Reklama
Auto profi

Žlutou barvu na budapešťských taxících má na svědomí česká firma. Autofólie jsou od té doby hitem

Společnost Safex slaví 30 let na trhu. Jejich fólie chrání národní muzeum i auta České policie
Zdroj: iStock

Mnozí označují devadesátá léta za éru, v niž se vyráběla ta vůbec nejkvalitnější a nejlepší auta. Automobilový svět se navíc v této době dočkal i jednoho zajímavého vynálezu. Bezpečnostní fólie chrání karoserii vozu před mechanickým poškozením i jeho posádku před střepy z rozbitého skla. Postupem času dorazily na trh také wrappingové (potahové) fólie, které upravují vizáž automobilu a rovněž jej chrání před oděrkami a dalším poškozením.

Celopolep zvyšuje hodnotu auta

Impulzem pro vznik barevných samolepících fólií se stalo v roce 1993 rozhodnutí německých úřadů o tom, že veškeré vozy taxislužby musí mít jednotný barevný odstín. Přelakování statisíců aut by však stálo majlant, proto německá asociace taxikářů začala hledat jiné řešení, až narazila právě na samolepící fólie. S požadavkem oslovila britskou firmu KPMF, která se na výrobu fólií specializovala a dodnes specializuje. Angličané nakonec celý polep navrhli a následně aplikovali na všechny vozy taxislužby.

Celopolepy či bezpečnostní fólie se od té doby staly mezi motoristy čím dál tím oblíbenějšími, a to hned z několika důvodů. Oproti běžnému lakování mají řadu výhod, mezi které patří zejména nižší finanční náročnost, rychlost nanášení či snadná výměna poničené části. Další nespornou výhodou je ochrana laku. Pokud se fólie aplikuje na nové, nebo zánovní auto a ideálně po pěti letech odstraní, lak bude v původním stavu, což může zvýšit hodnotu auta při dalším prodeji.

„Máme spočítáno, že kvalitní fólie zvyšuje cenu ojetiny až o patnáct procent," uvádí Jakub Dvořák, provozní ředitel wrappingové společnosti Safex, která na českém trhu, ale i v dalších evropských zemích působí jako exkluzivní distributor samolepících fólií již 30 let. Vedle těch automobilových nabízí také architektonické či dekorativní. V devadesátých letech přitom začínala s okenními fóliemi.

S polepy aut přišla společnost až o něco později, a to když se ji podařilo přesvědčit magistrát města Budapešť, aby byly všechny vozy taxislužby žluté. „Zakázka to byla obrovská, nakonec jsme museli polepovat osm tisíc aut,“ vzpomíná zakladatel a majitel společnosti Safex Piotr Bobiński. Dnes spolupracují například s Policií ČR, Českými dráhami nebo třeba s Českou poštou. Řadu klientů má ale také v zahraničí.
Reklama

I Expert Pepa používá řádnou ochranu

Autofólie od Safexu využívá také expert Pepa z pořadu Autosalon.tv, který si zde nechal už několikrát polepovat svá expediční auta. „Celopolep není jen o designu. Za mě plní hlavně funkci ochrannou. Bez ní by karoserie naší Toyoty Land Cruiser, která se vrátila z Blízkého východu po sto dnech dnech putování, byla zralá na přelakování. Takhle se ale během naší cesty do Iráku extrémní teploty, písek, kameny, mořská sůl, větvě stromů a keře v nepřístupných horách podepisovaly jen do fólie. Ta navíc po návratu drží jako v první den po polepu,“ zhodnotil Josef Vrtal polep své expediční toyoty po návratu z cesty nazvané Fotr na tripu 2.

Při instalaci jakékoliv fólie by měl mít zákazník vždy možnost zkontrolovat certifikace od dodavatelů fólií a nahlédnout do jejich technických listů. Bez nich je totiž původ výrobku prakticky nezjistitelný. Velké množství firem prodává velice levné tiskové fólie, na kterých mají největší marži. Za půl roku nebo rok ale musí auto na přelepení.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Že polepené policejní auto neměří? To už neplatí. Tento vůz bude lovit „piráty“ a není poslední

Až donedávna platilo, že polepená auta nemají zabudovaná měřící zařízení. Teď jich bude skoro 40
14.09.2021 07:56
|
3
Reklama

Policie dostala 500 kodiaqů. Kromě majáků a polepů jde o standardní auta

Všechny mají pohon všech kol a převodovku DSG. Zatím jsou sériové, upravovat se budou postupně
30.04.2021 12:45
|
5
Reklama

Jak se dělá automobilový striptýz: Při odstraňování polepů z vozu je nejdůležitější přijet včas

Autofólie je designový, ale zároveň i ochranný prostředek. Může zvýšit cenu auta
10.11.2020 21:14
|
10

Německá policie zabavuje upravená auta. Neprojde ani zlatý polep nebo příliš zatmavená skla

Němci mají speciální policejní tým na chytání "tunerů". Zakázáno je i túrování motoru v kolonách
17.10.2019 12:28
|
30

Nenápadná slepá ulice je pastí na řidiče. Kdo do ní vjede, tomu hrozí pokuta 20 tisíc korun

Majitel přilehlého objektu tady na nic netušících řidičích vydělává už léta. Teď ještě přitvrdil
24.03.2023 13:30
|
87

Řidiči si čekání v kolonách zkracují jednoduchým trikem. Policie s tím nic nezmůže

Většina způsobů objíždění dopravní zácpy končí pokutou. Existuje ale výjimka, kdy je to legální
21.03.2023 07:30
|
26
Reklama

V Praze probíhají tři zajímavé veletrhy pro milovníky cestování současně. Vstupné se platí jednou

Na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech nebude chybět ani Fotr na tripu se svým Porsche
17.03.2023 16:14
|
0

Nová kamera na mostech pokutuje řidiče za jeden z nejčastějších prohřešků. Je první, která to umí

Hned několika hříšníkům nadělila vysokou pokutu a jeden trestný bod. Ti se však obrátili na soud
17.03.2023 07:27
|
53
Reklama
Autosalon TV