Reklama
Archiv - Zprávy

Letos u nás přibylo více elektromobilů než aut na CNG

V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta. V prvním pololetí 2018 přibylo více elektromobilů než vozů na CNG.
Zdroj: BMW

V prvním pololetí letošního roku bylo nově registrováno celkem 267 osobních vozidel s výhradně elektrickým pohonem. Podle odborníků je již delší dobu patrný trend rostoucí obliby elektromobilů. To dokládá srovnání s přírůstkem vozů na CNG, kterých bylo letos nově zaregistrováno jen 214. Elektrárenské společnosti investují do rozvoje sítě dobíjecích stanic a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již eviduje celkem 131 veřejných dobíjecích stanic.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které doposud vedlo jen evidenci klasických čerpacích stanic a plnicích stanic na kapalná a plynná motorová paliva, nově eviduje též dobíjecí stanice pro elektromobily. Podle aktuálních údajů za první pololetí (přesněji k 26. 6. 2018) je v Česku vedeno již 134 dobíjecích stanic, z toho je 131 veřejných. „Evidence obsahuje převážně veřejně dostupné dobíjecí stanice, ale existuje samozřejmě též řada neveřejných stanic, které slouží například pro firemní flotily a které evidence nezahrnuje,“ komentuje jejich evidovaný počet Luděk Dušek z MPO. Dobíjecí stanice často vznikají v blízkosti obchodních center, kde je možné si nechat auto dobíjet během nákupů. V rámci projektu NEXT-E též probíhá koordinovaná výstavba souvislé páteřní sítě dobíjecích stanic v šesti zemích střední a východní Evropy.

Nejčerstvější údaje Svazu dovozců automobilů (SDA) ukazují, že v prvním pololetí letošního roku bylo nově registrováno více elektromobilů než vozů na CNG. Konkrétně osobních elektroaut bylo za prvních 6 měsíců 2018 nově registrováno 267, zatímco vozidel na CNG 214. V segmentu lehkých užitkových automobilů je situace opačná. V součtu osobních a lehkých užitkových vozů nicméně stále vedou elektromobily, a to o jeden kus. Do pololetí bylo totiž registrováno v rámci osobních a lehkých užitkových vozů celkem 276 elektromobilů a 275 CNG vozidel.

Rostoucí oblibu elektromobility potvrzuje též Tomáš Kadeřábek, Account Team Leader společnosti Arval CZ, podle kterého elektromobily fungují i jako forma PR a v neposlední řadě též HR benefit pro zaměstnance.  „V naší flotile asi 20 tisíc vozů má mezi alternativami největší zastoupení pohon na CNG, řádově několik set vozidel. Elektromobilů máme v tuto chvíli deset kusů,“ popisuje Tomáš Kadeřábek. „V letošním roce ale očekáváme i díky postupnému odklonu od naftových motorů nárůst ve všech kategoriích alternativních paliv. I když původní plán byl počet elektroaut ve flotile v roce 2018 ztrojnásobit na 30, vzhledem k vysoké poptávce a prodlužujícím se dodacím lhůtám jich letos budeme mít jen asi 20,“ dodává Tomáš Kadeřábek.

Celkový počet elektromobilů je dle registru vozidel 1 751. „Z registru vozidel ale nelze jednoduše zjistit přesný počet. Osobních automobilů na čistě elektrický pohon je v ČR přibližně něco přes dva tisíce,“ odhaduje Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů. Podle něj za to mohou individuálně dovezená vozidla, která nemají v registru zaznamenáno palivo jednoznačně rozpoznatelným způsobem. Garantovány jsou totiž jen údaje při dovozu akreditovaným dovozcem, který vystavuje technický průkaz s jednoznačným údajem o palivu. Jednoznačné jsou rovněž údaje o vozech Tesla, která jsou vždy elektrická. Zájem o elektromobily již delší dobu roste a bude tomu tak i do budoucna. „Trend rostoucí obliby elektromobilů bude i nadále pokračovat s rozšiřující se nabídkou těchto vozů. Na začátku roku 2020 by mělo být v Česku asi 3 500 elektromobilů. Větší nárůst prodejů nastane po roce 2020,” předpokládá Josef Pokorný s tím, že bude velmi záviset na cenovém vývoji a nabídce.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV