Reklama
Bonusy k TV pořadu

Pojištění do Kosova není radno podceňovat. Zelená karta tam navíc ani neplatí

Před cestou je vhodné zkontrolovat aktuální stav v zemi na stránkách Ministerstva zahraničních věcí
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Kosovo je částečně uznaný stát, který se nachází v dolní části Srbska. To znamená, že zatímco na jihu je relativní klid, tak sever země zas tak bezpečný pro turisty být nemusí. Ať už se rozhodnete zde strávit dovolenou, nebo tudy budete jenom projíždět, je vhodné nechat pojistit sebe i automobil. Jak to vypadá s pojištěním do Kosova, řekl Autosalonu mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Havarijní pojištění se vyplatí dražším autům

V zahraničí se může stát nehoda velmi snadno. Abyste byli co nejvíce chráněni, vyplatí se zvážit krátkodobé havarijní pojištění. Hodí se zejména pro cestovatele, kteří mají drahé auto. „To od Kooperativy standardně sjednáváme s platností geografické území Evropy a celé území Turecka s tím, že žádný stát ani jeho část není vyloučena,“ uvedl Káňa a dodal: „Je ale potřeba myslet i na výluky, tedy případy, kdy z pojištění nevzniká právo na pojistné plnění za škody.“ 

Ty by se mohly týkat Kosova hned v několika případech. Jde třeba o vzniklé škody následkem válečných událostí, vzpoury, povstání, nepokoje, stávky, ale také teroristických aktů nebo následkem zásahu státní moci nebo veřejné správy. Z toho důvodu Velvyslanectví ČR v Prištině nedoporučuje, aby se cestovatelé vydávali na sever Kosova, kde může být zhoršená bezpečnostní situace.

Cestovní pojištění je při cestě do zahraničí rovněž velmi důležité a mnohdy stojí pouze pár desítek až stovek korun. Při výběru se neorientujte pouze cenou, ale spíše podle výše limitu plnění. „Úroveň zdravotní péče v Kosovu je ve srovnání se standardem v ČR poměrně nízká. Je třeba počítat s tím, že obzvlášť na venkově je dostupnost rychlé lékařské pomoci omezená. Soukromá zdravotnická zařízení disponují lepším technickým vybavením než státní. V případě zdravotních obtížích doporučujeme kontaktovat asistenční službu,“ doplnil Káňa. Navíc platba v nemocnici bude vyžadována v hotovosti, tak s tím počítejte.

Místo zelené karty hraniční poplatek

Zatímco zelená karta platí téměř v celé Evropě, existují výjimky, mezi něž patří například sever Kypru a také Kosovo. Pro vstup do země je nutné na hranicích zaplatit hraniční poplatek, což je v podstatě kosovské povinné ručení. Nejkratší doba, na kterou lze pořídit, je 15 dní. Poplatek vyjde za osobní automobil na 15 euro, na měsíc je to 20 euro, na půl roku už 130 euro a na rok pak 205 euro. Poplatek musí zaplatit všechna cizozemská auta. Bez něj prakticky nelze vstoupit na území Kosova.

„Pro vstup do země je nutné použít český cestovní pas nebo občanský průkaz s biometrickými údaji (vydaný od 2.8.2021). Pojištění je možné zaplatit přímo na hraničním přechodu (kromě Gate 1 a Gate 31 na severu země), případně v Prištině v sídle Kosovo Insurance Bureau,“ řekl Káňa. Výhodou je, že není potřeba si zařizovat mezinárodní řidičský průkaz.
Aktuální informace od kosovské policie: Všechny přechody, které jsou oficiální, jsou otevřené. Přes Srbsko se dá vstoupit přes hraniční přechody Merdare, Dheu i Bardh, Jarine, Bärnjak, Mutivod a Muqibab. Češi nejčastěji využívají přechod Merdare. Nicméně policie upozorňuje, že situace na severu země je proměnlivá a před cestou je vždy nutné si ověřit aktuální stav.

Pokud jste vstoupili do Kosova přes Srbsko, bez problémů se můžete do Srbska vrátit. Pokud jste vstoupili z Albánie, Černé hory nebo Severní Makedonie, nelze se přes Srbsko vrátit, protože to srbský stát nepovoluje.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Všudypřítomní velbloudi i jízda bez blinkrů. Dopravu v Ománu jsme okusili na vlastní kůži

Půjčení auta v sultanátu vyjde rozhodně levněji než výlety od cestovní kanceláře
28.10.2023 19:08
|
5
Reklama

Chorvatsko stále neumožňuje volný pohyb přes hranice. Navigace může řidiče navést do drahé pasti

Ani po vstupu Chorvatska do schengenského prostoru není možné přejíždět hranice, kde se lidem zachce
27.07.2023 07:53
|
19

Autem do Itálie 2023: Pozor na uzavírky, drahá paliva a rizikové termíny

Když vás Chorvatsko nebaví, Itálie je ideální alternativa. Cesta ale může být komplikovaná
01.07.2023 18:57
|
4

V městě motorů umí nabíjet elektromobily ze silnice. Zatím se testuje čtvrtkilometrový úsek

Indukční nabíjení ve vozovce by se v budoucnu mohlo rozšířit
04.12.2023 13:33
|
0

Nový Opel Corsa láká na úspornější jízdu. Vůbec poprvé se bude prodávat jako hybrid

Z nabídky motorizací zmizí naftová jedna-pětka. Benziny a elektromobil však zůstávají
01.12.2023 15:44
|
0
Reklama

Do kufru lano a do nádrže natankovat plnou. V zimě mohou zachránit i zdánlivé maličkosti

Odklidit sníh z auta a jezdit bezpečně je důležité. Existují další věci, které mohou jízdu usnadnit
01.12.2023 13:38
|
6

Auto po prvním majiteli není jistota. Podvodníci mají novou fintu, jak zákazníka oklamat

Stočené kilometry, zatajené havárie i falešná země původu. To není vše, na co si dát pozor
30.11.2023 10:49
|
3
Reklama
Autosalon TV