Reklama
Bonusy k TV pořadu

Novou Škodu Octavia jsme porovnali s konkurenty různých velikostí. Její ceny je zatím moc neděsí

Postavili jsme proti ní Hyundai i30 fastback, Toyotu Corolla, Opel Insignia a Volkswagen Passat

Hyundai i30 Fastback

Zdroj: Bart Běhal

Hyundai i30 Fastback je celkově o dost menší auto než nová Škoda Octavia. Na délku mu chybí více než dvacet centimetrů, v kufru 150 litrů.

O to víc to ale vynahrazuje mnohem příznivějším poměrem ceny a výbavy. Jeho limitovaná edice All Inclusive disponuje spoustou prvků navíc i proti aktuálně nejvybavenější Octavii 1.5 TSI Style za 647 900 korun. Ve standardu nechybí například navigace, parkovací kamera nebo vyhřívání volantu. Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI/103 kW All Inclusive stojí 489 990 korun.

Férově je ale nutné dodat, že motor Octavie disponuje výrazně lepší dynamikou a nižší spotřebou. Blíže jsou si diesely. Octavia 2.0 TDI/85 kW stojí stejně jako s motorem 1.5 TSI, Hyundai i30 1.6 CRDi/100 kW vyjde ve výbavě All Inclusive na 519 990 korun.
Reklama

Toyota Corolla sedan

Zdroj: Bart Běhal

Druhým aktuálně nejsilnějším soupeřem Octavie v nižší střední třídě je nová Toyota Corolla sedan. Délkou za Octavií příliš nezaostává, o něco horší je to s praktičností.

Zato poměr ceny a výbavy je opět úplně někde jinde. Nejzajímavější položkou v ceníku Corolly je aktuálně edice Best, jejíž výbava je srovnatelná s Octavií Ambition. Sice nedisponuje LED světlomety nebo virtuálním kokpitem, zato nabízí adaptivní tempomat a větší množství bezpečnostních asistentů. S benzinovým motorem 1.6 Valvematic stojí 444 900 korun, tedy o sto padesát tisíc méně než Octavia 1.5 TSI.

Motor s výkonem 97 kW sice Octavii 1.5 TSI zdaleka nestačí dynamikou ani úsporností, ale vzhledem k tomu, že jde o atmosférickou pohonnou jednotku bez turba, určitě spoustu motoristů potěší. Místo dieselu nabízí Toyota u Corolly sedan benzinovo elektrický 1.8 Hybrid, který ve stejné výbavě stojí 539 900 korun. Tedy stále výrazně méně než Octavia 1.6 TDI Ambition. A zejména ve městě s ním lze jezdit s nižší spotřebou než s motorem 2.0 TDI. Navíc je spojen s auutomatickou převovkou, což bude částí motoristů bráno také jako výhoda.
Reklama

Opel Insignia Grand Sport

Zdroj: Martin Sznapka

A jsme u konkurentů v manažerské třídě. Opel Insignia Grand Sport patří mezi nejdelší auta střední třídy. Délkou se blíží k pěti metrům. S vnitřními rozměry to taková sláva není, ale ve většině z nich Octavii překonává. Jde o trochu výběhový model. Na dveře prodejen už klepe modernizovaná verze.

Nejlevnější a zároveň aktuálně nejvýhodnější koupí je Insignia v limitované sérii Trend. Její výbava za Octavií Ambition trochu zaostává. Klimatizace je pouze klasická manuální, chybí LED světlomety či virtuální kokpit, potěší ale o palec větší kola. A hlavně, s podobným motorem 1.5 Turbo/103 kW stojí 539 990 korun, tedy stále výrazně méně než nová Octavia. Aktuálně jde o nejnižší cenu za vůz střední třídy v Česku.

Trochu méně výhodný je naftový motor 1.6 CDTI/100 kW, který vyjde s výbavou Trend na 599 990 korun, tedy o několik tisícovek dráž než nová Škoda Octavia 2.0 TDI/85 kW Ambition.
Reklama

Volkswagen Passat

Zdroj: Bart Běhal

Ano, samozřejmě víme, že konkurentem Passatu není Octavia, ale Superb, ale zajímalo nás porovnání i s etalonem manažerských aut. Praktičností interiéru je na tom Octavia lépe, komfort a v některých ohledech i prostor ale hraje pro Passat.

Jeho základní výbava Business je o něco bohatší než Ambition u nové Škody Octavia. Klimtizace je třízónová, nechybí adaptivní tempomat a asistent jízdy v zácpě, který umožňuje téměř autonomní řízení. Se stejným motorem jako Octavia, tedy 1.5 TSI, stojí VW Passat Business 757 900 korun. Octavia je tedy o více než 160 tisíc levnější.

U dieselu je rozdíl ještě větší, protože Passat nenabízí nejslabší verzi motoru 2.0 TDI s 85 kW, ale minimálně 110 kW. U shodné verze 2.0 TDI/110 kW DSG stojí Octavia Ambition 691 900 korun a VW Passat Business 892 900 korun.
Reklama
Reklama
Autosalon TV