Reklama
Bonusy k TV pořadu

Nákladní MAN TG vypadá skoro stejně, je ale od základu nový. Přináší i některá řešení z osobních aut

Představíme hned čtyři nové řady německé značky: dálkovou TGX, distribuční TGL a TGM a stavební TGS
Zdroj: MAN

Na novou generaci těžké nákladní řady TG zákazníci čekali skoro 20 let. MAN v rámci světové premiéry představil všechny čtyři řady současně: dálkovou TGX, distribuční TGL a TGM a stavební TGS. Ve srovnání s osobními automobily se to zdá být neskutečná doba, jenže v případě nákladních vozidel to není až tak neobvyklé. Jejích životní cyklus je totiž mnohem delší. Německý výrobce MAN Truck & Bus, který patří spolu se švédskou Scanií pod křídla koncernu Volkswagen, představil novou generaci novinářům na začátku roku 2020 v Bilbau, i kvůli koronavirové krizi se ale k zákazníkům dostane až v září.  
Reklama

Vyvinuto se zákazníky

Heslo nové generace nákladních vozů MAN zní „Simply my truck“, volně přeloženo jako Jednoduše můj truck. Během vývoje byly různé prototypy a řešení představeny více jak 700 řidičům, a to třeba při návštěvách autoservisů či na dálničních odpočívadlech. Vedle toho MAN pozval na 300 zákazníků ze 16 zemí do Mnichova, aby zde společně v rámci workshopu definovali nejdůležitější požadavky na nové vozidlo. Na základě 40 000 anket mezi zákazníky provedených během jednoho roku vznikly nové služby a produkty pro všechny řady v oblasti prodeje (Sales) a servisu (After Sales).

Výsledkem průzkumů bylo třeba to, že zákazníci nechtějí radikální změnu designu kabin. I proto se ty nové na první pohled tváří jako původní. Dominantním prvkem opět zůstává maska chladiče s vyraženým emblémem lva, která byla nyní opticky prodloužena a protažena až k nárazníku. Hlavně u TGX nyní příď působí daleko dynamičtěji, a ačkoli se zdá být uzavřenější, optimalizovaný tvar a uspořádání lamel zlepšuje chladicí výkon a aerodynamiku a současně snižuje spotřebu paliva. Aerodynamiku u kabin vylepšují i vzduchové clony (air Curtain) na bocích. U TGX a TGS byly zachovány i tzv. aerodomy, což jsou tři zvlněné kontury (dříve jich bylo pět) na boku kabiny, které tlumí vibrace a stabilizují boční stěnu. U všech kabin jsou nová vnější zrcátka, která mají užší kryty a jsou posunutá více dozadu. Díky tomu je tak mezi nimi a A-sloupkem mnohem více místa zajišťující daleko lepší výhled do strany než dřív. MAN nyní pracuje na kamerovém systému nahrazující zrcátka, který bude monitorovat celé auto kolem dokola.

Nová generace v číslech

 V rámci vývoje nové generace nákladních vozů:
x bylo odpracováno 12 000 000 pracovních hodin
x byly najety 4 000 000 testovacích kilometrů
x bylo napsáno 2 800 000 řádků programu
x bylo na novém designu vozů odpracováno 167 000 pracovních hodin
x do všech oddělení bylo integrováno okolo 22 000 nových čísel dílů
x lze v rámci sériové výroby volit z 3000 odstínů barev kabiny
x bylo přímo do projektu zapojeno 2100 pracovníků společnosti MAN
x 1 tým: 36 000 pracovníků MAN Truck & Bu

Doba digitální

Přestože rozměry kabin i jejich hmotnost zůstaly stejné, konstrukce je ze sedmdesáti procent zcela nová. Díky použití vysokopevnostní oceli splňují kabiny nové přísnější bezpečnostní předpisy, které vstoupí v platnost příští rok.

V nabídce je celkem osm kabin: GX, GM, GN jsou se svojí šířkou 2,44 m a vnitřní výškou 2,07 m, 1,87 m a 1,57 m určené pro dálkovou dopravu. „Úzká“ kabina FM široká 2,24 m a vysoká jako GM je připravena pro řady TGL, TGM a TGS, kde poslouží pro vozidla ve stavebnictví, městském zásobování či přepravě nádrží a sil. Plochá kabina FN cílí na firmy, jež hledají prostornou kabinu pro příležitostné přespání, a přitom nepotřebují vysokou střechu. Kabina NN je určena výhradně pro stavební řadu TGS. Řadám TGL a TGM patří kabina CC s vnější šířkou 2,24 m a délkou 1,62 m. Chybět nebude ani dvojitá čtyřdveřová kabina DN pro až sedm cestujících i s prostorem pod zadním sedadlem ideální pro montéry, řemeslné firmy, komunální služby či hasiče.

