Reklama
Bonusy k TV pořadu

Tohle je pět nejzajímavějších technických vychytávek, které jsme našli v moderních automobilech

Prvky, které dokáží zachraňovat životy nebo čistit ovzduší. Dříve to byl jen sen, dnes už realita

Monitorování okolí vozidla při krádeži či poškození (Mercedes-Benz, BMW, Tesla)

Zdroj: Robin Běhal

Nedávno jsme při redakčním testu luxusního vozu Mercedes-Benz EQS náhodou narazili na naprosto skvělou vychytávku, o které jsme do té doby neměli tušení. Elektromobil za 4 miliony jsme nechali stát přes noc na pražských Vinohradech, kde vozy parkují velmi blízko sebe. Ráno jsme vlezli do EQS a na displeji multimediálního systému na nás vyskočila hláška: "Vaše vozidlo zjistilo náraz" společně s přesným časem kolize a sekvencí několika fotek, kde bylo jasně vidět, jak do nás nějaký řidič nacouval. Okamžitě jsme vyskočili z vozu a začali prohlížet přední nárazník, který to podle snímků schytal. Naštěstí jsme žádné poškození nenašli. Byl to zřejmě jen lehký "ťukanec" do registrační značky. Kdyby se ale jednalo o  větší náraz, který by způsobil škodu, měli bychom důkazní materiály pro policii a pojišťovnu.

Konec anonymním "ťukancům"

Systém, který tohle všechno umí, se jmenuje Urban Guard. Jde o o prvek příplatkové výbavy, který se dá pořídit do většiny nových modelů Mercedes-Benz. Systém funguje tak, že při zjištění sebemenší kolize nafotí sekvenci 15 snímků kolem celého vozu (zepředu, zezadu i z boků). V tu chvíli vám do telefonu také pomocí aplikace Mercedes me přijde zpráva, že váš vůz zjistil náraz. V oznámení se krom fotografií nachází také přesný čas a datum bouračky. Když pak nasednete do auta, můžete si pomocí USB disku snímky kolize z multimediálního systému stáhnout a například je použít jako důkazní materiál.

Podobnou vychytávkou disponuje i BMW či Tesla. 

Vzduchový podvozek zachraňující lidské životy (Audi A8)

Zdroj: Tiskový sevis Audi

Audi A8 je postaveno na nesmírně inteligentním vzduchovým podvozku, který umí být nejen velmi komfortní, ale zároveň dokáže zachránit lidské životy. Jak je to možné? Luxusní limuzína je vybavena systémem Pro Sense Side, který pomocí senzorů monitoruje okolí vozidla a předpovídá případnou nehodu. Pokud je evidentní, že Audi dostane ránu z boku, dojde k aktivování regulátorů podvozku (na straně kam přijde náraz). Za pouhých 500 milisekund se celý bok vozu zvedne o 80 milimetrů, díky čemuž se náraz přenese hlavně do prahů a podlahy limuzíny, ne do dveří posádky. 

Dle výrobce je tímto způsobem zredukován tlak na lidské tělo o 50 procent, což citelně snižuje riziko poranění či dokonce úmrtí. Systém je aktivní při stání na místě nebo při jízdě do 25 km/h. 

Chytrý zámek dveří, který zabraňuje smrtelným nehodám (Lexus NX)

Zdroj: Robin Běhal

Nedávno představené japonské SUV Lexus NX na trh přineslo velmi chytrou funkci. Místo klasických mechanických klik dveří využívá elektricky ovládané, které se dají otevřít, jen když je to bezpečné. Funguje to tak, že elektronický zámek dveří pro nastupování a vystupování z vozidla je propojen se systémem sledování slepého úhlu, který upozorňuje na jiné vozidlo nebo cyklistu přijíždějícího zezadu. Pokud rozpozná nebezpečí, aktivuje varovnou kontrolku i zvukovou výstrahu a deaktivuje funkci klik.

Automobilka Lexus si do bezpečnostního systému slibuje, že napomůže předejít 95 procentům nehod v souvislosti s otevíráním dveří.

Při jízdě neznečišťuje, ale čistí okolní vzduch (Toyota Mirai)

Zdroj: Tiskový servis Toyota

Toyota Mirai nové generace je ve všech ohledech naprosto unikátní vůz. Krom toho, že se poučila z chyb předchozích vodíkových aut, vnesla do budoucnosti automobilového průmyslu nový směr.

Mirai nejen, že do vzduchu nevypouští žádné škodlivé látky, ona je dokonce sama pohlcuje. Má totiž speciální sání, které krom dodávání kyslíku do palivového článku dokáže za pomocí speciálního filtru s elektrickým nábojem zachytávat mikroskopické částice nečistot, a to včetně oxidu siřičitého, oxidu dusného a pevných částic do průměru 2,5 mikrometru. Pro představu - Toyota Mirai po ujetí 100 tisíc kilometrů vyčistí vzduch pro jednoho člověka na rok. Takže kdyby po světě jezdily pouze vodíkové Toyoty, všem by se o poznání lépe dýchalo. 

Kamery místo zrcátek, které si dokáží poradit i s tou nejtemnější tmou (Audi, Honda, Lexus)

Zdroj: Tiskový servis Lexus

Kamery místo zrcátek nebo virtuální zrcátka, jak tomu někdo říká, jsou samy o sobě pokrokový vynález. Jako první s nimi přišel Volkswagen u modelu XL1. Poté se přidalo Audi s e-tronem. Postupem let virtuální zrcátka nasadila i automobilka Honda či Lexus.

Časem se ale ukázalo, že v reálném provozu mají kamery spojené s obrazovkami poměrně hodně nevýhod. Tímto tématem se ale zaobírat nebudeme. My se totiž podíváme na jejich vychytávku, kterou bezesporu ocení každý řidič. Krom toho, že virtuální zrcátka dobře vypadají a snižují odpor vzduchu, poskytují mnohem lepší viditelnost při jízdě v noci, než zrcátka klasická. Je to dáno tím, software dokáže automaticky zvýšit jas a kontrast obrazu. Tím pádem řidič i v naprosté tmě stále vidí, co se děje za vozidlem. 
Reklama
Autosalon TV