Reklama
Nová auta

Euro 7 zdraží nová auta o 50 tisíc korun, spočítali výrobci. Lidé budou platit víc i za palivo

Katalyzátory nově upravených aut spotřebují víc paliva na zahřátí. Paradoxně zdraží i elektromobily
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Známá lobbistická ekologická organizace Transport & Environment (T&E) opakovaně tvrdí, že Euro 7 bude znamenat zvýšení cen nových vozů maximálně o 150 eur a že i tato norma je málo ambiciózní a měla by se zpřísnit. Evropské automobilky ale hovoří o mnohem vyšších nákladech, která by zavedení normy přineslo. Dopady by pocítili zákazníci zejména u malých vozů. V procentech by paradoxně nejvíc zdražila auta, která produkují nejméně emisí.

Náklady vyšší téměř o 300 tisíc

Výrobci aut zadali společnosti Frontier Economics studii o dopadu nákladů na splnění norem Euro 7 a její zpráva vypočítává, že na jedno vozidlo budou činit přibližně 2000 eur u osobních a malých užitkových automobilů se spalovacím motorem a téměř 12 tisíc eur u nákladních automobilů a autobusů s dieselovým motorem. Přepočteno na koruny tedy zhruba 47, resp. 284 tisíc korun.

Jak uvedl například server Fleet Europe, prognózy společnosti Frontier Economics se týkají pouze investic do výzkumu a vývoje, nových dílů (např. úprava katalyzátorů, palubního monitorování emisí a komponentů pro snížení emisí z brzd) a také přímých výrobních nákladů.

Výrobci navíc varují, že kupující nových vozidel by měli počítat s vyššími pořizovacími cenami a dražšími náklady během životnosti, přičemž účty za benzin vzrostou o 3,5 procenta kvůli dodatečnému palivu potřebnému k zahřátí katalyzátoru po studeném startu. Společnost Frontier Economics uvedla, že norma Euro 7 dokonce zvýší náklady na bateriová elektrická vozidla přibližně o 180 eur (4263 Kč) a na osobní automobil/dodávku a 750 eur (17 762 Kč) na nákladní automobil či autobus v důsledku vyšších výrobních nákladů na splnění požadavků na životnost baterií.

Nová norma podle výrobců nemá smysl

Od chvíle, kdy Evropská komise představila cíle normy Euro 7, výrobci aut tvrdí, že přísnější normy, které navrhují nové přísné limity pro emise NOx a pevných částic a od července 2025 také pro emise částic, které nejsou výfukovými plyny, z brzd a pneumatik, jsou zbytečným odváděním času a investic od jejich úsilí o elektrifikaci vozidel. A to vzhledem k tomu, že EK fakticky zakáže prodej nových benzinových a naftových osobních automobilů a dodávek od roku 2035. Výrobci trvají na tom, že norma Euro 6, která vstoupila v platnost v roce 2014 a byla aktualizována v letech 2017 a 2020, už nyní stanoví dostatečně přísné normy emisí znečišťujících látek na světě.

Sigrid de Vriesová, generální ředitelka Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA), které studii zadalo, uvedla: „Návrh normy Euro 7 jednoduše není tou správnou cestou jak dosáhnout výrazného snížení emisí, protože by měl extrémně nízký dopad na životní prostředí při extrémně vysokých nákladech. Většího přínosu pro životní prostředí a zdraví bude dosaženo přechodem na elektrifikaci a zároveň nahrazením starších vozidel na silnicích EU vysoce účinnými modely Euro 6/VI.“

Proti výrobcům ale stojí mocná ekologická lobby. Například Anna Krajinská, manažerka pro emise vozidel a kvalitu ovzduší ve výše zmíněné společnosti T&E, uvedla: „Nezávidíme výrobcům automobilů jejich rekordní zisky, ale tvrzení, že si nemohou dovolit levná řešení znečištění, jsou prostě jen chamtivostí firem. Automobilový průmysl maximalizuje zisky prodejem dražších prémiových vozidel a zároveň předstírá, že pravidla pro znečišťování životního prostředí by způsobila nedostupnost automobilů. Zákonodárci EU musí dát přednost veřejnému zdraví před tím, aby se průmysl zmocnil peněz.“
Reklama

Diskuze

MARTIN PO 2 - 30.05.2023 18:19:54
BOHATÝ. PLEBS JEN MASTNÁ TYČ, METRO, VLAK. TO JE TO OMEZENÍ EMISÍ....
MARTIN - 30.05.2023 18:18:59
LIDI SLOVO EKOLOGIE JAKO DEMOKRACIE JE POUZE SLOVO. TAKŽE V TOM LOGIKU UŽ NEHLEDEJTE. LOBBY A PRACHY NIC JINÉHO TO NEZNAMENÁ. JE TO TVRDÝ BUSINESS A VY TO KOUPÍTE NEBO NE. CO A JAK NIKOHO NEZAJÍMÁ. LÍBÍ-NELIBÍ-MÁŠ NA TO-NEMÁŠ NA TO. A AUTO BUDOU MÍT JEN

EU chce do čtyř let uměle zdražit benzin o 3 Kč. Zpřístupní to vozy na elektřinu, říká europoslanec

Emisní povolenky na paliva budou nějakou dobu zafixované, takže by zdražení nemělo skokově růst
27.04.2023 13:19
|
26
Reklama

Euro 7 má potenciál naštvat nejen zákazníky z Česka. Zasáhne sedm z deseti nejprodávanějších aut

Největší problém s Euro 7 budou mít malé a levné vozy. Právě ty loni tvořily základ prodejů v Evropě
12.02.2023 18:56
|
1
Reklama

Ministr dopravy si myslí, že norma Euro 7 napáchá více škody, než užitku. Auta zdraží o desetitisíce

Emisní norma by mohla znamenat zpomalení obnovy vozového parku
08.02.2023 15:04
|
2

Paradox normy Euro 7. Sníží emise o čtyři procenta, ale bude mít tvrdý dopad na prodeje aut

Čeká se také zdražení malých, tedy nejdostupnějších vozů na trhu. Některé se přestanou vyrábět
28.01.2023 18:35
|
14

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
1
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV