Reklama
Bonusy k TV pořadu

Porovnali jsme Hyundai i30 kombi s novou Škodou Octavia Combi i zlevněnou předchozí generací

Auto korejské značky vyráběné v Nošovicích boduje cenou a výbavou, škodovka prostorem a motory

Cena a výbava - dominuje Hyundai i30, ale Octavia 125 let také osloví spoustu Čechů

Hyundai i30 kombi se prodává už od 319 900 korun. Jde o variantu se čtyřválcovým motorem bez turba 1.4 CVVT s výkonem 73 kW v základní nepříliš bohaté výbavě Start a o jeden z nejdostupnějších rodinných kombíků na českém trhu.

Proti tak levné variantě nemá Škoda u Octavie Combi co nabídnout. Starší provedení se totiž doprodává od půl miliónu a nová generace aktuálně začíná téměř na šesti stech tisících. Výhledově by však měla novinka dorazit na trh i v laciné verzi Active s cenou nepříliš přesahující 450 tisíc korun.
Reklama

Ceny podobné, ale hyundai má bohatší výbavy

Budeme tedy porovnávat akční varianty se čtyřválcovými motory a bohatou výbavou. U i30 kombi se tato výbava nazývá All Inclusive a prodává se od 499 990 korun s benzinovým turbomotorem 1.4 T-GDI. Za stejnou cenu lze mít Škodu Octavia Combi třetí generace s akční výbavou 125 let a s naftovým motorem 1.6 TDI. Benzinový turbomotor 1.5 TSI stojí se stejnou výbavou 520 900 korun. Naftový Hyundai i30 kombi 1.6 CRDi All Inclusive vyjde na 529 990 korun. Na první pohled to tedy vypadá, že škodovku se vyplatí koupit na naftu a hyundai na benzin.

To je ale trochu nepřesné. Výbava All Inclusive je totiž bohatší než 125 let. Obě auta sice nabízejí dvouzónovou automatickou klimatizaci, litá kola, full LED světlomety, multimediální systém s dotekovým displejem a bluetooth handsfree i třeba vyhřívání sedadel, ale hyundai navíc přidává některé asistenční systémy, navigaci nebo bezklíčový vstup.

Škoda ho může dorovnat akční verzí 125 let Plus, za kterou se ale připlácí padesát tisíc korun. Pokud  budete chtít vůz s automatickou převodovkou, má hyundai v rukávu další zvýhodnění. Připlácí se za ni totiž pouze 25 tisíc, zatímco u škodovky dvojnásob.
Zdroj: Ondřej Běhal

Nová Octavia dražší o více než sto tisíc

Nová Škoda Octavia Combi se proti i30 kombi All Inclusive musí postavit ve vyšší ze dvou výbav s označením Style. Pak jsme ale na ceně 647 900 korun shodné pro varianty 1.5 TSI a 2.0 TDI/85 kW. Cenový rozdíl mezi oběma vozy pak výrazně přesahuje stotisícovou hranici.
Reklama

Rozměry: Kratší hyundai výrazně zaostává pouze na zadních sedadlech

Oba kombíky patří do nižší střední třídy, tedy mezi rodinná auta. Jenže zatímco Hyundai i30 kombi patří v této kategorii s délkou 4,59 m k průměru, Octavia Combi se řadí mezi obry. Už třetí generace měřila na délku 4,66 m a "čtyřka" se o další tři centimetry protáhla.

V interiéru se to nejvíce projevuje místem pro nohy na zadních sedadlech, kde jsme škodovce naměřili o deset centimetrů více - a to už je pořádný rozdíl. Také nad hlavou má mladoboleslavský bestseller značných sedm centimetrů k dobru. V praxi to znamená, že zatímco v Octavii Combi si za sebe sednou i dvoumetroví basketbalisté, v i30 kombi už by mohli mít problémy s otlačeninami dva za sebou sedící cestující s výškou kolem 185 cm.

Zajímavé je, že v mezigeneračním srovnání třetí a čtvrté Octavie k žádným velkým změnám nedošlo. Je ale fakt, že parametry kabiny patřily k jejím silným stránkám, takže nebyl důvod je za každou cenu navyšovat.
Reklama

Malý rozdíl v kufru

Hyundai i30 kombi se za objem zavazadlového prostoru vůbec nemusí stydět. Těsně překonává hranici šesti set litrů. Třetí generace Octavie Combi má jen nepatrně víc (610 litrů), čtyřka pak hodnotu navyšuje na 640 litrů.

Při našem měření jsme zjistili, že čtyřka dominuje zejména délkou kufru, šířkou v nejužším bodě je na tom ale nejlépe kombík z Nošovic. Vítězství škodovek tady není zdaleka tak přesvědčivé jako na zadních sedadlech.

Motory: Hyundai nabízí benzinovou atmosféru, škoda lepší parametry u srovnatelných jednotek

Zdroj: Bart Běhal

Octavia nabídne širší paletu, ale později

Z hlediska šíře nabídky pohonných jednotek na tom Hyundai i30 Combi aktuálně není o moc hůře než Škoda Octavia Combi, což má na svědomí její generační výměna. Starší generace se dá objednávat už pouze se čtyřválcovými motory 1.5 TSI, 2.0 TSI, 1.6 TDI a 2.0 TDI. Kromě benzinových a naftových pohonných jednotek je v nabídce také verze na zemní plyn (CNG). Na skladech u prodejců se ale dají najít i litrové tříválce, nebo naopak nejsilnější motory v provedení RS. Nechybějí ani verze s pohonem všech kol.

Novou Octavii Combi zatím můžete objednávat pouze s motorem 1.5 TSI a dvěma variantami motoru 2.0 TDI (85 a 110 kW). Ta silnější se pojí pouze s automatem, zbývající dva motory v nabídce zatím pouze s manuálním řazením. Do budoucna se ale objeví široké spektrum motorů od základních litrových tříválců až po nadupané motory pro Combi ve sportovním provedení RS. Chybět nebude ani elektrifikace v podobě mild hybridů a plug-in hybridů, nebo provedení na zemní plyn.

Hyundai začíná atmosférickou čtrnáctistovkou, dále nabízí benzinový litrový tříválec s turbem a také čtyřválec 1.4 T-GDI. V nabídce jsou i dvě verze naftové šestnáctistovky (85 a 100 kW).

Při porovnání podobných motorů u akčních verzí (1.4 T-GDI vs. 1.5 TSI a 1.6 CRDi vs 2.0 TDI) škodovka přesvědčivě vítězí lepší dynamikou a trochu překvapivě i výrazně nižší spotřebou. Z tohoto hlediska by měly být špičkové zejména úsporné motory 2.0 TDI Evo u nové Octavie Combi, jejichž spotřeba v cyklu WLTP má začínat už pod čtyřmi litry. Takových hodnot hyundai stěží dosahuje i u mnohem benevolentnější starší metodiky NEDC, kterou udává. V praxi je na tom podle našich zkušeností minimálně o litr na sto kilometrů lépe než hyundai i žravější octavia třetí generace.
Reklama
Reklama
Autosalon TV