Reklama
Nová auta

Dieselový plug-in hybrid od Mercedesu umí to, co žádný jiný. Navrch má i nad běžnými spalováky

Mercedes GLE 350 de přesně vystihuje podstatu plug-in hybridů. Na trhu aktuálně nemá konkurenci

Úplně se netajím tím, že plug-in hybridy jsou podle mého názoru pouhou léčkou na neznalé zákazníky a způsobem automobilek, jak si snížit pokuty za flotilové emise. Na druhou stranu tohle počínání chápu, vždyť většina z nich v této nelehké době bojuje o přežití. Proč ale neudělat auto, které nejenže dokáže snížit CO2, ale zároveň bude splňovat svoji podstatu? Jedno takové přeci jen existuje. Dieselový plug-in hybridní Mercedes GLE 350 de 4MATIC zvládne ujet i sto kilometrů čistě na elektřinu a dalších tisíc potom na naftu. Tomuhle já říkám plug-in hybrid!

Úsporný i bez elektřiny

Současné plug-in hybridy zpravidla kombinují benzinový motor s elektromotorem. Problémem je, že většina z nich má zmenšenou palivovou nádrž, mnohdy i o více než deset litrů, a na elektřinu zvládnou ujet sotva 30 kilometrů. Samozřejmostí je pomalé nabíjení, při vybitých bateriích výrazně zhoršená dynamika i spotřeba paliva a o stovky tisíc korun vyšší pořizovací cena. Mercedes GLE 350 de 4MATIC však většinu těchto nežádoucích tradic popírá a posouvá měřítka plug-in hybridů na úplně jinou úroveň.

Začněme samotnou hnací jednotkou, která se mezi bateriovými auty zcela vyjímá. Kombinuje totiž naftový dvoulitr se čtyřmi válci a výkonem 143 kW. Maximální točivý moment se ustálil na 400 Nm. Elektromotor umístěný na zadní nápravě pak poskytuje dalších sto kilowatt a 440 newtonmetrů točivého momentu. Celkově tedy pohonné ústrojí nabídne systémový výkon 235 kW a točivý moment 700 Nm. Dynamika vozu nechybí ani ve chvíli, kdy přijde o zásoby elektřiny, prakticky jsem nezaznamenal žádný rozdíl. Podle výrobce se GLE 350 de rozjede na stovku za 6,9 sekundy a pokračovat může až do 210 km/h.

Zajímavá je také spotřeba paliva s vybitou baterií, kdy se do hry zapojuje hlavně naftový čtyřválec. U podobné motorizace 300 d bez baterek hovoří Mercedes o 6,9 litrech v kombinovaném provozu, přičemž jednomu z našich kolegů se při cestě přes Slovinsko a Rakousko podařilo bez větší elektrické pomoci jezdit za 6,5 litru. Ovšem tento kolega ctí dopravní předpisy. Dva jiní, kteří je příliš nectí, jeli taktéž do Rakouska okolo 8,4 l/100 km. No a ten, který je nectí vůbec a jel doslova s pedálem na podlaze, se dostal na 13,8 /100 km. Při tomto stylu jízdy už prý nehraje elektrický pohon žádnou roli.

Jednou z mála nevyléčených dětských nemocí plug-in hybridu je u Mercedesu zmenšená palivová nádrže. Ta se z 85 litrů scvrkla na 65 litrů. Na druhou stranu by automobilka mohla argumentovat tím, že chybějící litry nahrazuje kilowatthodinami v akumulátoru a měla by vlastně pravdu. Celkovou kapacitou 31,2 kWh se může pochlubit jen hrstka plug-inů. Není tedy divu, že velké SUV díky tomu zdolá po městě i 103 kilometrů na elektřinu. Já jsem během týdenního testu ujel nejvíce 91 kilometrů. Spotřeba se přitom pohybovala okolo 27,5 kWh/100 km.

Rekordman v dobíjené

Bezkonkurenční je u Mercedesu GLE 350 de také rychlost nabíjení. Naftový plug-in hybrid totiž jako jeden z mála podporuje i rychlonabíjení (DC) výkonem až 60 kW. To v praxi znamená, že z nuly na sto procent se baterie doplní za pouhých 26 minut. Z běžné sítě to pak zabere nějakých 11,5 hodiny. Nabíjet umí i během jízdy pomocí rekuperace nebo naftového motoru. Samozřejmě nechybí ani možnost ponechat si určité množství energie v bateriích na později, například když jedete po dálnici a chcete si elektřinu ušetřit do města.

Přepínat mezi pohony jde buď manuálně skrze tlačítka, nebo automaticky. Ve výchozím hybridním režimu a s nabitým akumulátorem řídicí jednotka upřednostňuje elektromotor a dopomáhá mu tím naftovým. Pochopitelně ale záleží na dané situaci. Jakmile se však baterka vybije, do popředí se v hybridním režimu dostává nafťák a až při plachtění či větší zátěži se připojuje elektřina. Akumulátor bezpochyby nejde vybít úplně, vždy si ponechává určité množství energie. Automatické přepínaní pohonů by za mě mohlo být o něco hladší, zejména při znovunastartování dieselového motoru to s celým autem občas trochu škubne. Nejde však o nic zásadního.