Zatímco navenek se nové kabiny od těch starších na první pohled až tak neliší, jejich interiér prošel totální rekonstrukcí. Konečně vnitřek vypadá moderně, a hlavně i kvalitně. Středová část, kde je většina tlačítek a také velký barevný displej infotainment systému (ve dvou velikostech 7 a 12“), je natočená směrem k řidiči. Ten se tak nemusí pro nic natahovat, všechno má v pohodlném dosahu. Místo klasických analogových přístrojů může být v kapličce TFT displej s uhlopříčkou 12,3“ se třemi zobrazovacími zónami (u TGX ve standardu). Ta uprostřed je pevně daná a zobrazují se v ní informace z tempomatu a asistenčních systémů. V poli rychloměru se objevuje menu pro nastavení vozidla, vpravo v otáčkoměru jsou zase informace infotainment systému. Vše se jednoduše a intuitivně ovládá pomocí nového multifunkčního volantu.

Nejzajímavější inovaci představuje ovladač systému SmartSelect. Ten na první pohled připomíná systém iDrive od BMW s tím rozdílem, že jsou zde hned dvě kolečka. Spodním větším se listuje v hlavním menu, k pohybu v podmenu pak slouží horní kolečko. To má dotykovou plošku, které převádí pohyb prstu na písmena, což usnadňuje zadávání třeba navigačního cíle či vyhledávání kontaktu. Kdykoliv se chce řidič vrátit do hlavního menu, stačí otočit velkým kolečkem. MAN toto řešení použil na místo dotykového displeje, jehož používání považuje za rozptylující
 
Pro novou generaci nákladních vozů TG inženýři vyvinuli i nová sedadla. Vedle jiného tvaru byl u nich rozšířen rozsah nastavení o 50 mm na celkových 230 mm v podélné ose, výšku sedadla lze nyní změnit o 120 mm. Sedadla se vzduchovým odpružením jsou vybavena nastavením výšky bezpečnostního pásu. Nejluxusnější model se vzduchovým odpružením je vybavený opěrou bederní páteře, ramenní úpravou a zabudovanou opěrkou hlavy. Kyvné sedadlo nabízí nastavení výšky podle hmotnosti v devíti stupních včetně funkce paměti a rychlého spuštění dolů pro pohodlnější vystoupení z vozu, resp. nastoupení do vozu. Vertikální odpružení lze nastavit individuálně v sedmi stupních nebo ho zcela zablokovat. Všechna sedadla získala pečeť jakosti německé organizací pro zdravá záda AGR (Aktion Gesunder Rücken). Zcela nové jsou i postele. Ty jsou nyní vybaveny lamelovým roštem, který pevně sedí v ocelovém rámu, a jehož jednotlivé prvky jsou z různých materiálů. Lůžko je rozděleno do sedmi zón, které se přizpůsobí dané části těla. Matrace pro dolní lůžko mají rozměry 2000 x 700 mm/800 mm (délka/šířka ve střední části) a pro horní lůžko 1970 x 715 mm (délka, šířka). Pro obě lůžka lze dodat komfortní matrace s tloušťkou až 110 mm.
Reklama

Jednodušší řazení i brzdění

Z hlediska řidiče představuje důležitou inovaci mnohem širší rozsah nastavení volantu, který lze navíc vyklopit prakticky do kolmé pozice. Automatizovaná převodovka TipMatic se nově ovládá modernějším voličem v páčce pod volantem, kterou se zároveň nastavuje i účinek motorové brzdy, resp. retardéru. Na páčce je ještě jeden ovladač, kterým se nastavuje jízdní režim hnacího řetězce (Eco, Maneuvering a Power). Důležitou novinkou je také elektronická parkovací brzda s automatickým odjišťováním i aktivací, jejíž ovladač je také na přístrojové desce. Všechny kabiny nabízejí velké množství odkládacích míst, od klasických uzavíratelných schránek nad hlavami, přes velké kapsy ve dveřích až po přihrádky a šuplíky v přístrojové desce.

Pohon TG budou obstarávat motory Euro 6d představené vloni na jaře. Pro dálkovou dopravu je primárně určený 12,4l šestiválec D26 ve verzích s 430, 470 a 510 k, pro nejtěžší úkoly je pak připravený D38 disponující 540 a 640 k. K celkovému snížení spotřeby až o 8 % v dálkové dopravě vedle vylepšené aerodynamiky velkou měrou přispívá i nová zadní hnací náprava HY-1344, která je o 30 kg lehčí a přidává i nový stálý převod 2,31. Ten snižuje otáčky motoru v rychlosti 85 km/h, a tím i spotřebu.

Detaily k jednotlivým modelům řady TG najdete v samostatných článcích, které otevřete po kliknutí na tlačítko PROHLÉDNOUT na začátku článku.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Toyota Corolla zůstala zaklíněná mezi dvěma kamiony. Z auta zbyl šrot, přesto nehoda dopadla dobře

Nehoda zcela zablokovala provoz na Pražském okruhu. Pomoc zraněným pasažérům zavolal systém eCall
08.06.2020 12:53
|
4
Reklama

Z bouraného kamionu na pražském okruhu spadly do protisměru betonové kusy kanálů. Zranily motorkáře

Do betonových trosek nabourali i dva řidiči aut. Doprava kolabovala
21.04.2020 16:23
|
0

Únorové změny na silnicích: Zákaz předjíždění kamionů a nové dálniční známky

Dálniční známku nově nemusí mít každý, ale za starou policie může nadělit vysokou pokutu
03.02.2020 08:47
|
6
Reklama
Autosalon TV