Reklama
Bonusy k TV pořadu

První Nissan Qashqai a Dacia Duster jsou praktická a relativně spolehlivá SUV za 150 tisíc korun

Oba vozy spolu sdílí část techniky. Není potřeba se bát ani dieselů, některé jsou k mání bez filtru
Zdroj: Tiskový servis Dacia a Nissan

SUV jsou v kurzu a sháňka je po nich samozřejmě i v bazarech. Jaké auto ale vybrat, pokud má člověk velmi nízký rozpočet? Dobrým tipem jsou dva vozy této kategorie, které se dají v rozumném stavu sehnat už za ceny okolo 150 tisíc korun. Jde o Dacii Duster a Nissan Qashqai (jak si proti sobě stojí nové modely Duster a Qashqai najdete v našem porovnávači zde). Obě auta se nabízejí s benzinovými i naftovými motory, dají se sehnat verze na LPG a v případě japonského modelu dokonce není výjimkou ani varianta s automatem. Na co si dát u prvních generací těchto vozů pozor?

Dacia Duster (2010-2017)

Motor vybírejte podle toho, jak často jezdíte. Nejrozumnější volbou pro nepříliš náročné řidiče je jednoduchá zážehová šestnáctistovka, která potěší slušnou spolehlivostí. Potrápit dokážou maximálně vadné zapalovací svíčky nebo snímač otáček polohy klikového hřídele. Horší situace panuje u LPG verzí, kde ani tovární přestavba nezaručovala bezproblémový provoz. Další zážehovou možností je "downsizovaná" dvanáctistovka TCE, která proslula karbonováním zejména po oddalování výměn oleje a kvůli nekvalitnímu palivu. Dokonce se objevily i případy prasklých pístů, přidírání nebo problémy se vstřikovači.

Diesely 1.5 dCi fungují pod kapotou Dusteru překvapivě dobře. Závady vstřikovačů se objevují spíše u slabších verzí s palivovou soustavou od Delphi háklivou na kvalitu tankované nafty. U výkonnějších verzí Dacia používá méně náchylné vstřikování od Continentalu. Modernější diesely plnící Euro 5 disponují filtrem pevných částic, oproti starším agregátům Euro 4 je však netrápí choulostivější provedení ojničních ložisek.

A jak je na tom Duster celkově? Hlavní zákeřností býval do modernizace zmatkující a nepřesný palivoměr. Pokud pak úplně vyjedete palivovou nádrž, musíte ji znovu odvzdušnit. K častým problémům patří úniky převodového oleje skrz gufero přední poloosy. Obecně se nejvíce závad objevovalo v prvním roce výroby (vrzající spojkový pedál či sedadla, nepřesné palivoměry, poruchy zámků, nedoléhající těsnění či rachotící plasty atd.). Výjimkou nebyly ani poruchy elektroniky (nefunkční autorádia).

Šestistupňové převodovky jsou hlučnější a zaznamenány jsou problémy s řazením rychlostních stupňů (zejména třetího), které často vyústily ještě v rámci záruky k výměně celé převodovky. Systém pohonu všech u Dacie na rozdíl od koncernového Haldexu nežádá pravidelné výměny olejové náplně. Po letech s ním problémy nebývají, pokud ho někdo mechanicky nepoškodil.

A jak je na tom se spolehlivostí? Není to žádná sláva, aktuální německý TÜV report zmiňuje Dacii Duster v kategorii 8 až 9letých aut na 98 místě s 25,7 procenty závad. V porovnání s Nissanem Qashqai je na tom ale prakticky stejně. Ten je na 95 místě s 25,6 procenty závad. Dacia Duster v roce 2011 dostala v hodnocení nárazových testů Euro NCAP tři hvězdy.

Který bychom si vybrali?

Aktuálně ceny ojetých Dusterů začínají na částce 120 000 Kč. Zhruba třetina nabízených aut má pod kapotou diesel, zbytek pohání zážehová šestnáctistovka, případně verze na LPG. Výsadou je manuální převodovka. Čtyřkolek je zhruba čtvrtina. My jsme našli v nabídce bazarů například Duster 1.6 z roku 2012, který má najeto jen 96 tisíc kilometrů. Je ve velmi holé výbavě, ale za zajímavou cenu 159 000 korun.

