Reklama
Testy

Test Cupry Formentor: Charismatický hezoun s drsnou tváří, ale málo emotivní povahou

Otestovali jsme první vlastní vůz značky Cupra s vrcholnou motorizací 2.0 TSI
Zdroj: Robin Běhal

Značka Cupra je na trhu teprve tři roky a za tu dobu už stihla představit čtyři modely. Tři z nich jsou vylepšené seaty s jinou značkou na kapotě, ale ten zbývající je zcela nový a v koncernu Volkswagen nemá obdoby. Nese jméno Formentor podle krásného mysu na Malorce a do VW Group přinesl emotivní a sexy design. Sportovní SUV rodinné velikosti se zatím nabízí v šesti motorizacích, na tu nejzajímavější s pěti válci si ještě musíme počkat.

Porovnání s konkurencí naleznete ZDE

Stojí raketu, ale už nemusíte nic připlácet

Nám se do redakčního testu dostala Cupra Formentor ve vrcholné výbavě VZ (odvozeno od slova velóz, neboli rychlý) a se zatím nejsilnějším nabízeným benzínovým motorem 2.0 TSI, který ze sebe dokázal vymáčknout uctivých 310 koňských sil. Ty byly přes 7stupňovou dvouspojkovou převodovku DSG posílány na všechny čtyři kola. Cenovka námi testované verze s lepšími brzdami Brembo, 19palcovými koly a s dalšími drobnými příplatky se vyšplhala k hranici jednoho a půl miliónu korun, což už je na poměrně malé SUV pořádná darda. Na druhou stranu musíme pochválit už velmi bohatou standardní výbavu, která v žádném případě neurazí. 

Podrobný ceník a technické parametry najdete v našem katalogu ZDE

Designová pecka s hybridními tvary

První věc, která vás při pohledu na novou Cupru Formentor nejspíše napadne, bude: "Co je to sakra za tvar karoserie, vždyť je to úplně jiné, než zbytek aut od koncernu?" Taky jsme nad tím dlouho dumali a v redakci jsme se shodli na tom, že nám Formentor nejvíce připomíná Leona, který měl nechráněný styk se Seatem Tarraco. Jeho linie jsou totiž v segmentu SUV opravdu netradiční a svým postojem spíše připomínají hatchback se zvednutým podvozkem. Na druhou stranu, i když je to takový designový hybrid, podle našeho názoru vypadá nesmírně dobře a jako jedno z mála aut od VW Group dokáže na první pohled vyvolat emoce. 
Zdroj: Tiskový servis Cupra
Zdroj: Tiskový servis Cupra

Model s nudnou povahou

Jak nový Formentor vypadá a co má za techniku už víte, ale jak ve skutečnosti jezdí? To je otázka, na kterou se nám odpovídá s těžkým srdcem. Charismatický vzhled v tomto případě bohužel nepřinesl bujaré jízdní vlastnosti ani vášnivý motor. Rozhodně nechceme tvrdit, že sportovní crossover jezdí špatně, to vůbec ne, ale za volantem mi většinou připadal poměrně nudný. Formentor je konstruovaný jako univerzální vůz, to znamená, že by měl přes týden zvládat každodenní dojíždění do práce a o víkendu bavit svého šoféra na klikatých okreskách. Avšak ostře laděné SUV v tomto případě funguje dost podobně jako celoroční pneumatiky. Ty sice dokáží jezdit v zimě i létě, ale v žádném období nejsou lepší, než pneumatiky přímo na to určené.  
Reklama

Vše zvládá dobře, ale v ničem není nejlepší

Pojďme si tedy jízdní vlastnosti zcela nového modelu popsat. Začneme například zmiňovanou každodenní jízdou ve městě, kde nás Cupra Formentor mile překvapila. I přes její sportovní geny si s nerovnostmi věděla rady a posádce nabídla relativně pohodlný přesun z bodu A do bodu B. Na svědomí to měly adaptivní tlumiče se širokou škálou tuhosti, které uměly být jak extrémně tvrdé, tak velice poddajné. V praxi to znamenalo, že na režim Comfort dokázalo španělské SUV vyfiltrovat v podstatě každou díru či výmol, a to jen s drobnou zvukovou odezvou do interiéru. Na druhou stranu konvenční SUV to umí ještě o trošku lépe. 

Další věc, která nové Cupře nedělala problém, byla dálniční jízda. Sportovní crossover nabídl skvělé odhlučnění kabiny a kultivovaný chod nadupaného dvoulitru. Při vysokých rychlostech byl Formentor příkladně stabilní a nijak se nezmítal. Dokonce jsme na německé dálnici vyzkoušeli jeho maximálku 250 km/h a i při této rychlosti nevykazoval žádné známky nervozity. 

Dominantou jsou táhlé zatáčky

Teď se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to jsou jízdní dovednosti v plném tempu. Cupru Formentor jsme vyzkoušeli jak v hodně technických serpentinách, tak v táhlých a rychlých zatáčkách. Právě méně utáhlé zákruty patřily mezi Formentorovu dominantu. V nich sportovní SUVčko báječně drželo stopu a díky tuhému podvozku, elektronicky řízenému samosvornému diferenciálu a ostrému progresivnímu řízení skvěle trefovalo apexy. 

