Reklama
Bonusy k TV pořadu

Bazarový sen velkých rodin: VW Multivan a Mercedes V jsou velmi žádané ojetiny

Dostatek prostoru a dobré jízdní vlastnosti přijdou vhod hlavně při delších cestách
Zdroj: Tiskový servis Mercedes a Volkswagen

Mercedes-Benz třídy V i Volkswagen Multivan jsou odvěcí rivalové nejen na poli nových aut, ale samozřejmě i mezi ojetinami, kde je mají v hledáčku zejména početnější rodiny či lidé, kteří kvůli práci nebo koníčkům potřebují hodně místa. Nezanedbatelnou část zájemců v posledních letech tvoří také příznivci cestování a kempování, jakkoliv úplně určené k tomu tyto modely nejsou. Podívejme se na rozdíly mezi těmito rivaly na trhu ojetých aut.

Mercedes-Benz třídy V

Mercedes-Benz třídy V aktuální 3. generace se představil v roce 2014 a od té doby prošel dílčími vylepšeními a a modernizacemi, jakkoliv jeho základ zůstává stejný. Nabízí se ve třech délkách karoserie (od 4,9 do 5,37 m), které se v návaznosti na to mohou lišit uspořádáním interiéru a samozřejmě i přepravní kapacitou. Ta je u nejkratší verze 610-4200 litrů, u té nejdelší úctyhodných 1410 až 5010 litrů. Velmi oblíbené a žádané jsou i verze s pohonem všech kol.

Z motorů jednoznačně vévodí turobodiesely, jejichž nabídka se však v posledních letech různě měnila v návaznosti na emisní předpisy. Osvědčeným základem je motor 220d (163 k), nad ním je situován motor 250d (190 k) a dále pak verze 300d (237 k). Dřívější sedmistupňový automat byl nahrazen devítistupňovým s velmi příjemným chodem.

Podle údajů společnosti Cebia jsou mezi ojetinami ze 3/4 vozidla, která byla v ČR prodána jako nová, což může být výhoda při pítrání po původu konkrétního exempláře. Nepřekvapí, že 97 % nabízených aut má naftový motor, pouze tři procenta jsou pak poháněna benzinovými agregáty. Z detailních tržních analýz vyplývá, že Mercedes-Benz třídy V má pokles hodnoty po čtyřech letech 41 %, což je o něco více než u konkurenčního multivanu. Za zmíněným větším poklesem však většinou stojí původní vyšší pořizovací cena z důvodu častého objednávání velmi obsáhlé komfortní a bezpečnostní příplatkové výbavy.

Na trhu je nabídka Třídy V dost omezená a u individuálních dovozů je dobré být obezřetný nejen u stavu vozidla, ale i u revize počtu najetých kilometrů, neboť tyto vozy často slouží k dlouhým transportům a mohou během i poměrně krátké doby najet velké množství kilometrů, které třeba nebude chtít prodávající přiznat.

Třída V: Na kolik přijde?

Pokud budeme hledat na trhu ojetých vozů exempláře ne starší pěti let, je nabídka poměrně solidní, avšak nikterak bohatá. Za nejlevnější Třídy V zaplatíte kolem 600 000 Kč, počítejte ale s nájezdem i přes 250 000 km. Hodně nabídek se pohybuje v širším pásmu kolem jednoho milionu korun a u konkrétní ceny záleží kromě stavu také na kombinaci výbavy a najetých kilometrů. Na zánovní kusy si připravte i více než 1,5 milionu korun.

Volkswagen Multivan

Volkswagen Multivan téměř platí za synonymum osobní dodávky a člověk nestíhá žasnout, kam až postupem času vyšplhaly jeho ceny. Vysoké pořizovací náklady pak chce logicky majitel promítnout i do ceny na trhu ojetin, takže je jasně patrné, že je multivan v bazarech o poznání dražší než mercedes. Aktuálně na trh vstupuje nová generace tohoto modelu, avšak my se v našem článku zabýváme VW Multivan T6 (od roku 2015), popř. jeho poslední evolucí T6.1 (rok 2019). 

