Reklama
Nová auta

Osmý VW Golf pokračuje v elektricko-benzinové ofenzivě. Vyzkoušeli jsme tři různé alternativy

GTE jede jako z praku, eHybrid ale moc neztrácí. 1.0 eTSI je levnější alternativnou k jednapětce
Zdroj: Volkswagen

O novém Volkswagenu Golf bylo už napsány tisíce řádek chválící i tepající to, či ono. Dnes se ale konečně dostáváme k podstatě věci, tedy k tomu, proč bývá osmá generace v celé mytologii svého rodu označována za revoluční. Vyzkoušeli jsme totiž přímo ve Wolfsburgu elektrifikované verze, z nichž nás nejvíce zajímaly ty, které u nás ještě nejsou k mání. 

Hybridní pohlazení

Blíže ke klasickému pohonu a k tomu, co dnes v podstatě dělají všichni, mají určitě obě mild-hybridní verze, tedy 1.0 eTSI a 1.5 eTSI. Zatímco však silnější patnáctistovka už jezdí po našich silnicích, u litru jde o premiéru. V budoucnu bude k mání ve výkonových verzích s 81 a 96 kW, nejprve se ale do prodeje dostane ta slabší.

Jednoznačně největší novinkou je použití 48-voltové palubní sítě jako doplňku klasických 12 voltů. Zcela nový tříválec je podobně jako jednapětka kombinován výhradně se sedmistupňovou převodovkou DSG. Hlavní přínos elektrifikace v tomto případě hledejme v možnosti plachtění s vypnutým motorem, díky čemuž šetříte palivo - podle informace výrobce, ale i podle naší letmé zkušenosti zhruba 10 %, což obnáší zhruba 0,4 litru na sto. My jsme jezdili za 5,3 litru.

Litrový základ je přitom v praxi dostatečně hbitý a plně osvědčuje jednu z výhod mild-hybridu, tedy hbité reakce na sešlápnutí plynu. Motor při jízdě takřka neruší, při brzdění rekuperuje energii. Plachtění neboli vypnutí motoru se aktivuje klidně ve stovce a díky výtečné aerodynamice Golf "uletí" bez pohonu hodně daleko. 
Reklama

Jeden ostrý a druhý ostřejší

V nabídce se nově objevují i dvě plug-in hybridní verze založené na čtrnáctistovce TSI, kombinované s šestistupňovou převodovkou DQ400-E a 13kWh lithium-iontovým akumulátorem. Verze se systémovými 180 kW je označována již známým přízviskem GTE, 150 kW se jmenuje eHybrid. Lithium-iontové akumulátory pod zadním sedadlem mají nově větší kapacitu, která z 8,7 kWh poskočila na rovných 13 kWh. V praxi to znamená ryze elektrický dojezd 80 km. Baterie se dobíjejí v maximálním tempu 3,6 kW, takže k plnému dobytí potřebujete 3 hodiny a 40minut. 

Rozjíždění je vždy elektrické, dál se můžete rozhodnout pro ryze elektrický nebo hybridní režim. Ten funguje velmi dobře jak pokud jde o plachtění, tak v případě inteligentní rekuperace. Tato dokáže funkce v součinnosti s navigací načasovat dojezd do obce tak dobře, že prakticky nemusíte brzdit. Úspora paliva je nasnadě. Dynamika základního plug-inu je více než dobrá. Stačí trochu přimáčknout plyn a Golf úderně zrychluje, přičemž zvláště impozantní je pružná akcelerace. 

Elektrický vrchol

Silnější z obou plug-in-hybridů má systémových 180 kW, tedy stejně jako klasické GTI, má však vyšší točivý moment (400 Nm) a samozřejmě i hmotnost. Technika GTE se v zásadě shoduje se slabším eHybridem a vyšší výkon je čistě softwarovou záležitostí. 

