Reklama
Bonusy k TV pořadu

Asijské vozy lákají na atraktivní vzhled a nízké ceny. Loni zdražovaly jen o pár procent

Na českém trhu se korejské automobilky těší značné oblibě. Nováček z Číny boduje
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

V Evropě jsou v posledních letech čím dál populárnější korejská a čínská auta. Hlavním důvodem, proč je o ně takový zájem, je jejich cenová dostupnost a mnohdy kvalitní zpracování, které se vyrovná evropským vozům. Proč jsou ale často levnější?

Úspěch u MG

Na českém trhu se objevují celkem tři korejské automobilky a dvě čínské. Největší oblibě se těší Hyundai, který v loňském roce skončil na celkovém druhém místě mezi všemi dostupnými značkami, a překvapením byl i asijský nováček s britskými kořeny MG, jenž se u nás začal nabízet loni v létě.

Ten se umístil na celkovém 29. místě, čímž porazil mnohem zabydlenější značky. Úspěch spočíval především v počáteční ceně modelu ZS, který startoval na 424 940 Kč. Od té doby se cenovka měnila jen jednou, a to o dvacet tisíc korun. V současnosti se tak řadí mezi nejlevnější kompaktní SUV u nás. Lépe na tom je už jen Dacia Duster, ale ta výrazně ztrácí na výbavě, jak se můžete sami přesvědčit v našem připraveném porovnání. Stačí kliknout zde.

Obecně platí, že jsou čínské vozy levnější z několika faktorů. Ten hlavní spočívá v levné pracovní síle a s ní spojenou výrobou vlastních dílů, což velmi výrazně snižuje náklady. Když k tomu připočteme nižší výdaje na marketing a vývoj, kdy někteří výrobci používají desítky let staré platformy, je důvod nízkých cen zřejmý.

Cenová strategie u Korejců

Jihokorejská republika patří dlouhodobě k velice technologicky vyspělým zemím a celkově je pátým největším výrobcem motorových vozidel na světě (první místo patří Číně). Odtud také pochází výrobci aut Hyundai, Kia i SsangYong, jenž se u nás velmi často řadí mezi cenově dostupné vozy převážně kompaktních a malých rozměrů. Třeba mini hatchback Hyundai i10 je v současnosti vůbec nejlevnějším autem u nás.

Za nízkou cenou jihokorejských vozů stojí převážně výroba vlastních dílů, díky čemuž odpadávají značné náklady spojené s nákupem od dodavatelů a případné průtahy při výpadku dodávek. „Kromě převodovky si SsangYong u nabízených vozů Rexton, Korando, Torres, Tivoli, Tivoli Grand i Musso Grand vyrábí vše sám,“ potvrdilo Autosalonu vedení importu SsangYong.

V loňském roce u nich navíc nedocházelo k tak vysokým nárůstům cen, jako u některých evropských automobilek. Nejprodávanější Korejec připsal k cenovkám maximálně osm procent, Kia naproti tomu stěžejní modely zdražila jen o pár procent, rodinné SUV Sorento nechala celý rok na stejných cenách a naopak nejvíce zdražila elektromobil EV6, a to o deset procent.

SsangYong navyšoval ceny v rozmezí dvou až čtrnácti procent a nadále se s modelem Tivoli Grand řadí na třetí příčku mezi nejlevnějšími kompaktními SUV na českém trhu. Zároveň se do první desítky vešel se svým nejprodávanějším modelem Korando. „Snažíme se držet atraktivní poměr cena/hodnota vozu, nehledě na to, jakým způsobem se vyvíjí ostatní značky na trhu. Snažíme se být velice efektivní ve všech směrech fungování značky, což nám pomáhá udržet cenovou atraktivitu našich vozidel,“ reagovalo na dotaz Autosalonu vedení importu SsangYong.

Připravili jsme pro vás porovnání korejských SUV spolu s těmi nejprodávanějšími na našem trhu. Kdo nabídne lepší výbavu za nižší cenu? To se dozvíte zde.
Reklama

Diskuze

Veritas - 01.04.2023 10:03:05
Rexton a Tiguan = kvalitou a zpracováním zcela srovnatelná auta. Rexton má ale kvalitnější motory a hlavně rozumnou cenu. Celkově je Rexton lepším autem . VW je už mimo hru delší dobu,nemají co nabídnout.
Jan - 01.04.2023 09:42:41
určitě to zní lákavě, Čína vypadá pěkně láka cenou a hlavně komfortem, díky kterému nás v Evropě pěkně odírají z kůže, za každou blbost příplacíš tak že si to hned rozmyslíš, auto má být dostupné, tak snad je páni soudruzi euro7 probudí :D

SsangYong chystá prostorný elektromobil za dobrou cenu. Torres EVX údajně překročí limity konkurence

Elektrická verze prodejně úspěšného SUV Torres bude kompletně představena 30. března
17.03.2023 11:24
|
6
Reklama

SsangYong jako značka končí. Nový majitel chce, aby se přejmenovala na KG Mobility

Korejská automobilka se dvěma draky ve znaku mění kabátek. Nový vlastník plánuje zásadní změnu
05.01.2023 15:50
|
2
Reklama

SsangYong mění ceny. Velké SUV je dostupnější než kdy dříve, a navíc rozšiřuje nabídku

Nedávné úpravy ceníků se dotkly dvou největších osobních vozů značky a přinesly i zdražení
23.12.2022 09:51
|
23

Test SUV SsangYong Tivoli Grand: Poměrem ceny a užitečnosti překonává i Duster, ale jízda zklamala

Výhodami jsou bohatá výbava a velký kufr za malé peníze. Nepotěší spotřeba ani naladění podvozku
03.01.2022 18:45
|
36

Nový Citroën Berlingo míří do Česka. Zpět má spalovací motory i sedm míst k sezení

Oblíbená rodinná dodávka se zároveň vrací do segmentu osobních aut. Nabídne víc pohodlí
17.04.2024 15:55
|
0

Dacia elektrifikuje rodinný kombík a Sandero nekoupíte pod 300 tisíc. Nabídne ale bohatší standard

Automobilka představila nový modelový rok u většiny svých vozů. Víme, kde došlo ke zlevnění
12.04.2024 14:00
|
0
Reklama

Volkswagen zvýhodňuje své modely až o 200 tisíc korun. Mezi nimi je i nový Tiguan a Passat

Německá automobilka představila speciální verzi Limited. Pojí se vždy jen k jednomu motoru
11.04.2024 16:20
|
3

Škoda má drive. Přijíždí s novou akční výbavou a vrací do hry benzinový motor

Nová verze se objevuje u oblíbených SUV i kompaktního hatchbacku. Karoq je díky tomu dostupnější
05.04.2024 12:00
|
1
Reklama
Autosalon TV