Pokud při hledání ojetého kusu nezabrousíte příliš do historie, máte téměř stoprocentní jistotu, že pod kapotou bude dvoulitrový turbodiesel 2.0 TDI, jehož výkon může být od 84 koní až po 204 u dvojitě přeplňovaného agregátů, který sice ohromí dynamikou, byl však na štíru s trvanlivostí. Spíše lze tedy doporučit volbu normálnějšího agregátu ideálně s výkonem 150 koní. 

Společnost Cebia na základě svých informací uvádí, že více než polovinu multivanů tvoří individuální dovozy, přičemž 99 % vozů této modelové řady pohání naftový motor. U zbylého procenta se často jedná o kombinaci benzinového motoru s pohonem na LPG. Po čtyřech letech ztratí podle analýz Cebie tento model 39 % své původní ceny, takže si hodnotu drží o něco lépe než Mercedes-Benz třídy V. Důvodem pro pozvolnější pokles hodnoty je vysoká poptávka po ojetinách. I zde je ale na místě ostražitost, neboť často omezené nabídky na trhu využívají překupníci, kteří auta dovážejí ze zahraničí. U takových exemplářů je však ze zkušenosti Cebie velmi vysoké riziko stočeného tachometru.

Multivan: Na kolik přijde?

Volkswagen Multivan potvrzuje pověst drahého vozu i na trhu ojetin. Při stejných kritériích jako u Třídy V se ceny pohybují klidně i o 200 000 Kč výš, takže i za exempláře s téměř 300 tisíci najetými kilometry si prodávající neváhá říct třeba i téměř 900 000 Kč. Nicméně, stejně jako u mercedesu je i u multivanů poměrně dobrá nabídka kolem jednoho milionu korun. Zánovní auta s nízkým nájezdem (většinou předváděcí od dealerů) lze koupit kolem 1,6-1,8 milionu Kč. Inu, žádná láce.
Reklama

Diskuze

Petr - 21.11.2021 02:57:05
Již 3 roky mám mercedes v 250 v exclusive snájezd 95000km a nemohu říct že auto je předražené. Tento vůz má svou cenu kterou je nutno akceptovat.Z mého pohledu jediné mínus je motor bez charakteu.v6 je něco jiného,ale pro rodinu super auto.T6,Ren je polot
Petr - 20.11.2021 20:40:10
Kolik tisíc km jste najezdil v MB V a T6, že je kritizujete jako pozlatko? Řidič za tyto peníze dostane vrchol své kategorie, ostatní je pouze kompromis!!!

Nový Volkswagen Multivan je v Česku. Láká na dobrou první cenu i úspornou verzi do zásuvky

Nová generace velkoprostorového vozu se od začátku nabízí ve třech motorizacích, diesel přijde pak
22.10.2021 10:01
|
0
Reklama

Volkswagen představil nový Multivan. Milovníci dosluhujících velkých MPV mohou jásat

Kultovní minivan opustil užitkové kořeny a nastoluje nová měřítka ve třídě
11.06.2021 19:18
|
2

Hyundai ukázal MPV nové generace. Má rozměry Multivanu či třídy V, není to však dodávka

Nový Hyundai Staria připomíná kosmickou loď. Korejci stvořili dodávku "naruby"
25.03.2021 18:23
|
0

Kvůli úspoře paliva chtějí v Rakousku snížit dálniční rychlost na 100 km/h. Ušetří se však jen procento

Autoklub ÖAMTC provedl detailní analýzu a ukázal, že toto není smysluplná cesta
01.02.2023 07:35
|
1

Bazar: Škoda Octavia II (2004-2012). Stále žádaný model má slabiny na podvozku, jinak bývá v pohodě

Široká nabídka v bazarech je pro kupující dobrou zprávou. Ceny jsou však trochu vyšší
24.01.2023 15:39
|
1
Reklama

Emise CO2 u nových aut u nás vloni vzrostly. Důvodů je hned několik, včetně těch paradoxních

Vypadá to na marnou ekologickou snahu, která trochu připomíná vytloukání klínu klínem
17.01.2023 11:39
|
1

Evropským autem roku 2023 se stal Jeep Avenger. Vyhlášení proběhlo na bruselském autosalonu

Ze sedmi finalistů vybíral i český porotce Jiří Duchoň. Jeho favoritem byla Kia Niro
13.01.2023 12:37
|
2
Reklama
Autosalon TV