Reklama
Bonusy k TV pořadu

Moc jsem nedobíjel, přesto jezdil jako s naftovým SUV. Fakta k testu Mitsubishi Outlander PHEV

Zjišťovat průměrnou spotřebu u plug-in hybridu je těžké. Více než u jiných aut záleží na řidiči
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Tohle auto je mistrem kombinatoriky a umění být ve správný čas na správném místě. Velká kára alá "teréňák" s dostatečným výkonem, navrch ještě řádně říznutá ekologií za rozumný prachy. Navíc se už nějaký ten pátek vyrábí, takže porodní bolesti má za sebou a trumf v podobě českého parkovacího kouzla značky EL taky dělá své. Sečteno podtrženo - tohle jsou důvody, proč se prodává.

Nebyl jsem mu dobrým řidičem

Určitě mu ale musíte řadu věcí odpustit. Uvnitř, i přes snahu, sem tam vykukuje vrásčitá kůže. Součtový výkon PHEV pohonu je citelnější na papíře, než aby se předváděl v reálném provozu. A číslo 2 ve spotřebě dosáhne opravdu jen zarytě defenzivní řidič s vypětím všech zelených sil a za nutnosti pravidelného nabíjení. Takže kdo nemá barák nebo firmu se zástrčkou určitě netvoří s Outlanderem dokonalý ekologický pár.

To byl i můj případ. Nebyl čas ztrácet čas nabíjením. Za celý týden jsem to zvládl jen třikrát. Když se to povedlo - tak se mi ve městě podařilo nahrkat určitě přes 50 elektrických kiláků, a pak v režimu hybrid dorazit zbytek. Spotřeba na 100 km ale i tak 2a půl krát ne-li 3x převyšovala udávanou dvojku. Inu zima, kopce a pak taky člověk někdy spěchá, že...

Přesto jsem pociťoval radost, že do své ulice na Praze 2 zajíždím poháněn čistě elektřinou - na to jsem si vždycky nechal rezervu. Za okny bytu pak člověk zažívá radost při pohledu na udavačské auto osazené kamerami, co odhaluje parkovací zločince, protože milost v podobě EL funguje v Praze na 100 %. I když upřímně - Fiat Panda mojí sousedky, která parkuje přede mnou, má určitě reálně nižší spotřebu a emise než můj elektrifikovaný Outlander. Jsem prostě ve správný čas na správném místě.

Spotřeba - reálný provoz - cca 500 km

Město 4,2 - 6,1 l/100 km nabito cca na 90 %
Mimo město 7,9 - 9,5 l/100 km nabito cca na 60 %
Dálnice 9 - 11 l/100 km nabito cca na 30 % nabíjení za jízdy
Průměr 7,0 - 8,8 l/100 km
Zdroj: Josef Vrtal
Reklama

Víc mě bavil na okreskách

Víc než ve městě mě Outlander bavil na okreskách. Tady mi taky přišel nejefektivnější. Elektrika výtečně dopovala klasický motor, byť mám padesát výhrad k převodovce. Určitě nemá smysl tohle auto honit jako magor. Nečekejte od něj matematické, přesné, ale taky chladné jízdní projevy jako u koncernových aut. U něj se hraje na větší emoce. S nimi ale bohužel stoupá i číslovka spotřeby, takže prosím umírněně. Na běžný silnici tak mohl člověk jezdit za 6,5 ale taky za 13 litrů šťávy. Protože každou ekologii a hlavně tu s titulem PHEV rozbije těžká noha na plynu. Prostě moc žereš - ztloustneš - tenhle zákon neočůráš.

Mě se ve finále dařilo jezdit s Outlanderem srovnatelně jako s hodně úsporným naftovým autem podobné velikosti. Číslo spotřeby by bylo určitě nižší - odhadem o cca 25-30 %, kdybych pravidelně nabíjel. Čekaly mě ale dlouhé dálniční přejezdy a jako na potvoru s minimem nabíječek a čas nedovolil sjíždět někam do města.

