Reklama
Bonusy k TV pořadu

Dva dětské sny se proměnily v realitu. Osedlali jsme nejatraktivnější hřebce z celé stáje BMW

Srovnali jsme dva čistokrevné německé sporťáky. Superrychlé BMW M5 a zábavné M2 Competition

Kliďas vs. šílenec

Zdroj: Bart Běhal

Na první pohled absolutně odlišná auta. BMW M5 Competition s karoserií sedan působí až uklidněným dojem. Obléká spíše elegantní a luxusní oděv, který však trochu narušuje agresivní červená barva doplněna o leskle černé šperky a tmavě černou obuv.

Naopak BMW M2 Competition s karoserií kupé provokuje drzostí, agresivitou a hulvátstvím, čemuž samozřejmě z velké části napomáhá černá barva a zlatá kola. Je tedy hned jasné, jakým modelem na koho automobilka cílí. Rychlý sedan směřuje k mladým otcům od rodiny, kteří mají peněz nazbyt a milují rychlou jízdu. Vedle toho ale musí plnit otcovské povinnosti. Jako například vozit dítě do školy a podobě. Zábavné a dramatické kupé zase jednoznačně míří k mladším mužům bez rodin a závazků, kteří se rádi předvádějí a prahnou po sportovní jízdě.

Testované BMW M2 Competition navíc oplývalo mnoha příplatkovými doplňky za spousty peněz. Jednoho si nelze nevšimnout. Nachází se na zadní části vozu a jde o masivní karbonový zadní spoiler za 85 356 Kč, který však ještě více utvrzuje závodní dojem. Dalším opravdovým klenotem jsou kola. I přes to, že jejich zlatá barva není z opravdového zlata, stojí děsivých 167 068 Kč. Dominantní a hlasitý zvuk pak vychází skrze titanové koncovky výfukové soustavy za 38 130 Kč. Posledními funkčními vychytávkami jsou postranní karbonová křidélka za 28 669 Kč a přední splitter za 39 390 Kč. Pokud to tedy shrnu za částku 359 tisíc si buď koupíte tyto doplňky na BMW M2 Competition, nebo třeba zbrusu nový Hyundai i30 Fastback ve slušné výbavě.

Oproti tomu BMW M5 Competition žádné takové ozdoby nenosila, jelikož chce být skvělým parťákem ve všech ohledech. Ať už jedete na konferenční setkání, nebo třeba na výlet s rodinou. Na první pohled tedy nepřiláká takovou pozornost jako M2, ale stydět se rozhodně nemusí! Dominuje především v interiéru, který tu je mnohem pohlednější a propracovanější.

V galerii pod tímto textem, do které vstoupíte kliknutím na VSTOUPIT DO GALERIE naleznete fotografie obou modelů a jejich doplňků. Níže jsme pro vás připravili tabulku, ve které jsou rozepsané jednotlivé prvky volitelné výbavy a jejich ceny.

M Performance Parts na M2 Competition

Doplněk Cena
Oddělený zadní karbonový spoiler 85 357 Kč
Karbonový nástavec předního nárazníku 39 391 Kč
Prahová aerodynamická křidélka, levé + pravé 28 670 Kč
Karbonové koncovky výfuku 38 131 Kč
19“ M Performance kola Y-spoke 763 M, zlatá 167 069 Kč
Celková cena 358 614 Kč
Zdroj: BMW
Reklama

Luxusní apartmá vs. pokoj teenagera

Také interiér je u obou modelu na první pohled rozdílný. BMW M5 Competition diponuje novější a modernější přístrojovou deskou. Uvnitř testovaného vozu dominuje bílá barva společně s černými a karbonovými doplňky. Vše je přehledně a logicky umístěno, tak aby řidiči nic nepřekáželo a na všechno snadno dosáhl. Celkově na mě design kabiny působil luxusním a uklizeným dojmem. Technologie použity v BMW M5 Competition patří k těm nejvyspělejším a nejlepším. Nezaznamenal jsem žádnou absenci nějakého bezpečnostního systému. Všichni asistenti fungovaly bez jediného problému. U sportovního auta bych ale očekával více práce pro řidiče. Vůz je až příliš soběstačný a jistý.

BMW M2 Competition disponuje trochu zastaralejším designem interiéru, který je znám ze všech modelů BMW z roku 2016. Všechno špatné k něčemu dobré. Místo nudné elektrické ruční brzdy se tu stále nachází manuální, což driftmakeři ocení. Naopak za nepraktické považuji palubní budíky, které jsou ještě z velké části analogové. Velkou záhadou pro nás bylo také u automatické převodovky zařazení do pozice P (parking). Není zde žádné tlačítko jako u M5. Musíte prostě jen vypnout motor a auto to udělá za vás. Pokud tedy stojíte v mírném kopci a chcete mít auto nastartované, jste odkázání na fungování ruční brzdy. V porovnání asistenčních systému M2 daleko za M5 zaostává, jelikož je vybavena pouze čtyřmi oproti šestnácti u většího sedanu. 

BMW M5 Competiton tedy v kabině na plné čáře předčilo menší kupé. Má novější a propracovanější interiér s pohlednějším designem. Nabízí širokou škálu asistenčních systémů a samozřejmě více místa. Není se ale čemu divit, jelikož se jedná o dvě odlišné karoserie se zásadně rozdílnou cenovkou. Co musím u obou vozidel vyzdvihnout, jsou sedadla a volant. 

V tabulce pod tímto textem narazíte na tabulku s cenami obou vozů.

Ceník

Vůz Cena
BMW M5 Competition 3 419 780 Kč
BMW M2 Competition 1 794 390 Kč
Zdroj: BMW
Reklama

Výkon přes 1000 koní

Zdroj: Bart Běhal

Po motorové stránce byla obě auta naprosto dokonalá. Větší BMW M5 Competition mělo pod kapotou 4.4 litrovou bestii s osmi válci a dvojitým přeplňováním. Tento agregát disponoval ohromnou silou 625 koní a 750 Nm, nabídl o 25 koňských sil více než konvenční model M5. V praxi tato čísla znamenají, že těžký sedan zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy a dvojnásobnou rychlost 200 km/h zdolá za necelých 11 sekund. Asi si spoustu z vás řekne, že takovou to sílu není možno v reálném provozu využít, a máte pravdu. Obzvlášť na mokru musíte i o sebemenším šlápnutí na plynový pedál bedlivě přemýšlet a počítat s citlivou reakcí. Neopatrné zacházení s plynem může skončit fatální chybou. Částečným řešením při krocení takové síly je široká konfigurace jízdních nastavení převodovky, podvozku a charakteru motoru. Z šíleného vraha se rázem může stát poslušný pejsek.
Pokud si  však věříte a chcete si plnými doušky užít brutální výkon motoru a ohlušující zvuk výfukové soustavy, doporučuji si veškeré nastavení přepnout do režimu SportPlus a poznávat nekonečné limity tohoto skvostného vozu.

Kompaktnější sporťák BMW M2 Competiton v oblasti výkonu motoru proti nabušenějšímu bráchovi M5 ztrácel. Přesto je třílitrový šestiválcový agregát s technologií TwinTurbo skvěle naladěný. Dosahuje výkonu 410 koní a 550 Nm, což je na malinké kupátko opravdu hodně. Motor jde krásně za plynem a chová se podobě jako starší atmosférické motory od značky BMW. Tímto vystupováním si mě získal. M2 Competition považuji aktuálně za nejlepší sportovní vůz. Sice nemá tak extrémní zrychlení a vysokou maximální rychlost jako větší M5ka, ale aspoň se dá větší část výkonu využit i na normálních silnicích. Oproti standardnímu modelu M2 disponuje větším výkonem a přepracovaným turbodmychadlem. Zvukový projev je bohužel malinko ochuzen. Může za to filtr pevných částic, který zde musí být, aby vůz prošel novými emisními normami. Stejně jako u větší M5ky jsou k dispozici široké možnosti naladění převodovky a motoru.

Když to shrneme, oba vozy jsou v oblasti motorů naprosto geniální, ale každý se chová naprosto jinak. Pokud chcete opravdu výkonné auto, se kterým ve sprintu napráskáte i supersportu, rozhodně sáhněte po BMW M5 Competition. Pokud ale sháníte vůz hlavně pro zábavu a požitek ze zatáček, zaměřte se na menší a slabší BMW M2 Competition.

