Reklama
Nová auta

Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 je ideální parťák na expedice, ale i na tuningové výstavy

Pick-up, který zdolá jakoukoliv překážku a ještě poslouží jako hotel? To není sci-fi, ale realita
Zdroj: Robin Běhal

Světlo světa spatřila již třetí generace expedičního Mitsubishi L200. Cestovatelský vůz vznikl v rámci projektu českého zastoupení automobilky Mitsubishi, které chce přestavbou pick-upu dokázat, že lze i z pracovního stroje postavit unikátní expediční vozidlo, které řidiče nenechá ve štychu ani v tom nejtěžším terénu a zároveň mu bude sloužit jako hotel se vším všudy, a to za rozumné peníze.  

Podrobné informace k vozu naleznete ve fotogalerii pod tímto textem.

Základní stavební kámen

Rock Proof Evo2 se zrodil z faceliftovaného modelu Mitsubishi L200 Double Cab. Stejně jako konvenční vůz má expediční pick-up čtyřválcový dieselový motor 2,3 DiD o výkonu 150 koní a 400 N.m, automatickou šestistupňovou redukční převodovku, připojitelný pohon 4x4, uzávěrku mezinápravového a zadního diferenciálu. 

Špičková terénní výbava

Upravené Mitsubishi L200 disponuje hromadou prvotřídních off-road doplňků, které dobrodruhovi na čtyřech kolech umožňují prozkoumávat i ta nejzapadlejší místa, kam se jiná vozidla nedostanou. Rock Proof Evolution 2 má pod kapotou například hydraulickou uzávěrku předního diferenciálu ARB, která je ovládána přes vzduchový kompresor. Ten neslouží jen jako sluha zmiňované uzávěrce, ale také se jim dají dohušťovat pneumatiky. 

Aby byla světlá výška pick-upu co nejvyšší a jízda v terénu co nejpohodlnější. Vybavila firma ARB expediční "Dvoustovku" speciálním podvozkem OLD MAN EMU, určeným primárně do terénu. Díky tomu je auto mimo silnice zdatnější a komfortnější. Důkazem, že Rock Proof Evo2 je připraven i do těch nejextrémnějších podmínek, jsou terénní kola a pneumatiky Nokian, ochranné rámy okolo celého auta, kryty motoru, podvozku a nádrže a sací šnorchl Safari, který umožňuje pick-up brodit i velmi hlubokou vodu. 
Reklama

Ubytovaní skoro jako v hotelu

Aby se Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 mohlo považovat za právoplatné expediční vozidlo, je vybavené řadou kempovacích doplňků, sprchu nevyjímaje. Hlavní dominantou pojízdného hotelu Mitsubishi je nástavba (hardtop) umístěná na korbě, kterou na míru vyrobila známá australská firma ARB.

V ní se pak ukrývají praktické bezpečnostní zásuvky, které slouží k uchovávání cenných věcí, například kuchyňského vybavení a nářadí. Dále se v zakrytované korbě nachází kompresorová lednička, kanystr s vodou a sprcha. K přenocování slouží střešní stan ARB Kakadu, umístěný na zesílené střeše nástavby. Výhodou tohoto konkrétního stanu je poměrně jednoduchá montáž a dostatek prostoru pro dvě osoby. Nezapomnělo se ani na výbavu v podobě markýzy, dvou židlí a stolu. 

Dlouhé putování je překvapivě příjemné

I přes to, že Mitsubishi L200 Rock Proof Evo2 vychází z pracovního pick-upu, na silnicích své bushmanské geny skrývá. Oproti klasické L200 má citelně komfortnější podvozek, který bez problému zvládá žehlit střední či velké nerovnosti. Paradoxně nejvíce o sobě dávaly vědět drobné výmoly, které terénní tlumiče spolu s balónovými pneumatikami nedokázaly vykrýt, resp. je přeskakovaly s mohutným zhoupnutím. 

Co určitě musíme vypíchnout, je celkově příjemný pocit za volantem, a to i na delších trasách. Pick-up se při řízení nezdál vůbec tak velký a těžký, jako ve skutečnosti je. Pravda, v zatáčkách to žádná sláva nebyla, ale za to nemůžeme Rock Proof, který je primárně určen do terénu, hanit. Hlavním revírem upravené "dvoustovky" byly rozbité silnice a polní cesty, kde se cítila jako ryba ve vodě a řidiči to dávala s radostí znát. 

