Reklama
Řidičův chleba

Chorvatsko stále neumožňuje volný pohyb přes hranice. Navigace může řidiče navést do drahé pasti

Ani po vstupu Chorvatska do schengenského prostoru není možné přejíždět hranice, kde se lidem zachce
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Už jsou to čtyři roky od doby, kdy jsme při cestě do Chorvatska kvůli úspoře času i peněz málem skončili ve vazbě, bez auta a s obrovskou dírou v peněžence. Trasu jsme si totiž zkrátili přes hraniční přechod určený pouze místním obyvatelům se zvláštním povolením. Po vstupu Chorvatska do schengenského prostor jsme doufali, že tato omezení odpadnou. Překvapivě tomu ale tak není.

Žádná omezení být neměla

V září roku 2019 jsme se obdobně jako každý rok vydali na dovolenou do chorvatského přímořského městečka Primošten. Tentokrát jsme však dostali tip, jak se vyhnout drahé slovinské dálnici a zároveň dlouhému čekání na chorvatsko-slovinské hranici. Na rakouské dálnici A2 jsme odbočili na sjezdu 138 a vyrazili podle navigace směr městečko Zlogonje v Chorvatsku hned za slovinskými hranicemi. Stejně vede navigace každého, kdo si zadá, že chce jet do Chorvatska mimo placené silnice.

Jak se ale později ukázalo, nebyl to úplně dobrý nápad. Hned za hranicemi na nás totiž číhala policejní hlídka. Okamžitě nás odchytila a začala vyhrožovat: Buď zaplatíme na místě 250 eur za jednoho, takže dohromady 500, nebo nám zabaví auto a pošlou nás do vazby. V takovém případě by pokuta byla dvojnásobná, tedy tisíc eur. Chvíli nám trvalo, než jsme pochopili, že jsme tu vlastně nelegálně. Naštěstí nás ale policisté po dlouhém vyjednávání pustili bez jakýchkoliv sankcí. V komentářích pod článkem, který o tomto problému vyšel, jsme následně zjistili, že jsme ani zdaleka nebyli jediní, komu se něco podobného přihodilo.

Na otázku, jak to je s hraničními přejezdy mezi Chorvatskem a Slovinskem, nám tehdy odpovědělo chorvatské velvyslanectví v Česku slovy: „Slovinská hranice je vnější hranicí schengenského prostoru, kterou lze překračovat pouze na oficiálních hraničních přechodech a během určené provozní doby, jinak se osoba dopouští protiprávního jednání. Za nedovolené překročení vnějších hranic ukládají členské státy pokuty v souladu se svým vnitrostátním právem."

Ještě častější kontroly

Očekávali bychom však, že po vstupu Chorvatska do Schengenu se všechno změní a čeští turisté budou moci překračovat hranice kdekoliv se jim zachce. Ostatně tak zní smluvní dohoda všech zúčastněných států. Znovu jsme tedy s touto otázkou oslovili chorvatské velvyslanectví a dostala se nám překvapivá odpověď:

„Slovinsko-chorvatské hranice je stále možné překračovat výhradně na oficiálních mezinárodních přechodech. Ty menší jsou určené pouze místním obyvatelům se zvláštním povolením. Policejní hlídky nyní navíc dbají zvýšeného dohledu kvůli uprchlíkům, takže rozhodně nedoporučujeme překračovat hranice nikde jinde než na už zmíněných oficiálních mezinárodních přechodech.“ Nedůvěřivě jsme raději oslovili i slovinské velvyslanectví, jenže odpověď byla prakticky totožná.

Upřímně, je to trochu zvláštní, každopádně za pár ušetřených eur za slovinskou dálniční známku, když už na hranicích nemusíte čekat kvůli kontrolám, to asi nestojí. Pokud máte vlastní zkušenosti s malými přechody mezi Chorvatskem a Slovinskem, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte v komentářích.
Reklama

Diskuze

Honzas - 20.08.2023 13:12:09
K moři to mám přes 600 km. Za 7 hodin i s přestávkou na kafe a svačinku to dám. Letecky čekat dvě hodiny před odletem na odbavení, vyřizovat parkování, po příletu autobus jako sardinky. Prostě zabitý celý den.
Honzas - 20.08.2023 13:09:46
Sice jsem už více jak 20 let důchodce ale na dovolenou nejezdím abych ušetřil. Jedu utratit a užít si. Jestli někdo ušetří za cestu 20 euro a stojí mu to za to, budiž. Asi to přepočítává na pivo a za těch 10 piv mu to stojí. Do Chorvatska jezdím autem, Má

Odtah auta z Chorvatska může vyjít na 50 tisíc. Stačí absence důležité služby u autopojištění

Asistenční služby mohou v zahraničí pomoci s problémy. Myslet na to musíte už při sjednání pojištění
30.06.2023 13:39
|
5
Reklama

Kalkulačka přesně spočítá, za kolik dojedete do Chorvatska. Zná i cenu cestovního pojištění

Zjistit, kde tankovat nebo kolik stojí dálniční známka, je teď mnohem snazší a pohodlnější
22.06.2023 08:07
|
0
Reklama

Porovnání cen kempů: Chorvatský ráj českých turistů je letos tou vůbec nejdražší destinací v Evropě

V průměru vyjde v Chorvatsku noc stání s obytným vozem tříčlennou rodinu na 1600 Kč
27.04.2023 09:31
|
4

Cesta do Chorvatska jen pro bohaté. Spočítali jsme, kolik by stála dovolená se syntetickým palivem

Protože se e-palivo vyrábí zatím pouze v malém množství, je jeho užití extrémně nevýhodné
30.03.2023 13:35
|
35

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
19
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV