Reklama
Bonusy k TV pořadu

Genesis GV80 má potenciál potrápit BMW X5 i další luxusní SUV. Zatím se pro něj musí do Německa

Velké SUV korejské luxusní značky jsme testovali na sněhu a ledu v Alpách
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

Genesis GV80 se zatím nenabízí na českém trhu, ale v Německu se dá pořídit v přepočtu od miliónu a půl korun. Nejvíce nás zaujal luxusem v interiéru a bohatou výbavou. Jízdní vlastnosti na sněhu a ledu byly přes sofistikovaný pohon všech kol trochu těžkopádné a nepředvídatelné.

Zatím na třech trzích v Evropě

Při testování vozů značky Hyundai na sněhu a ledu na rakouském Lungauringu jsme se dočkali jednoho překvapení. Korejský prezident českého importu totiž na akci dorazil svým služebním autem Genesis GV80, které dal k dispozici na testovací jízdy.

Genesis je v rámci koncernu Hyundai samostatnou značkou podobně jako třeba Kia. Jde o výrobce orientujícího se na luxusní automobily. Model GV80 se začal vyrábět v roce 2020 jako první SUV značky.

Genesis GV80 měří na délku 4,95 m, jde tedy o podobně velké SUV jako například BMW X5. Testovaný model měl pod kapotou čtyřválcový benzinový turbomotor o nejvyšším výkonu 304 koní, v nabídce je ale i třílitrový naftový šestiválec.

Automobil se zatím nenabízí na českém trhu. "V Evropě se zatím prodává na třech trzích - německém, švýcarském a britském, ale je předpoklad, že se bude počet zemí s oficiálním importem rozšiřovat," uvedl k tomu mluvčí českého zastoupení značky Hyundai David Pavlíček.

Znamená to, že kdo by si chtěl Genesis GV80 koupit, musel by pro něj jet do Německa, a pokud by nechtěl mít problémy se zárukou, musel by jej tam i servisovat. Showroom a servis je například v Mnichově.

Bohatá výbava za 1,5 miliónu

A proč by měl vlastně někdo z Česka mít touhu si Genesis GV80 pořídit? Krátké svezení na sněhové a ledové dráze ukázalo, že důvody by k tomu být rozhodně mohly. Jízdní vlastnosti na extrémně klouzavém povrchu by k nim úplně nepatřily, protože velké a těžké SUV se přes relativně sofistikovaný systém pohonu všech kol (je popsaný v článku, na který odkazujeme po prvním odstavci) působilo nejen trochu těžkopádně, ale také nevypočitatelně. Částečně za to asi mohla i gigantická příplatková kola o velikosti 22 palců.

Na druhou stranu dojem z luxusu a materiálů v kabině, stejně jako z jejího odhlučnění, je o třídu výš než třeba u modelu Hyundai Santa Fe. Porovnání s BMW X5 určitě není od věci, protože luxusem v interiéru by ho testovaný Genesis GV80 strčil do kapsy. Nečekaně dynamický byl i projev čtyřválcového turbomotoru, byť by se samozřejmě šestiválec pod kapotu podobného auta hodil mnohem více a mimo Evropu je v nabídce.

Zajímavý je také pohled do ceníků. Základní verze stojí podle importéra značky Hyundai 56 100 dolarů bez daně, což je v přepočtu 1,21 miliónu korun. Po započtení české DPH jsme stále pod 1,5 miliónu. Německá základní cena vychází po přepočtu lehce nad 1,5 miliónu korun. Testovaná verze "v plné palbě" by přišla na necelých 1,8 miliónu korun s daní. Součástí výbavy přitom byla zmíněná 22 palcová kola, systém čištění vzduchu v třízónové klimatizaci, autonomní parkování s možností vystoupit z vozu a ovládat jej na dálku, skvělá prémiová audiosoustava s 21 reproduktory a desátky dalších prvků výbavy, za které se u konkurence připlácejí obrovské částky. Pro porovnání, ceník BMW X5 začíná na necelých 1,7 miliónu, ale takové auto je proti testovanému genesisu úplné "holátko".

Diskuze

Tom - 09.07.2022 21:31:54
pokud se potenciální zákazník který je ochoten zaplatit 2.0mil Kč za SUV značky Hyu... tak je to skvělá volba . Desing vozu interiér a další výborně. Ale je BMW Mercedes Audi Lexus se svými modely to bude těžké se prosadit
Co? - 20.05.2022 18:37:15
Jen blb koupi takový šunt. Hnus. K blití.

Genesis GV60: elektrický crossover má v interiéru kouli, kterou svět zatím neviděl

Nový prémiový vysoce výkonný elektrický crossover půjde po krku hlavně audinám a mercedesům
20.08.2021 19:10
|
0
Reklama

Test BMW X5 M50i: Osmiválcovému mastodontovi chybí jeden krok a pár krůčků k dokonalosti

Kříženec luxusního, sportovního a terénního vozu nám posloužil i jako pětihvězdičkový hotel
17.08.2020 10:05
|
2

Modernizovaný Hyundai Santa Fe vypadá spíš jako zbrusu nový model. A nejen vypadá

Výrobce sice hovoří o faceliftu, ale nová je platforma, motory, infotainment i design
08.06.2020 08:33
|
0

Jezdili jsme s většinou verzí modernizované Škody Octavia. Facelift odstranil její největší problém

Nový základní motor v podobě čtyřválce 1.5 TSI 85 kW předčí litrový tříválec se stejným výkonem
14.05.2024 10:00
|
3

Lexus sbírá munici na útok proti německé trojce a Volvu. Vyšvihnout ho má cenově dostupné SUV

Rekordní kvartální prodeje zaznamenala luxusní značka koncernu Toyota i bez kapesní novinky
25.04.2024 18:00
|
1
Reklama

Mercedes vyrobil skvělý lék pro muže trpící krizí středního věku. Minimálně u pumpy neleze do peněz

Jízdní vlastnosti Mercedesu CLE 300 4MATIC kupé pohladí, spotřeba šokuje. Moucha sedí na volantu
17.04.2024 19:45
|
0

Do Česka poprvé přijelo nejbezpečnější a nejtišší volvo. Pojme sedm lidí a dovážet se bude z USA

Elektrické SUV je počítačem na kolech s umělou inteligencí. Každý den má být lepší
15.04.2024 16:15
|
0
Reklama
Autosalon TV