Reklama
Bonusy k TV pořadu

Vybrali jsme pět nejzábavnějších SUV v Česku, která si snadno poradí i se závodním okruhem

Kompaktní a malá SUV už dávno nejsou jen líná auta do města. Tyto modely jsou toho důkazem

Ford Puma ST

Zdroj: Bart Běhal

Začneme nejslabším, ale paradoxně tím nejzábavnějším sportovním crossoverem z tohoto seznamu. Ford Puma ST má sice pouze 200 koní a pohon přední nápravy. Přesto dokáže řidiči vykouzlit široký úsměv na tváři, a to především díky brilantnímu podvozku se samosvorným diferenciálem a povedenému manuálu. 

Proti konvenční verzi, která se na silnici projevuje jako hodná kočka, je ostře laděná Puma ST dravá šelma. Pod kapotou sportovního crossoveru totiž dřímá přeplňovaný tříválec 1,5 EcoBoost s výkonem 147 kW (200 koní) a 320 Nm, který se výhradně pojí s 6stupňovou manuální převodovkou. Přesto, že je Puma ST docela macek, dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy.

Naše jízdní dojmy

Náš názor na Pumu ST je takový. Podvozek je oproti běžnému modelu tužší, nižší a sofistikovanější, což je značně cítit i za volantem. Ford Puma ST se v ostrých zákrutách zuby drápy drží asfaltu, a jen tak se nepustí. Vykolejit jej dokáže pouze nerovnost či zhoršené podmínky na vozovce (mokro, bláto sníh). Na druhou stranu kvůli vyšší karoserie není tak jistý a agilní jako jeho menší sourozenec Fiesta ST. Pokud bezmyšlenkovitě vlétnete do zatáčky, potrestá vás.

Podvozek vás bude trestat také na rozbitých cestách, kde stěží zvládá filtrovat sebemenší rigoly. Dobře mu nedělají ani vlakové přejezdy, hluboké kanály nebo zpomalovací prahy. Takřka vše se promítne i do kabiny, kde zaregistrujete silné otřesy a nepříjemné akustické projevy. Porovnám-li to ale se sportovními hatchbacky, připadal jsem si v Pumě ST jako v bavlnce. Sečteno a podtrženo, Ford Puma ST je rozhodně zajímavý svou koncepcí, zároveň poskytuje hravé jízdní vlastnosti, perfektně naladěný motor a řadu zajímavých řešení.

Hyundai Kona N

Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Pod pojmem sportovní crossover si okamžitě vybavíme horkou novinku ze stáje Hyundai. Model Kona N je na trhu teprve pár měsíců a i za tu krátkou dobu si dokázala získat srdce mnoha automobilových nadšenců. Není to jen konvenční Kona se silnějším motorem a sportovním podvozek. Tohle auto si zaslouží mnohem více pozornosti, protože technických změn je u něj opravdu hodně.

K pohonu slouží přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec 2.0 T-GDI s výkonem 280 koní, který známe z modelu i30 N. Ten je spojen s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou N DCT a pohonem přední nápravy se samosvorným diferenciálem. Se systéme Launch Control zvládne Kona N zrychlit na stovku za 5,5 sekundy a dosáhnout maximálky 240 km/h. To není na SUV s délkou 4215 mm a základním objemem kufru 361 litrů vůbec špatné.

Volkswagen T-Roc R

Zdroj: Volkswagen

Mezi špičková sportovní SUV podle nás patří i Volkswagen T-Roc R, který sdílí techniku s oblíbeným modelem Golf R sedmé generace. Pod kapotou ostrého T-Rocku tak dřímá dvoulitrový benzínový čtyřválec s výkonem 300 koní. Ten spolupracuje s dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG a skvěle naladěným pohonem všech kol 4Motion.   

Německé SUV je fantastické v zatáčkách. I když má vyšší karoserii, dokáže skvěle držet stopu a výrazně se nenaklánět. Výkon agregátu je pak naprosto ideální na jakékoliv blbnutí a zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy také není k zahození. Nejvíce dokáže T-Roc pobavit na sněhu, na kterém se díky pohonu 4x4 cítí jako ryba ve vodě. 

Více informací o nadupaném Volkswagenu se dozvíte v reportáži pod tímto textem. 

Audi RSQ3 Sportback

Zdroj: Tiskový servis Audi

Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, Cupra Formentor VZ5 je dokonalým příkladem toho, co by mělo sportovní kompaktní SUV umět. Proč ale zmiňujeme Formentora, když píšeme o Audi RSQ3 Sportback? Je to jednoduché. Audi španělské automobilce Cupra nabídla svou vlastní techniku. Takže model RSQ3 a Formentor VZ5 jsou vlastně skoro stejná auta, akorát s jinou značkou na kapotě. 

I když mají obě auta pod kapotou stejný pětiválcový 2,5litrový motor, Audi má z důvodu koncernové strategie o 10 koňských sil více, tedy rovných 400 koní. O přesun síly na silnici se pak stará 7stupňová automatická převodovka S tronic a chytrý systém pohonu všech kol s funkcí vektorování točivého momentu. Výsledkem této kombinace je pak dokonale fungující stroj, který se neztrapní ani na závodním okruhu. 

Mercedes-AMG GLA 45 S 4Matic+

Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Mezi nejvýkonnější a zároveň nejbrutálnější malá sportovní SUV jednoznačně patří Mercedes-AMG 45 S 4Matic+. Pod jeho kapotou dřímá vůbec nejvýkonnější sériově vyráběný dvoulitrový motor na planetě. Díky dopingu obrovským turbem dokáže vyvinout výkon 421 koní. Maximální točivý moment agregátu činí 500 Nm. Z 0 na 100 km/h vůz zrychlí za pouhé 4,3 sekundy. Nejvyšší dosažitelná rychlost je pak elektronicky omezena na 250 km/h. Pohonná jednotka zde spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou, která poté přenáší hnací sílu na všechna čtyři kola.

Naše jízdní dojmy

Mercedes-AMG GLA 45 S 4Matic+ jsme poctivě otestovali na klikaté silnici. Německé SUV zvládalo jednotlivé zatáčky s absolutní lehkostí a hravostí. Odlepit jej od vozovky vyžadovalo nelidské zacházení, jelikož auto v serpentinách drželo jako přibité kladivem. Řízení bychom asi nejlépe popsali jako motokárové. Bylo totiž až závodně tuhé a veškeré informace od podvozku šly přímo do volantu, což řidiči zaručuje dokonalou čitelnost auta.

Největší perličkou modelu AMG GLA 45 S byl bezpochyby unikátní motor, jenž nemá ve světě obdoby. Jeho dynamika je až tělo drásající. Sešlápnutí akcelerátoru na podlahu připomíná výstřel ze samopalu. Odstředivá síla totiž zarazí bezvládné tělo i hlavu hluboko do sedadla a pokud to spolucestující nečekají, může to být bolestivé. Automobil má chuť zrychlovat i z vysokých dálničních rychlostí a omezenou rychlost 250 km/h by slupnul jako malinu. Avšak na námi zkoušené okresce byl výkon motoru dá se říci přebytečný, krátké rovinky jej nedokázaly ukojit. Stádo čtyř set dvaceti koní jsme však využili hlavně při výjezdu ze zatáček. Haldu železa dokázali sudokopytníci vmžiku rozhýbat. Škoda jen větší prodlevy mezi kickdownem a aktivací turba.
Reklama
Autosalon TV