Podstatně horší to bylo u zmiňované technické pasáže, kde Cupra nedokázala maskovat svou vyšší hmotnost a vysoké těžiště. V ostrých, rychle po sobě jdoucích zatáčkách s vypnutou stabilizací, se Formentor hůře vypořádával s prudkými změnami směru a v mnoha případech byl nevypočitatelný. Při výjezdu z jedné serpentiny se zadek auta přetáčel, z druhé se naopak předek tlačil ven z vrcholu zatáčky. Tohle chování sice může být zábavné (konečně!), ale někdo méně zkušený lehce omotá nadupané SUVčko o pangejt. Naštěstí většině tragédiím dokážete zamezit díky super výkonným brzdám od značky Brembo, které nejen dobře brzdí, ale také se báječně dávkují a jen tak se neunaví. 
Reklama

Motor má sílu, ale ne emoce

Plynule se přesuneme k velmi známe pohonné jednotce 2.0 TSI, která se vyskytuje v mnoha dalších modelech koncernu Volkswagen. Motor to rozhodně není špatný. Pod kapotou Formentoru je navíc naladěný na 310 koní a 400 newtonmetrů (Cupra Ateca má jen 300 koní), takže výkon a sílu rozhodně nepostrádá. Proč jsme z něj tedy nebyli nedšeni? Když se na Cupru Formentor podívám, ihned ve mě vyvolá emoce. To se bohužel nedá říct po jeho nastartování. Dvoulitr nemá sám o sobě žádný líbezný zvuk a z výfukové soustavy také nevychází zrovna oduševnělý orchestr. Zvukový projev je generovaný z reproduktorů, což charakteru auta neprospívá. 

Ani při samotné jízdě motor svým projevem nijak neokouzlil. Zrychlení z místa měl skvělé, i reakce na plyn byla v nejostřejším režimu okamžitá, nicméně cesta z nejnižších otáček až po ty červené neměla žádné vyvrcholení. Vše probíhalo lineárně a bez emocí. Prostě jak výlet k moři s partou studentů z Matfyzu. Na druhou stranu musíme agregát pochválit za příkladnou spolupráci se 7stupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG, která řadila rychle a intuitivně, což je u automatu tohoto typu poměrně nezvyklé. 

Námi naměřená spotřeba

Prostředí Cupra Formentor 2.0 TSI 4Drive
Město cca 10 l/100 km a více
Mimo město 6,6 l/100 km
Dálnice 9,7 l/100 km
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 7,7 l/100 km
Zdroj: Autosalon.TV

Shrnutí a závěr

Sečteno, podtrženo. Cupra Formentor je rozhodně povedené auto se sexy designem, které nemá úplně přímou konkurenci. Jízdně není vůbec špatné a díky skvělému adaptivnímu podvozku to v zatáčkách umí pořádně rozbalit. Své poselství, být univerzálním autem, splňuje téměř dokonale. Ve městě a na dálnici dokáže být komfortní a naopak na okreskách dokáže svého řidiče příjemně pobavit. Nejvíc jsme postrádali charismatičtější motor a záporem je i relativně vysoká pořizovací cena. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Seat bude mít malý elektromobil a Cupra už příští rok zamíří na nečekaně vzdálený trh

Městský elektromobil by měl být uveden v roce 2025, značka Cupra rozšíří nabídku o model Tavascan
22.03.2021 15:22
|
0
Reklama

Značka Cupra slaví 3. narozeniny ostrou limitkou. Formentor VZ5 jako stádo 390 koní

Pohání ho pětiválec 2,5 TSI. Z nuly na stovku novinka vystřelí za 4,2 sekundy
23.02.2021 17:03
|
0

Test nového vysokovýkonného kombi Cupra Leon e-Hybrid: Dobrý ekolog, ale špatný sporťák

Baterky a zatáčky si moc netykají, ale s rovinkou jsou nejlepší přátelé
11.11.2020 18:31
|
0

Škoda, Dacia, Peugeot a teď i Citroën. Automobilky jedna za druhou mění svá loga

Francouzský výrobce představil nový emblém, který se na kapotě vozů objeví v polovině roku 2023
28.09.2022 19:15
|
1

Renault představil elektrický hot hatch, který umí driftovat. Má výkon 375 koní a pohon zadních kol

Prototyp francouzské automobilky vznikl na počest 50. výročí populárního hatchbacku Renault 5
23.09.2022 15:30
|
1
Reklama

Prodeje Škody už nepadají. Naopak, v srpnu se stala šestou nejúspěšnější značkou v Evropě

Škoda Auto zaznamenala mezi automobilkami koncernu Volkswagen nejvyšší nárůst prodejů
23.09.2022 07:53
|
18

Prodej ojetého auta už nemusí být úmorný zážitek. Na internetu existují speciální aukční platformy

Dříve musel prodejce objíždět autobazary. Dnes může sedět doma na gauči a prodávat online
22.09.2022 19:34
|
1
Reklama
Autosalon TV