Reklama
Bonusy k TV pořadu

Cupra chtěla vyrábět plnokrevné sporťáky, přitom na trh chrlí jeden elektrifikovaný model za druhým

Podívejte se na přehled všech vozů značky Cupra, které k pohonu využívají elektřinu

Cupra Born

Zdroj: Tiskový servis Cupra

Jak jsme již zmiňovali, Cupra Born je vůbec první čistě elektrický vůz od značky Cupra. Španělský elektromobil je postaven na platformě MEB, podobně jako sourozenec VW ID.3. Born sází na technologii lithium-iontových akumulátorů, díky kterým umí podle výrobce zvládnout dojezd až 540 kilometrů s akumulátorem s kapacitou 77 kWh. Vůz lze nabíjet rychlými nabíječkami se stejnosměrným proudem a výkonem až 125 kW. Elektrická energie se pro ujetí 100 kilometrů tak dá nabít za sedm minut. Born může být vybaven také tepelným čerpadlem, které optimalizuje dojezd za chladného počasí.

Elektrická Cupra bude k dispozici ve dvou výkonových verzích 150 a 204 koní (zatím se bude prodávat jen slabší verze). Druhou variantou bude možné kombinovat se sportovním paketem e-Boost, který zvýší výkon až na 231 koní. Převedeno na jízdní parametry: novinka zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,6 sekundy. Zážitek z jízdy podpoří sportovní podvozek s elektronicky řízeným stabilizačním systémem ESC Sport, progresivní řízení, zvětšené brzdy a širší pneumatiky na dvacetipalcových kolech z lehké slitiny.

Více informací o elektromobilu Cupra Born naleznete v odkazu pod tímto textem. 
Reklama

Cupra Leon a Leon Sportstourer e-Hybrid

Zdroj: Robin Běhal

Modely Cupra Leon e-Hybrid a Leon Sportstourer e-Hybrid už nejsou čistě elektrická auta jako Born, ale k pohonu využívají plug-in hybridní ústrojí. Pod kapotou hatchbacku i kombíku tak dřímá zážehový agregát TSI o objemu 1,4 litru, který spolupracuje s elektromotorem a sadou lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. Cupra Leon e-Hybrid se prodává ve dvou variantách s výkonem buď 204 nebo 245 koní. Pouze na elektřinu by měl plug-in hybridní Leon a Leon Sportstourer ujet přibližně 50 kilometrů na jedno nabití. 

Naše jízdní dojmy

Hodnotit Cupru Leon (Sportstourer) e-Hybrid je pro nás tvrdý oříšek, který se dá rozlousknout dvěma způsoby. Na jednu stranu se jedná o opravdu povedený plug-in hybrid, který skvěle funguje při obyčejném cestování. Na stranu druhou jako sporťák zásadně zaostává, a to především kvůli problémům s trakcí a nedotáčivostí.

Elektrifikovaný model nás ve městě mile potěšil svou kultivovanou jízdou a skvěle odladěným podvozkem, který je v režimu "Normal" příkladně komfortní a dokáže žehlit i větší nerovnosti. To samé platí i o plynulé jízdě na okreskách, kde vůz funguje možná ještě lépe, než konvenční Seat Leon. Problémy nastávají po stisknutí tlačítka "Cupra", což je nejostřejší motorový a podvozkový režim.

Plug-in hybridní Leon začne generovat ohlušující zvuk z reproduktorů, zpevní odpružení a nabídne všech 245 benzínovo-elektrických koní. Na rovinkách a v táhlých zatáčkách funguje vše jak má a dokonce se dá tvrdit, že řidič ani nevnímá vyšší hmotnost, která je zapříčiněna těžkými bateriemi. Nadšení z bleskové akcelerace a dobrého podvozku bohužel pomine po prvním agresivnějším průjezdu prudší zatáčkou. Cupra kvůli své váze a špatné trakci nedokáže udržet stopu a neohrabaně se tlačí ven ze zatáčky. Zklamání nekončí ani při výjezdu, kdy po sešlápnutí plného plynového pedálu začne hrabat, poskakovat a ničit pneumatiky.

Více najdete v testu:
Reklama

Cupra Formentor e-Hybrid

Zdroj: Tiskový servis Cupra

Posledním aktuálně vyráběným elektrifikovaným modelem z tohoto seznamu je Cupra Formentor. Jedná se o vůbec první vůz exkluzivně navržený a vyvinutý pro španělskou sportovní značku. Stylové SUV má pod kapotou řadu konvenčních spalovacích motorů. Poměrně nově si ale do Formentora můžete objednat i plug-in hybridní jednotku, která se skládá z benzínového motoru 1.4 TSI, elektromotoru a lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 13 kWh. Jde tedy o stejnou technologii, kterou využívá i model Leon e-Hybrid. 

Podobně jako u hatchbacku a kombíku je možné SUV pořídit ve dvou variantách, a to s výkonem buď 204 nebo 245 koní. 
Reklama

Cupra Tavascan Koncept

Zdroj: Tiskový servis Cupra

Zatím to sice není sériové auto, ale už teď můžeme s jistotou tvrdit, že se v roce 2024 dočkáme druhého čistě elektrického modelu značky Cupra. Bude se jednat o SUV nesoucí jméno Tavascan. Co přesně bude mít sériová Cupra pod kapotou, to zatím nevíme, ale malou nápovědu nám může poskytnout koncepční vůz, který ve svých útrobách ukrývá dva elektromotory s kombinovaným výkonem 225 kW. Pohonnému ústrojí pak dodávají šťávu lithium-iontová baterie o kapacitě 77 kWh. Odhadovaný dojezd konceptu Tavascan je až 450 kilometrů na jedno nabití. 
Reklama
Autosalon TV