Nissan Qashqai (2006-2013)

Nissan Qasqai má oproti Dacii Duster jednu zajímavost – nabízí se ve dvou karosářských verzích, přičemž ta druhá a méně častá s označením +2 nabízí prostor pro sedm cestujících. Ve třetí řadě je ale nutné počítat s tím, že je zde místa poskrovnu a je určeno výhradně nejmladším členům rodiny. S jejich obsazením také auto přichází o jinak praktický kufr.

Se spolehlivostí na tom alespoň podle mechaniků není Nissan Qashqai vůbec špatně, jakkoliv skončil u devítiletých ojetin v TÜV reportu jen těsně před Dusterem. Základem je benzinový čtyřválec o objemu 1,6 litru, k mání je ale i větší dvoulitr spojený i s automatickou převodovkou. Jde o bezproblémový systém CVT, který ale ukousává trochu toho točivého momentu, a tak se auto zdá být línější než s manuální převodovkou. Benzinové motory jsou považované za spolehlivé. Větší potíže přináší vlastně jen EGR ventil, který se zanáší. Stačí ho jen vyčistit. Rozvody jsou u japonské jedna-šestky řešeny řetězem.

Dieselový 1.5 dCi není v nejslabší variantě vybaven filtrem pevných částic. To je pro řadu lidí určitou výhodou. Na druhou stranu u něj zlobí vstřikování, které dodávalo Delphi. Na filtr si pak dejte pozor u výkonnějšího motoru 2.0 dCi. Celkově si u naftových jednotek dejte pozor na poddimenzovaná ojniční ložiska, jejichž výměnu doporučují servisy preventivně každých 120 tisíc kilometrů. Pokud není u ojetiny jasné, zda k této výměně došlo, zvážili bychom ji. Měla by se vejít do 10 tisíc korun. Z celkového hlediska bychom si dali pozor hlavně na to, jak se předchozí majitel o auto staral. Při špatné údržbě se totiž objevují problémy se vstřiky, turbem, spojkou nebo s manuální převodovkou, ze které bude unikat olej. Qashqai také umí poměrně reznout na podvozku, proto bychom si ho před koupí nechali zvednout. Auto je také náchylné na pazvuky, objevuje se třeba vrzání inteiréru včetně volantu při otáčení. Stejně tak jsou nepříjemné rázy od kol a povrzávání od podvozku, za které mohou hlavně špatné české silnice. V takovém případě věc často vyřeší jen výměna silentbloků.

Nissan Qashqai odešel z crash testů Euro NCAP s plným počtem pěti hvězdiček. Nabízí tedy vyspělejší ochranu cestujících než Dacia Duster. V TÜV reportech jsou pak oba modely vyrované, je to dáno i tím, že spolu sdílí část techniky.

Který bychom si vybrali?

Nissan přišel na trh o několik let dříve než Dacia, proto se za ceny kolem 110 tisíc korun objevují modely z let 2007 nebo 2008. Velkou část nabízených vozů najdeme s naftovým motorem 1.5 dCi, ve velké míře se objevují ale i atmosférické motory s objemem 1,6 litru. Silnějších dvoulitrů je méně a to platí také o turbodieselu. Vůz s automatem se dá pořídit od zhruba 150 tisíc korun. My bychom v případě Nissanu Qashqai sáhli po trochu dražším kusu než u Dacie. Zaujal nás například model z roku 2010 s automatickou klimatizací a nájezdem 120 tisíc kilometrů, který se s motorem 1.5 dCi nabízí za cenu 168 000 korun.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Češi malá kombi milují. Jde o žádané bazarové zboží

Autosalon srovnává přednosti a slabiny kombíků Škoda Fabia 3. generace a Renaultu Clio 4. generace
09.03.2022 17:32
|
2
Reklama

Test: Nissan Qashqai nabízí na palubě oázu ticha a klidu. Je to vykoupeno zbytečnou spotřebou

Třetí generaci populárního SUV jsme vyzkoušeli s hybridem a bezstupňovým automatem
07.03.2022 09:35
|
1

Test: Dacia Duster TCe 100 LPG ujede na jedno natankování více než kdejaký nafťák. Šetří, kde se dá

Jedno z nejoblíbenějších SUV v Evropě i na českém trhu prošlo faceliftem. Řádně jsme ho otestovali
11.01.2022 18:19
|
21

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
10
Reklama

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0

Všechna nová auta odteď povinně kontrolují rychlost. Pípají po každém nastartování

Takzvaný inteligentní asistent rychlosti upozorňuje na překročení limitu, mnohdy i chybně
08.07.2024 07:30
|
12
Reklama
Autosalon TV