Reklama
Bonusy k TV pořadu

Vybrali jsme pět nejkrásnějších škodovek historie. Dostala se mezi ně i jedna soudobá

Hlasovalo jedenáct motoristických expertů a redaktorů Autosalonu a TV Prima

5. místo: Škoda 200 RS - 10 bodů

Zdroj: Škoda Auto

Škoda 180/200 RS bylo soutěžní auto postavené na základech Škody 110 R Coupé, ale neměla s ním shodný jediný díl. Šlo o kusovou výrobu speciálně pro automobilový sport.

Tento speciál uchvátil zástupce šéfredaktora webu Autosalon.tv Michala Borského i sportovního a automobilového redaktora CNN Prima News Martina Tomaidese. Oba ho postavili na první místo, žádná další bodovaná umístění ale už nezískal. 

"Neskutečný motor a krásný auto," napsal o něm Martin.

"Tohle porsche nemůžete nemilovat," přidal se Michal.

4. místo: Škoda Superb třetí novodobé generace - 12 bodů

Aktuání generace Škody Superb se umístila nejvýš ze všech soudobých či moderních škodovek. U dvou porotců se mezi TP 5 dostalo provedení liftback SportLine, u dvou Scout, tedy kombík přizpůsobený pro jízdu mimo asfaltové silnice. 

"Tento vůz mne doslova okouzlil svými jednoduchými křivkami, které snoubí eleganci a vznešenost. Obzvlášť přitažlivá je pak vlajková loď v holínkách s metalickou oranžově lakovanou karoserií. Designeři si vyhráli také v interiéru, kde nalezneme výhradně luxusní materiály, moderní zázemí a pořádnou porci výbavy," zdůvodnil druhé místo pro Scouta redaktor webu Autosalon.tv Bart Běhal.

Šéfredaktor webu Ondřej Běhal pro změnu zařadil na čtvrté místo Superb SportLine v provedení liftback. "Mám rád, když jde design ruku v ruce s funkčností a rozumnou cenou. Spojení důstojnosti, sportovnosti a praktičnosti v podobné cenové kategorii žádný jiný manažerský vůz aktuálně nenabízí. Novodobý Superb si místo mezi legendami podle mě zaslouží, zvlášť poté, co první dvě generace z hlediska designu nejsou žádná sláva," uvedl.

Aktuální ceník Škody Superb v provedení liftback naleznete ZDE, ceník kombíku objevíte ZDE.

3. místo: Škoda Felicia (1959-1964) - 17 bodů

Zdroj: Autosalon.tv

Takové auto bohužel značka Škoda Auto nikdy ve své novodobé historii nedostala. Elegantní kabriolet se v šedesátých letech líbil natolik, že po něm toužila i kapitalistická cizina. V Kvasinách se jich vyrobilo téměř patnáct tisíc kusů.

Stejně jako ostatní tři medailisté si místo na stupních vítězů zasloužila jednoznačně. Mezi svoje TOP 5 ji zvolilo hned pět porotců, ale u žádného z nich nevyhrála. Další z hodnotících hlasoval třemi body pro její předchůdkyni.

"Můj první kabriolet snů. Nástup designového obrození v Československu," napsal o ní expert Autosalonu Honza Říha. Skončila u něj na druhém místě.

Stejné umístění získala i od editora Jana Blažka, odborníka na veterány. "Designově krásně vyvážený kabriolet, který sice neoslní jízdně, ale přesto si ho skvěle užijete. Kromě toho je i zajímavou investicí," napsal o ní Honza.

2. místo: Škoda 110 R - 20 bodů

Zdroj: Jakub Halata

"Erko" získalo body od šesti z jedenácti porotců, u dvou z nich zvítězilo. Kdyby se počítaly i modely o něj odvozené, jako jsou třeba 130 RS a 200 RS, získalo by suverénně nejvíc bodů s obrovským náskokem.

