Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nová Toyota Mirai ujede na jednu nádrž až 650 km a lidstvu se díky ní lépe dýchá. Má to ale háček

Japonská automobilka představila druhou generaci vozidla jezdícího na stlačený vodík
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Naživo jsme si prohlédli druhou generaci vodíkového elektromobilu Toyota Mirai, která na trh přijíždí se spoustou revolučních technologií a dojezdem až 650 kilometrů na jedno natankování. Toyota Mirai se rozhodla změnit strategii a své zákazníky se nesnaží zaujmout pouze alternativním pohonem, ale především atraktivním designem a prémiovým interiérem. 

Zatím není kde tankovat

Toyota Mirai přijela na český trh v trošku nešikovnou dobu. Zatímco ve zbytku Evropy je už přes 150 vodíkových čerpacích stanic, u nás zatím žádná veřejná není. Jediná možnost, kde vodíkový vůz natankovat, je v soukromé stanici v Neratovicích, která ale nedokáže vyvinout potřebný tlak k naplnění celé nádrže. Toyota komunikuje se společností Unipetrol, která by měla příští rok postavit veřejné čerpací stanice v Praze a Litvínově. Do roku 2023 by pak měly vzniknout další tři.  

Mezigenerační revoluce

Toyota Mirai nové generace je ve všech ohledech výrazně lepší než ta minulá. Poučila se z jejích nedostatků a posunula tak elektromobil na bázi palivových článků o level výše. Díky přepracované koncepci a nové platformě GA-L pocházející z Lexusu dosáhla Mirai sportovnějšího pohonu zadních kol, většího dojezdu a prostornějšího interiéru, který už není pouze čtyřmístný, ale pětimístný. Revoluce se odehrála i pod kapotou. Palivový článek s vylepšenou konstrukcí je kompaktnější a dokáže vygenerovat celkový výkon až 182 koní. Zlepšení se dočkala i baterie, která v nové generaci Mirai disponuje kapacitou 6,5 Ah a napětím 310 V.   

Jak vodíkový pohon funguje

Do plnícího ventilu, který je umístěn na zádi vozu v místě, kde obvykle najdeme víčko palivové nádrže, se natankuje plynný vodík pod tlakem 700 barů do tří vysokotlakých nádrží. Tento čistý vodík se pak slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory. K finální reakci pak dochází v palivovém článku, který se nově nachází v prostoru pod kapotou vozu. Takto vzniklá elektrická energie následně pohání elektromotor. Jediným odpadem vznikajícím při této reakci je čistá voda. Zjednodušeně řečeno, v Toyotě Mirai má řidič k dispozici malou elektrárnu, která vyrobí tolik elektřiny, jak moc sešlápne plynový pedál. 

Z ošklivého káčátka se vyklubala labuť

Toyota Mirai své zákazníky láká nejen vodíkovou technologií, ale i elegantním a velmi povedeným vzhledem. Limuzína se pyšní širokým postojem a dynamickou boční linií, kterou doplňují ostře řezné hrany karoserie. Do celkového designového jazyka skvěle zapadají i příplatková 20palcová litá kola v turbínovém provedení. Vizáž auta je vždy subjektivní záležitostí, ale autor článku je toho názoru, že vodíková toyota patří mezi nejhezčí modely značky.  
Reklama

Nejluxusnější interiér od Toyoty

V kabině nové Toyoty Mirai nenajdeme žádné laciné materiály ani staromódní přístroje. V nejvyšší specifikaci interiér pokrývá luxusní semi-anilinová kůže v černém nebo bílém odstínu. Dominantou přístrojové desky je dotykový 12,3 palcová zobrazovač multimediálního systému podporující služby Apple CarPlay a Android Auto, kterému sekunduje rozměrný digitální kokpit řidiče a 10" head-up displej. Mezi další high-tech vymoženosti patří například digitální zpětné zrcátko, panoramatické zobrazení okolí, chytrá zadní opěrka či bezdrátové nabíjení telefonu. Zkrátka je tu vše, co by auto za skoro dva miliony mělo mít.

Nezapomnělo se ani na asistenční systémy, kterými je nová Mirai doslova nabitá. Mezi ty nejzajímavější patří vůbec nejrychlejší automatické parkování. Tento pokročilý asistent dokáže bez jakékoliv zásahu řidiče najít dostatečně velké příčné či podélné místo, zaparkovat do něho a dokonce z něj následně i vyparkovat. Osoba sedící ve vozidle přitom nemusí dělat vůbec nic, ani hýbat voličem převodovky.  

Nejen že okolí neznečišťuje, ona ho dokonce čistí

V dnešní době je automobilový svět posedlý ekologií a co nejnižšími emisemi. Toyota není výjimkou a Mirai může dávat za příklad. Nejen, že do vzduchu nevypouští žádné škodlivé látky, ona je dokonce sama pohlcuje. Má totiž speciální sání, které krom dodávání kyslíku do palivového článku dokáže za pomocí speciálního filtru s elektrickým nábojem zachytávat mikroskopické částice nečistot, a to včetně oxidu siřičitého, oxidu dusného a pevných částic do průměru 2,5 mikrometru. Pro představu - Toyota Mirai po ujetí 100 tisíc kilometrů vyčistí vzduch pro jednoho člověka na rok. 

Zhodnocení

Pokud bychom měli novou generaci Toyoty Mirai shrnout pár větami, zněly by asi takto: Na první pohled krásný vůz s luxusním interiérem a zajímavou technikou pod kapotou. Tu ale v Česku zatím nelze běžně používat. Pokud se povede v České republice postavit několik čerpacích stanic, které budou využívat vodík získaný čistou formou, pak bude Mirai velmi smysluplným vozem. Do té doby bude Toyotě sloužit jen jako výkladní skříň. 
Reklama

Diskuze

eletrika vs vodík - 14.05.2021 12:52:09
já mám náhodou radši vodíkoví auta než eletrický

Toyota přijede s novou generací minivozu Aygo. Spolupráce s Francouzi pokračovat nebude

Oblíbený model bude jezdit výhradně na benzin, vyrábět by se měl s Yarisem v Kolíně
17.03.2021 10:13
|
2
Reklama

Toyota Yaris GR přivede řidiče k orgasmu. Má ale mouchy ve výbavě

Nejsilnější tříválec na světě jsme nechtěli opustit, ale v základu chybějící navigace nepotěší
16.03.2021 10:36
|
0

Fanoušci černé barvy, zbystřete! Toyota prodává nejtemnější RAV4 v dějinách

Vyzkoušeli jsme Toyotu RAV4 2.5 Hybrid Black Edition AWD. Jezdí stejně, ale vypadá lépe
10.03.2021 19:15
|
1

Tohle jsou nejlevnější skútry na trhu. Stačí vám na ně řidičák na auto a méně než 40 tisíc korun

Našli jsme cenově dostupné mopedy s benzinovým motorem. Jsou hlavně z Číny
19.06.2024 16:50
|
0

Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1
Reklama

Pepa Vrtal v čínském Dongfengu U-Tour objevil záhadnou schránku. Bojuje proti smradu

Čínské automobilky umí být velmi podivné. Podívejte se, co Pepa našel v levném sedmimístném MPV
12.06.2024 17:08
|
3

Nová Dacia Duster vypadá a jezdí skvěle. Z auta pro důchodce se stalo outdoorové SUV i pro mladé

Novinka udělala obrovský mezigenerační krok. Dostala slušivý kabát, moderní kabinu a dobrý podvozek
09.06.2024 18:49
|
5
Reklama
Autosalon TV