Takže souhrn. Outlander se vyplatí těm, kdo řeší velký auto, pohon 4x4 a jako bonus potřebují v Praze parkovat zadáčo. Ještě větší smysl to má pro ty kdo parkují ve vlastní garáži nebo mají u domu možnost instalovat wallbox. Super to stejný zkopírovat v zaměstnání nebo práci. Pak věřím, že si sáhnete i na tu dvojkovou spotřebu.

Na delší štrece asi nikdo nebude Outlander zastavovat kvůli nabíjení. A když už, má auto obrovský plus za možnost rychlonabíjení. Ztrátový čas u nabíječky se tak dostává do snesitelných hodnot.

Za mě skvělý auto, hlavně v poměru cena/výkon + bonusy za laboratorně naměřenou spotřebu. Na druhou stranu jeho "eko" je v rukou nepřemýšlejících řidičů jen politikou vypsanou na papíře - protože pod jejich povely plynu se hranice mezi zeleným EKO a NORMALEM stává hodně tenkou.

V tabulce nad tímto textem jsem přiložil naměřené hodnoty, z čehož bylo 3x nabíjeno na nabíječkách a pak během jízdy na dálnici v režimu Charge. Spotřeba by - dle mého mohla být o cca 25-30 % nižší při pravidelném dobíjení a  větším počtu kratších jízd.

Kompletní přehled všech faktů o Mistubishi Outlander, a to nejen toho plug-in hybridního, najdete v našem Katalogu ZDE.

Diskuze

Henrich Raduška - 24.03.2021 21:11:14
OUTLANDER PHEV NEMÁ CVT prevodovku! On ju nemá vôbec! Experti, doštudovať! Does the Mitsubishi Outlander PHEV have a gearbox? There is no CVT (continuous variable transmission), just reduction gear boxes and a clutch to couple the ICE (internal combust
Pavel - 24.03.2021 21:40:06
Napadlo vás pisálku o kolik by spadla průměrná spotřeba nevozit sebou baterii , el. motor ?

Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 je ideální parťák na expedice, ale i na tuningové výstavy

Pick-up, který zdolá jakoukoliv překážku a ještě poslouží jako hotel? To není sci-fi, ale realita
17.02.2021 10:11
|
0
Reklama

Mění se oblíbené esúvéčko Mitsubishi ASX od roku 2010 k lepšímu, nebo k horšímu? Posuďte sami

V televizním Autosalonu bude řeč o tom, že tenhle nezmar se třemi diamanty odmítá stárnout
01.12.2020 09:27
|
0

Mitsubishi Space Star dorazilo v omlazeném vydání. Jen čtyři auta jsou v Česku aktuálně levnější

Základní provedení proti staršímu modelu zlevnilo o 15 000 Kč. Nemá však klimatizaci ani rádio
04.06.2020 11:44
|
3

Voda v makedonském jezeře Ohrid je čistší než v mořích. V národním parku tolerují kempink na divoko

Malá balkánská země ukrývá poklady, které jinde na světě nenajdete. Navíc je tu levně
22.07.2021 12:13
|
2

Než zamíříte do autobazaru, postupujte podle těchto šesti rad. Ušetříte desítky tisíc

Nejrůznější šejdíři vás budou lákat na zajímavé nabídky. Důležité je nepodlehnout!
07.07.2021 12:00
|
17
Reklama

Kráska s neprávem špatnou pověstí: Dovolená v Albánii je tajným tipem skýtajícím obrovské možnosti

Zvěsti o nebezpečné zemi, kde se ztrácí lidé jsou už dávno pasé. Balkánský stát nabízí skutečné hity
30.06.2021 16:50
|
3

Dokonalá koupačka na dvanáctikilometrové písečné mořské pláži, a pak u albánského Mácháče

Černá Hora a Albánie nepatří k úplně častým destinacím našich turistů. Není čas na změnu?
28.06.2021 09:15
|
0
Reklama
Autosalon TV