Reklama
Bonusy k TV pořadu

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
Zdroj: Ondřej Běhal - Autosalon.tv

Obytné automobily jsou aktuálně obrovským hitem. Ty nejdražší se dají pořídit i za desítky miliónů, ale abyste mohli vyjet třeba do Norska a ušetřili pohodlným spaním v autě za noclehy v hotelech a kempech tisíce, možná spíš desetitisíce českých korun, bohatě stačí i vestavba, jejíž cena se na podobné výpravě klidně úsporou za ubytování zaplatí. Jednu takovou jsme otestovali uvnitř Toyoty Proace Verso.

Ložnice, nebo jídelna?

Vestavbu české firmy Visu s označením Moie za 107 690 korun testoval expert Pepa v televizním Autosalonu v Toyotě Proace Verso. My jsme ve stejném voze zvolili téměř o polovinu levnější variantu. Základní vestavbu Visu Sitka, která se aktuálně prodává za 55 055 korun. Co jsme na rozdíl od Pepy museli obětovat? Především kuchyňský kout s vestavěnou kombinací plynového grilu a vařiče. To ale neznamená, že bychom se museli případného vaření zcela vzdát. Jen bychom si museli pořídit vlastní vařič a uskladnit jej do jednoho z praktických boxů.

Vestavba Visu Sitka, kterou jsme testovali, není homologována speciálně pro Toyotu Proace Verso nebo její jednovaječné MPV sourozence stvořené z dodávek Citroën SpaceTourer, Opel Zafira Life a Peugeot Traveller. Pasuje i do interiéru čistě dodávkových verzí těchto automobilů, ale rovněž do Mercedesu třídy V, Viano nebo Vito. A lehce upravené varianty lze instalovat třeba do užitkových fordů, fiatů či renaultů.

Tím nejdůležitějším na vestavbě Visu Sitka je variabilní modul, který se jednoduchou úpravou mění z postele na obytný koutek s lavicemi a stolem a naopak. Postel využívá šířky celého interiéru Toyoty Proace Verso a vyspali jsme se na ní relativně pohodlně dva dospělí s malou holčičkou mezi námi. Příjemná je matrace s osmicentimetrovou tloušťkou.

Zatímco šířka byla OK, délka 184 cm může zejména pro spoustu mužů nedostatečná. Ani s výškou 175 cm jsem se ohledně délky postele necítil zcela komfortně. Je to daň za to, že před postelí zůstávají dvě plnohodnotné řady sedadel, takže v autě může cestovat až šest dospělých cestujících. A vzhledem k tomu, že zejména děti mohou využít ke spaní i přední řady sedadel, může se v autě bez problémů vyspat i čtyřčlenná rodina s většími dětmi, nebo pětičlenná s menšími. Z tohoto rodinného pohledu ale zamrzela absence isofixů ve druhé řadě sedadel.

Coby jídelna je vestavba Visu Sitka trochu stísněná. Sezení za stolem nebylo kvůli nízké střeše úplně pohodlné. Další informace o vestavbě, ale také o testovaném voze Toyota Proace Verso naleznete v popiscích u fotogalerie.

Překvapivě dobrý motor, převodovka i podvozek

Testovali jsme nejsilnější verzi Toyoty Proace Verso poháněnou dvoulitrovým naftovým motorem o výkonu až 130 kW (177 koní). Ten uměl velmi slušně rozhýbat i zkoušenou prodlouženou verzi osazenou dvěma řadami sedadel a vestavbou. Chod motoru byl příjemně měkký a kultivovaný, pohodové ovládání vozidla podtrhovala i výborná osmistupňová automatická převodovka, jejíž jemnost a plynulost jí závidí každé DSG od koncernu Volkswagen. Potíže neměla ani při změnách směru z jízdy vpřed na couvání.

Toyota Proace Verso sice uvnitř nevypadá tak honosně jako Mercedes třídy V nebo Volkswagen Multivan, ale jízdním komfortem se s nimi může měřit. Tlumiče parádně fungovaly i na rozbitých okreskách. Potěší i dynamika, pružnost a síla testovaného nejsilnějšího motoru. Tradiční zbraní této rodinky užitkových aut je úspornost. U testovaného auta jsem nuloval dlouhodobý průměr 7,8 l. Sám jsem poměrně dost jezdil po dálnicích, takže jsem se dostal k vyšším číslům, ale ani dosažených 8,3 l nafty na 100 km nebylo vzhledem ke svižnému jízdnímu stylu k zahození. Cestoval jsem i rychlostí 150 km/h a u MPV odvozeného z dodávky mne potěšilo překvapivě tiché obtékání vzduchu při tomto vysokém tempu.

Největší nevýhodou v porovnání s německými konkurenty je nemožnost pořízení varianty s pohonem všech kol.

Na auto se čeká devět až deset měsíců

Aktuálně největším problém Toyoty Proace Verso je stejně jako u spousty jiných aut její (ne)dostupnost. Pokud si ho objednáte do výroby, budete na něj podle informací z českého zastoupení Toyoty čekat devět až deset měsíců, takže pokud chcete stihnout alespoň konec příštího léta, máte co dělat. Na seznamu skladových aut u importéra se skví šest různých kousků v cenách od 605 000 po 1 045 000 korun bez DPH.

Bohužel není vůbec jednoduché sehnat tuto dodávku i jako ojetinu. Na českém inzertním serveru sauto.cz jsme nenarazili ani na jediný kus! Na mobile.de je výběr trochu širší, ale osobní variantu Verso se ve slušném stavu téměř nedá sehnat pod půl miliónu korun.

Testovaná Toyota Proace Verso L2 2.0 D-4D 180 A/T se prodává od 1 036 970 korun, testovaný kus přišel díky příplatkové výbavě a vestavbě na více než 1,2 miliónu. Němečtí konkurenti jsou ale ve srovnatelných variantách ještě výrazně dražší. Nejlevnější Toyota Proace Verso 1.5 D-4D 120 L1 stojí 755 tisíc korun, což je cena, za kterou se dnes prodávají i některé běžně vybavené rodinné kombíky. Mimochodem, přehled kombíků a MPV s cenou do půl miliónu korun seřazené od nejnižší ceny naleznete v našem Katalogu ZDE.

Diskuze

Honzas - 17.10.2021 02:30:20
Uvědomte si že by to mělo být homologované. Jednou mi láhev sodovky spúsobyla zranění. Neodborně uchycená vestavba by mohla i zabít.
Yves - 15.10.2021 14:01:24
Máme doma, ale ty love bych jen za betlu s šuflatama nedal. Ale lidi to chcó, fachat ne, tak to zacvakaj. Dá se to udělat za víkend s pivkem v ruce včetně matrace za pár tisícovek, max 10.

Renault zase leze do zelí BMW a Mercedesu. Jeho Rafale vypadá skvěle, ale jízda není bez chyb

Velké SUV kupé má sportovně naladěný podvozek, hybridní pohon se však při sportovní jízdě trápí
30.05.2024 08:00
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3
Reklama

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0
Reklama
Autosalon TV