Musíme se k něčemu přiznat. I když je Mitsubishi šité na nezpevněné silnice, nejvíce času jsme s ním překvapivě strávili ve městě. Proč? Protože přitahuje více pozornosti, než kdejaký exotický supersport. Především za to může design. Obrovské auto s extravagantním "maskáčovým" polepem, velkými koly, výkonnými přídavnými reflektory a uměle generovaným zvukem, připomínající Mustang V8, jen tak někdo nepřehlédne ani nepřeslechne.

Schopnosti v terénu

Když už jsme vyjmenovali všech možné prvky off-road výbavy, měli bychom zmínit, jak si vlastně Rock Proof v terénu vede. Nikoho asi nepřekvapí, že velmi dobře. Bahno, písek ani hluboká voda Mitsubishi prostě nezastaví. Bohužel se nám nepodařilo pick-up dostat do takových extrémních podmínek, abychom mohli použít hydraulickou uzávěrku předního diferenciálu, která se využívá jen v kritických případech. 

Jediné, na co Rock Proof Evo2 v těžkém terénu trpí, jsou horší nájezdové úhly, resp. ten zadní. Několikrát se nám stalo, že při sjíždění a vyjíždění strmého kopce jsme si drcli zadním nárazníkem o zem. 

Závěr a hodnocení

Málokteré auto nám uvízlo v srdci tak, jako právě expediční Mitsubishi L200 Rock Proof Evloution 2. Je krásným důkazem toho, že i z obyčejného pracovního pick-upu se dá udělat charismatické auto, které může sloužit jako neohrožený parťák na dobrodružné výlety do přírody nebo pojízdný hotel na romantické večery s polovičkou. Krom toho vyjde na méně peněz, než například Volkswagen California s podobným vybavením. Celková cena vozu a úprav se totiž pohybuje pod hodnotou 1,5 milionu korun. 

Přehled úprav a výbavy vozu

 • Podvozek OLD MAN EMU (tlumiče, pružiny, pera, pouzdra a třmeny)
 • Uzávěrka předního diferenciálu ARB
 • ARB kompresor pro ovládání uzávěrky předního diferenciálu a dohušťování pneumatik
 • Kryty podvozku ARB
 • Ochranné boční nášlapy ARB
 • Vyvýšené sání Safari Snorkel
 • Přední ochranný rám černý – průměr 73 mm
 • Dálková světla ARB INTENSITY LED (na předním rámu)
 • LED rampa ARB INTESITY LED (na střešním nosiči)
 • LED zadní pracovní světla BUSHRANGER
 • Hardtop ARB s výztuhou pro vyšší nosnost střešního nosiče
 • Střešní nosič ARB – hliníkový
 • Markýza Rhino-Rack Batwing 2M 270
 • Střešní stan ARB KAKADU
 • Vyprošťovací rošty TRED PRO
 • Zásuvkový systém ARB se 2 zásuvkami a výsuvným nerezovým stolkem
 • Kompresorová lednička ARB
 • 2x kempingové židle + 1x stůl
 • Kanystr s vodou + sprcha
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Porovnání s předchůdcem ukazuje, že změna u Mitsubishi L200 není úplně generační

Přestože se mluví o šesté generaci japonského pick-upu, jde spíš o výrazný facelift
26.02.2020 20:29
|
0
Reklama

Mitsubishi L200 se projevilo jako pracant, švihák i drsňák do terénu. Testovali jsme tři různé verze

Porovnali jsme pickup v základním, luxusním i nejvíce terénním provedení. Jezdili jsme po tankodromu
14.12.2019 18:30
|
0

Nový pick-up L200 drží offroadový prapor Mitsubishi po vyhynulém Pajeru

Radikální facelift, nebo nová generace? Dramaticky se změnil vzhled vozu, nový je motor i převodovka
28.10.2019 10:30
|
0

Supersport i luxusní skútr. Na trh míří nové modely značek Aprilia, Moto Guzzi a Vespa

Italové přichází s vylepšeným supersportem, výroční motorkou od Moto Guzzi a Vespou GTS
27.03.2023 07:49
|
0

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
7
Reklama

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
15
Reklama
Autosalon TV