Bonusy k TV pořadu

Vystopovali jsme všechna auta, která už jako nová v tovární úpravě spalují CNG nebo LPG

Koncern VW věří stlačenému zemnímu plynu. Na propan-butan už v Česku koupíte jen tři vozy
Zdroj: Škoda Auto

CNG a LPG – dvě zkratky alternativních paliv, které už v současné době najdete poměrně hojně i na čerpacích stanicích v Česku. Stlačený zemní plyn a zkapalněný ropný plyn jsou ideálem pro ty, kteří chtějí jezdit za co nejnižší náklady. Obecně se dá říci, že je možné jezdit okolo jedné koruny za ujetý kilometr.

Zatímco zemní plyn lze u nových aut považovat za relativně rozšířené alternativní palivo, jemuž věří zejména koncern Volkswagen, LPG skomírá. Odvrátil se od něj například Opel. Přitom ještě před nedávnem nabízel hned několik modelů od hatchbacku Astra po crossover Mokka X. „Vy neznáte naše nové heslo?“ diví se mluvčí českého zastoupení Opelu Martin Hejral. „Opel goes electric!“

A jak moc jsou vlastně auta na CNG a LPG úsporná? To jsme pro vás spočítali. Vzali jsme průměrnou cenu za LPG (aktuálně 14,52 Kč za litr) a CNG (25,87 Kč za kg) a podle udávané spotřeby jsme vypočetli náklady na jeden ujetý kilometr, tedy bez amortizace a dalších poplatků. U CNG jsme si ale museli dát pozor, některé značky totiž udávají spotřebu v metrech krychlových. V takovém případě jsme podle vzorečku 1 kg rovná se 1,4 metru krychlového došli k ceně 18,47 Kč za metr.

Klikněte na tlačítko Prohlédnout. Tím se dostanete do kompletního přehledu všech v Česku prodávaných aut na CNG a LPG včetně jejich prodejní ceny a nákladu na jízdu.

Samozřejmě, že se dá na provoz na LPG či CNG přestavět i starší auto. O tom ale zase někdy příště.

Máte zájem o CNG? Více informací najdete na https://www.zemniplyn.cz/chci-jezdit-levne-a-ekologicky/chci-usetrit-za-pohonne-hmoty
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jezdíte na LPG? Doplňte si zimní směs.

I když jezdíte na LPG, na zimu se musíte připravit stejně jako ostatní řidiči. Podobně jako existuje nafta pro letní a zimní období, je k dostání i zimní směs propan-butanu. Ta obsahuje více propanu, který se na rozdíl od butanu dobře odpařuje i při teplotách pod bodem mrazu. S příchodem zimy si proto ohlídejte, ať vám v nádrži nezůstane letní směs.
16.11.2018 11:17
|
0

V Ostravě vznikla nejsilnější CNG stanice ve střední Evropě

S kapacitou téměř 3 500 m3 za hodinu, čtyřmi extrémně výkonnými nemazanými kompresory o příkonu téměř 1MW a zásobníky na 2 500 m3 se jedná o nejsilnější plnicí stanici jak v České republice, tak i ve střední Evropě. Generálním dodavatelem celé této plnicí stanice CNG je společnost Bonett.
22.10.2018 07:03
|
0

Letos u nás přibylo více elektromobilů než aut na CNG

V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta. V prvním pololetí 2018 přibylo více elektromobilů než vozů na CNG.
26.07.2018 09:52
|
0

Levná ojetina na LPG? Máme tipy na auta do 100 tisíc korun

Při koupi vozidla z bazaru na plyn nezapomeňte zkontrolovat platnost tlakové zkoušky nádrže
04.09.2019 17:00
|
9

Škoda Kamiq si z crash testu odnesla pět hvězdiček. Nejlépe chrání svou posádku

Laboratoře Euro NCAP zveřejnily výsledky nárazových testů sedmi nových aut
04.09.2019 11:35
|
0

Toto jsou všechna středně velká SUV do půl milionu korun. Najdete mezi nimi i dvě škodovky

Hledali jsme vozy, které mají alespoň 4,2 metru na délku. U většiny dostanete hlavně benzinový motor
29.08.2019 19:30
|
8

Ve čtvrtečním Autosalonu otestujeme malý Renault Clio i rodinný Opel Zafira

Svezeme se domácí Škodou Scala a Sršeň prožene parádní Kawasaki Z900 po klikatých silničkách
26.08.2019 18:30
|
1
Autosalon TV