Líbivá karoserie Škody 110 R se svažující se zádí ve stylu Porsche dodnes po více než padesáti letech (vyrábělo se 1970 až 1980) nezestárla. Svezení s ní sice není zdaleka tak snové jako její design, ale koho to zajímá, když hledáme nejkrásnější škodovku.

"Nejsportovnější karoserie sériové škodovky," píše Radek Vrtal, který ji dal stejně jako Ondřej Běhal na první místo. 

"V červené barvě laku s elektronovými zlatými koly, naprostá klasika. A když na světových rallye řádily speciály Š 130 RS! Doteďka mám husí kůži," zasnil se František Fiala, u něhož "erko" bralo bronz. 

1. místo: Škoda Popular Monte Carlo - 23 bodů

Zdroj: Škoda Auto

Nejúspěšnější předválečná škodovka se vyráběla v mnoha provedeních, to nejkrásnější vidíte na obrázku a jmenuje se Popular Sport Monte Carlo. Vyrábělo se v letech 1935 až 1938 nejen jako kupé na obrázku, ale také jako kabriolet a roadster. Vyrobeno nebylo ani sedmdesát kusů. 

V naší anketě zabodoval Popular Monte Carlo u sedmi z jedenácti porotců a u tří zvítězil. Nejvíc se líbí třeba Tereze Tobiášové, moderátorce televizní Autosalonu. 

"Jednoznačně nejkrásnější škoda všech dob. Prostě automobilové umělecké dílo!" napsal o něm Jan Říha. Z jeho popisu je jasné, že to vyšperkovaný Popular vyhrál i u něj. 

"Díky elegantně-sportovním tvarům a úspěchům v automobilových soutěžích je i dnes se na něj radost podívat," přizvukuje organizátor veteránských rallye Jan Blažek.

Hlasování všech jedenácti porotců

Bart Běhal - redaktor webů Autosalon.tv a CNN Prima News
1. Vision iV
2. Superb III Scout
3. Ferat
4. 130 RS
5. 1101 Tudor

Ondřej Běhal - šéfredaktor webu Autosalon.tv
1. 110 R
2. Octavia Scout III před faceliftem
3. Felicia kabriolet
4. Superb III Sportline
5. Popular Monte Carlo

Robin Běhal - redaktor webu Autosalon.tv
1. 1100 OHC
2. Superb III Sportline
3. 110 R
4. Supersport
5. Popular  Monte Carlo

Jan Blažek - editor webu Autosalon.tv
1. Popular Monte Carlo
2. Felicia kabriolet
3. MBX
4. 1100 OHC
5. 110 R

Michal Borský - vedoucí rubriky Auto na webu CNN Prima News
1. 200 RS
2. Garde
3. 935 Dynamic
4. 1201/2
5. Favorit

František Fiala - moderátor a expert pořadu Autosalon.tv
1. 1000 MB
2. MBX
3. 110 R
4. 130 L
5. Octavia III RS po faceliftu (čtyřoká)

Jan Říha - moderátor a expert pořadu Autosalon.tv
1. Popular Monte Carlo
2. Felicia kabriolet
3. 110 R
4. Octavia I. novodobé generace
5. Ferat

Tereza Tobiášová - moderátorka pořadu Autosalon.tv
1. Popular Monte Carlo
2. Superb OHV
3. 450
4. Superb Scout
5. Enyaq iV

Martin Tomaides - sportovní a automobilový redaktor webu CNN Prima News
1. 200 RS
2. Felicia kabriolet
3. Popular Monte Carlo
4. Octavia WRC
5. 720

Radek Vrtal - moderátor a expert pořadu Autosalon.tv
1. 110 R
2. 860
3. Popular Monte Carlo
4. Felicia kabriolet
5. Ferat

Josef Vrtal - šéf pořadu Autosalon.tv
1. 130 RS A5
2. Ferat
3. Superb OHV
4. 903
5. Laurin Klement FCR
Reklama
Autosalon TV