V rámci komfortu nedošlo navzdory vestavbě akumulátoru a elektromotoru k žádnému zhoršení. Námi testovaný kousek na vysokých pneumatikách a vzduchovém podvozku se nad jednotlivými nerovnostmi jen ladně vznášel (v minulosti jsem jezdil s čistě spalovacími provedeními, které stály na stejném podvozku). Nedělaly mu problém prakticky žádné běžné nástrahy českých silnic. Překvapivě stabilní a agilní byl naftový plug-in hybrid také v zatáčkách, byť je oproti klasickému dieselové derivátu (300 d) o 360 kilogramů těžší. Velký podíl na tom má skvěle fungující pohon všech čtyř kol a armáda asistenčních systémů.

Poslední u čeho se ještě zastavím, je cena. Plug-in hybridy stojí vždy více než podobně laděné čistě spalovací verze. Mnohdy jsou ale rozdíly až příliš velké a pohybují se v řádu stovek tisíc. To u Mercedesu neplatí. Ekologičtěji smýšlející zákazník si totiž připlatí přibližně 181 tisíc korun, což je docela přijatelné. Není samozřejmě pochyb, že za částku od 2 286 900 Kč má GLE 350 de ve výbavě snad úplně všechno, takže se zájemce může těšit na odpovídající luxus.

Konečně funkční plug-in hybrid

Jak už jsem zmiňoval v úvodu, Mercedes GLE 350 de je podle mě prvním autem, které naplňuje podstatu a význam plug-in hybridu. To znamená, že přes týden s ním můžete jezdit po městě čistě na elektřinu a o víkendu bez jakýchkoliv kompromisů vyrazíte třeba na chatu nebo nějaký výlet. Přitom vás nesežere a tankování budete řešit jednou za 800 až 1000 kilometrů. K tomu všemu je tohle SUV prostorné, vypadá reprezentativně, skvěle jezdí a když je potřeba, umí i rychle nabíjet. Nemluvě pak o tom, že s ním máte nárok na „protekční“ značky s písmeny „EL“. Takhle má za mě vypadat funkční elektrifikace!

Kompletní technické údaje nebo také naměřené rozměry interiéru najdete v našem podrobném katalogu. 
Reklama

Diskuze

Pepa - 11.11.2023 18:00:30
Mám ho 3 roky. Najeto 68 tis. Km. Jiné auto bych nechtěl. Spotřeba za celou dobu je 1,97 l a 17 Kwh/100km. 2/3 roku mám el. z fwe a tak jsou náklady na 1 km okolo 1 Kč.
Pavel - 19.08.2023 12:48:45
HAHA. Sami jste tu testovali Mercedes GLE Coupé AMG 53+, benzín třílitr, 6-sti válec, výkon cca 435 koní a v rámci měření spotřeby mimo město jste s ním dosáhli 7,1 l/100 km. Teď se tu rozplíváte nad takhle vysokou spotřebou pluginu?

BMW i7 je auto z jiné galaxie. Nejezdí, ale vznáší se. Z pod kapoty zní oscarový skladatel

Revoluční elektromobil z Mnichova se z velké části inspiroval vozy Rolls-Royce. Má nespočet funkcí
14.08.2023 14:15
|
2
Reklama

I s menší baterií je Volkswagen ID.3 použitelný elektromobil. Ve městě nemá problém ujet 400 km

Testovali jsme německý hatchback do zásuvky po faceliftu. Baterie s kapacitou 58 kWh mu stačí
07.08.2023 12:10
|
10
Reklama

Cupra Born klame tělem. Vypadá ostře, ale je to pohodlný elektromobil s dobrým dojezdem

Vyzkoušeli jsem nejvýkonnější model do zásuvky značky Cupra. Verze e-Boost má pod kapotou 231 koní
06.08.2023 19:01
|
4

Moto Guzzi V100 Mandello je krásná, ale není pro každého. Má vychytávku, kterou jiné motorky nemají.

Vyzkoušeli jsme nejmodernější model italské značky. Ohromil nás svými inovativními prvky
31.07.2023 09:30
|
4

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
2
Reklama

Řidiči často využívají ostřikovače k jinému účelu, než by měli. Hrozí jim přitom postih

Opravdový problém nastává, když je zlomyslné ostříkávaní použito proti motorkářům nebo cyklistům
11.04.2024 14:07
|
5

Motorkáři si zkracují čekání v kolonách jízdou v cyklopruhu. Policie to většinou přehlíží

Tomu, kdo se v pruhu pro cyklisty ocitne neprávem, hrozí pokuta. Kdo ho tedy může legálně využívat?
10.04.2024 12:00
|
2
Reklama
Autosalon TV