Technické údaje

BMW M5 Competition BMW M2 Competition
Motor benzínový, 4 395 cm3, 2x turbodmychadlo benzínový, 2979 cm3, 2x turbodmychadlo
Převodovka osmistupňová automatická osmistupňová automatická
Nejvyšší výkon 460 kW/625 koní 302 kW/410 koní
Točivý moment 750 Nm 550 Nm
Zrychlení 0-100 km/h 3,3 s 4,2 s
Maximální rychlost 305 km/h omezena na 250 km/h
Kombinovaná spotřeba paliva 10,7 l/100 km 9,2 l/100 km
Zdroj: BMW
Reklama

Rychlé a zběsilé

Zdroj: Bart Běhal
Zdroj: Bart Běhal

BMW M5 Competition v oblasti podvozku přichází s revoluční technologií. Poprvé v historii se u nadupaného sedanu objevil pohon všech kol, ale ne ledajaký. Jedná se o chytrý pohon Xdrive, který dokáže svižně přepínat pohon z čtyřkoky na plnokrevnou zadokolku. To sebou přináší spoustu výhod. Tou hlavní je jízdní stabilita. Pokud zrovna nechcete každou zatáčku lítat bokem, ale jen se v klidu přesunout z bodu A do bodu B, rozhodně tuto novinku přivítáte.

Díky této technologii vůz dostal dvojí osobnost. V režimu AWD (pohon 4x4) je BMW neskutečně stabilní, nerozhodí ho mokrý asfalt nebo napadané listí, v kombinaci se systémem ESP je v podstatě nemožné vůz dostat do smyku. V zatáčkách drží jako přibitý a řidiči dodává extrémní jistotu. Dá se říct, že je možná až moc hodný a nudný.

Tento problém se dá snadno vyřešit, a to stisknutím jednoho tlačítka na volantu. Z hodné čtyřkolky se stane šílená zadokolka. V režimu pohonu zadních kol se vypne stabilizační systém a zůstane pouze řidič a auto s výkonem 625 koní na zadní nápravě. To s sebou přináší extrémní přetáčivost a zběsilé házení zadkem při každém zatočení volantu. Ale i když je vůz opravdu těžký a dlouhý, driftování s ním je velice jednoduché a čitelné.

Menší a lehčí BMW M2 Competition je v oblasti podvozku na špičkové úrovni. Díky extrémně tuhé karoserii a preciznímu vyvážení 50:50 přináší řidiči nezapomenutelný zážitek z jízdy. Nízká hmotnost, krátký rozvor, ostré řízení a lepivé pneumatiky z auta dělají požírače zatáček. Oproti větší M5 má stálý pohon zadní nápravy, což v některých situacích může být až nebezpečné, ale pokud jste zkušený řidič, nemusíte se ničeho bát. V případě nebezpečí zasáhne systém ESP, který vůz nenechá dostat do přetáčivého smyku.

Pokud chcete zažit více srandy, stačí tyto systémy vypnout, nastavit vše na SportPlus a vyjet na klikaté silnice. Teprve tam se projeví pravý charakter malého BMW naplno. Předek se doslova přicucne k vozovce a poslouchá na slovo. Pokud si opravdu věříte a chcete auto dostat na hranici možností, stačí v zatáčce přidat více plynu a pokusit se driftovat. S tímto autem je to opravdu snadné a v rámci možností bezpečné.

Největší nevýhodou tohoto auta je možná trochu poradoxně jeho hlavní výhoda, a to extrémně tuhý a tvrdý podvozek. V zatáčkách excelentní, ale na normální každodenní ježdění po Praze šíleně nepohodlný.

Když to shrneme, BMW M5 Competition má dvojí osobnost, což z něj dělá auto na každodenní používání. Pokud tedy chcete nejen takzvanou víkendovku, ale i auto na nákupy a smíříte se s větší neohrabaností v zatáčkách, rozhodně sáhněte po tomto BMW. Jestliže sháníte auto pouze pro zábavu a chcete ušetřit nějaký ten milión, rozhodně doporučuji zvolit menší BMW M2 Competition. S ním si užijete spoustu zábavy a radosti.
Reklama
Reklama
Autosalon TV