Reklama
Bonusy k TV pořadu

Chcete ojetý Volkswagen Passat? Připravil jsem souboj GTE versus TDI - 10 PRO a 10 PROTI

Elektřina spojená s benzinem proti naftě. Jaké jsou podle mě výhody a nevýhody hybridu
Zdroj: Josef Vrtal

Na tomto srovnání vlastně není vůbec nic složitého. Jde o souboj mezi hodnotou 36 a 105. Ona čísla znamenají průměry emisí CO2 a vzhledem k zelenému šílenství se hazardní hráči musí smířit s tím, že nižší bere. Kdo bude tahat za delší konec?
Reklama

10 výhod Passatu GTE...

1.   Dostanete registrační značku EL. Ta sebou nese řadu výhod. Tou největší je svoboda parkování na idiotských modrých zónách hlavního města.

2.   Cenový odskok plug-in-hybridu GTE od varianty 2.0 TDI DSG není dramatický, nějakých 150 000 korun. Aktuálně se dají mezi skladovými modely GTE najít i levnější. Bohužel ale ani jeden kombík.

3.   Reálná spotřeba při jízdě, bude srovnatelná s dieselem. Tedy někde kolem 5-6 litrů benzínu. Ověřeno nájezdem skoro 2500 km.

4.   Nemusíte se starat o dolévání AdBlue, bez kterého se diesel neobejde. A o jehož spotřebě výrobci lžou jako když tiskne a které bych u TDI započítal do nákladů a spotřeby.

5.   Nejste omezeni dojezdem. GTE je svojí logikou "normální" auto. Elektrifikaci berte jako příjemný desert po hlavním jídle.

6.   Kombinace motoru 1,4 TSI s elektřinou a součtový výkon 218 koní z vás nedělá druholigového manažera. GTE jede opravdu moc hezky.

7.   Možnost ovládat toky energií se stane návykovou. Změní váš styl řízení. Budete ohleduplnější, především ve městech.

8.   Zelená auta mají u koncernu VW prioritu. Toho se dá využít a na GTE získat např. výhodný finanční produkt.

9.   Zelený trend se může pozitivně podepsat i na hodnotě GTE jako ojetiny. Za tři nebo pět let, může být TDI nežádoucí, naopak GTE může získat jako ojetina kladné body.

10. Zástavba "elektrárny" Passat nijak neomezila v jeho uživatelských vlastnostech.

...a 10 nevýhod

1.   Kdo touží po pohonu 4x4, vyřadí GTE automaticky z nabídky. GTE a 4Motion zatím nenalezly společný průnik. Pak taky u GTE je převodovka DSG šestistupňová u TDI je to DSG7.

2.   Vzhledem k dlouhodobé inteligenci politické reprezentace vlasti praotce Čecha se může stát, že výhody spojené se značkou EL se v budoucnu omezí (Toyota by mohla vyprávět). Tím pádem se zamázne jedna z velkých výhod plug-in-hybridu.

3.   Spotřeba 1,6 je marketingový blábol dosažitelný jen za ideálních podmínek. Podobné zeleně vypadající údaje jsou na hranici žaloby za klamání spotřebitele.

4.   Ideálním provozem GTE bude takový, kdy můžete nabíjet doma nebo v práci. Na delší cestě, z veřejných nabíječek, to nemá smysl. Spotřeba a zelenost GTE tak podstatně vybledne.

5.   Není to auto pro kluky "brzda-plyn". Vyžaduje alespoň maturitu, ne jen základní řidičské vzdělání. Jinými slovy není pro agresivní lopaty, byť se pyšní titulem z fakulty práv.

6.   Internetem se šíří neblahý losí test modelu GTE, který má, díky zvýšené hmotnosti a zástavbě baterií, lehce obézní reakce.

7.   Komunikace s našimi distributory elektřiny, kteří se holedbají, jak je pro ně elektromobilita důležitá, bude zklamáním. Speciálně u toho státního byl hovor s infolinkou a žádost o čip aktivující jeho nabíječky traumatizujícím zážitkem. Asi ve stylu "Co nás votravuješ..."

8.   Výhod pro GTE by mohlo být víc. Pokud člověk nežije v Praze nebo velkém městě. Pokud jeho firma nebo zaměstnavatel nemá zelenou politiku v rámci firemní flotily bude GTE i nadále na pokraji zájmu.

9.   Opravdu hnusný je nápis "Passat" na místě původních analogových hodinek na palubní desce. Kdo tohle schválil, z toho by měl být nezaměstnaný.

10. Elektrický dojezd 57 km závisí na mnoha faktorech. Spíš počítejte s 35. Jde opět o marketing. Provoz plug-in-hybridu je výrazně závislý na jednotce jménem řidič.
Reklama

Diskuze

Kuba - 13.05.2022 21:33:26
Mam ho rok a pul, prumerna spotreba 2,3 litru:). Moje, ne vylhana. Nabijim kazdy den u domu. Mam tedy idealni podminky. Ale s tim jsem si ho porizoval.
dlouholety ridic passatu - 30.06.2020 11:07:50
Nic proti GTE ale vyhody jsou znacne vynucene.Realnou spotrebu Adblue mam (najeto 130tis) cca 10L/10.000km!Cena 1L (tankovano,ne balene) 8,9Kc/L. Pismena EL na znacce vyhodou?!?Kdyz mate prachy na passata, tak par korun za parkovani je zanedbatelne.Atd.

Ojetý VW Passat (B8) je lepší kupovat než prodávat. Nespěchejte, nabídka výrazně převyšuje poptávku

Z hlediska spolehlivosti se autu nedaří na technických kontrolách. Může za to průměrný vysoký nájezd
25.06.2020 18:46
|
14
Reklama

Blondýna v Passatu dokázala zdemolovat auto v tempu poklusu. Aneb když parkovací asistenty nestačí

Tohle video je důkazem, že proti řidičské neschopnosti neexistuje léků
19.05.2020 11:13
|
9

Navenek Golf, uvnitř Passat? Usedli jsme za volant prvního čistě elektrického volkswagenu

Porovnali jsme vnější a vnitřní rozměry nového elektroauta VW ID.3 se sourozenci i soupeři
28.11.2019 20:00
|
0

Dva dospělí, dvě děti a 100 dní v africké divočině. Ujeli jsme 15 tisíc kilometrů s minikaravanem

Po tak dlouhé cestě severní Afrikou známe tenhle karavan jako své boty. Našlo se i pár problémů
20.10.2022 17:31
|
5

Fotr na tripu jel autem do Tuniska. To muselo stát majlant! Nebo ne?

Pepa vás zdraví z Tuniska. Dnes poradí s pojištěním a cenou paliv v této africké zemi
23.08.2022 19:15
|
2
Reklama

Autem nebo na motorce do Tuniska? Pro Fotra na tripu žádný problém. Poradí jak na to

Pepa alias Fotr na tripu nemůže dlouho zůstat doma. Vyrazil autem do Tuniska a vy můžete s ním
11.08.2022 19:01
|
1

Norsko jako ráj elektromobilů? V Oslu možná, na zamrzlém severu ale ještě dlouho ne

Novinové titulky o norské expanzi elektromobilů určitě četl každý. Realita je ale úplně jiná
16.03.2022 19:12
|
8
Reklama
Autosalon TV