V praxi se výrazný rozdíl mezi oběma verzemi pozná až po přepnutí do sportovního módu a navzdory 150 kg navíc oproti GTI zrychluje GTE stejně rychle. Rozdíl je však v hbitosti a odezvě na plyn, kde je semi-elektrické auto o poznání akčnější, o nižší spotřebě netřeba diskutovat - ani při svižné jízdě jsme v průměru nejezdili přes 5,5 litru, resp. 7,1 kWh. Sportovat lze dokonce i čistě elektricky, avšak jen v případě, že úroveň nabití akumulátorů převyšuje 50 % kapacity - ve vybitějším stavu lze využívat jen módy eco a comfort.

Ještě jedna věc: verze GTE se od eHybridu liší také vcelku komickým umělým brumláním, které navozuje pocit, jako byste pod kapotou měli osmiválec.  

Schopné života

Všechny tři novinky jsou bez větších výhrad funkčními příklady efektivních aut následující dekády. Zejména litrový mild-hybrid si své kupce určitě najde spíš než silnější 1.5 eTSI, pro náročnější je váce než dobrou volbou eHybrid. Ceny zatím nejsou známy, 1.5 eTSI se nicméně prodává za 653 900 Kč, litr tedy nejspíš bude citelně levnější. Testované modely dorazí na český trh v řádu několika měsíců.

S konkurenty jsme tedy zatím porovnali pouze již nabízený Volkswagen Golf 1.5 eTSI. Postavili jsme proti němu modernizovaný Hyundai i30 s novým motorem 1.5 T-GDI mild hybrid, který je ale na rozdíl od soupeřů spojen s manuálním řazením, a Toyotu Corolla s novým motorem 2.0 Hybrid. Podívejte se zde. Zelené puntíky označují, které auto je v daném parametru nejlepší, červený nejslabší.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 09.09.2020 06:36:57
ZLATA ZLATOULINKA FELICIJA MOJE!!!!!VSECHNO BRM A BUM!!!!!SPORTRIDIC KARA DRIVE!!!!!
PICHAV - 09.09.2020 17:00:08
ACHO JO !!!!!! OPET PLAGIATOR ----- PICHAV - 09.09.2020 06:36:57 ---- !!!!! ZE HO TO BAVI SE VYDAVAT ZA ME !!!!! COPAK JSEM NEJAKA HVEZDA ????? TO KDYZ SE OBJEVI NEJAKY FEJK !!!! TAK SE PAK !!!! MAJITEL ORIGINALNI ZNACKY SKLEBI JAKO TEN NOVY VW GOLF !!!!!

VW Golf býval malý zvenčí a velký uvnitř. Při srovnání s konkurencí to stále platí, ale o něco méně

Osmá generace kompaktního volkswagenu se prodloužila. Kabina se však v některých parametrech smrskla
11.06.2020 16:27
|
0
Reklama

Testovali jsme nový VW Golf, dvě ojetiny a motožihadlo. Začíná soutěž "béčkařů" za volantem tahače

No Limits - takové je motto premiérového dílu televizního Autosalonu
10.06.2020 17:11
|
0

Test nového VW Golf 2.0 TDI: Pan Vymazlený nepil ani 3 l/100 km. Sráží ho asijské oči a cena Passatu

Lépe naladěný podvozek a řízení budete u hatchbacku nižší střední třídy hledat jen těžko
04.05.2020 17:08
|
3

Škoda Octavia 1.0 TSI pohodlně odveze z A do B a moc nežere. Univerzální génius to ale není

Testovali jsem nejžádanější motorizaci českého bestselleru, nechybělo ani manuální řazení
18.01.2021 19:06
|
56

Péči o akumulátor neberte na lehkou váhu. Ten kvalitní něco váží a taky něco stojí

Málokde platí, že čím těžší, tím lepší. U zohledňování kvality baterie však téměř bezvýhradně
18.01.2021 07:04
|
6
Reklama

Poklady stodol a garáží: Škoda 135 GLi byla pro Západ něco jako Dacia Logan. U nás se neprodávala

Málo známý vrchol generace škodovek s motorem vzadu se vyrobil v sérii čítající pouze 400 vozů
17.01.2021 17:56
|
6

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
5
Reklama
Autosalon TV