Reklama
Archiv - Testy

Znovuzrozená. Audi Q5 2.0 TDI quattro

Vypadá možná nenápadně, tohle auto je ale vládcem své třídy. A možná vás přinutí změnit názor na SUV.
Zdroj: prima

První generace Q5 vydržela v prodeji dlouhých 8 let. Ke konci životního cyklu už zejména interiér prozrazoval všechny ty odžité roky. Nová Q5 krásně ukazuje, o jak neskutečný kus dopředu se nové vozy Audi posunuly. Ta současná Audi Q5 je totiž doslova z jiného světa a srovnávat ji s předchůdkyní nemá příliš velký smysl.

Budu se možná trochu opakovat, ale jen tak vynikne, o jak zásadním pokroku se bavíme. Druhá generace jako by snad ani nebyla tím Audi Q5, které jsme znali. Je to shodou okolností pár měsíců, co jsem si půjčil ojetou Q5 na test „bazarovky“. Její kouzlo už sice trochu vyčpělo, stále však v sobě ukrývala jistou špetku vyspělého jízdního charakteru, díky němuž bych jí dal přednost před ostatními SUV. Byla tichá, útulná a moc příjemně se pohybovala po silnici. Ale nová Q5?

Při jízdě s novinkou ihned zapomenete na devět z deseti nevýhod koncepce SUV. Audi se podařilo přes všechny handicapy vysokých esúvéček vyrobit auto, které jezdí jako luxusní sedan vyšší střední třídy. Plavnost jízdy a prvotřídní odhlučnění, skrz které absolutně přestanete vnímat okolní svět – to jsou hlavní zbraně nové Q5. Novinka současně neztratila žádný z trumfů minulé generace a k pozitivům ještě přidává další. Třeba vzhled.

Typické Audi, ovšem s vlastní tváří

Design kombinuje ostré linky a elegantní tvary s výrazně sníženou dynamickou přídí. Zaujme především rozšířená kapota nad předními blatníky, které se daří opticky sjednocovat celou tvář. Při pohledu z boku je nová Q5 velmi kompaktní a vypadá menší než doopravdy je. Ten samý optický klam se týká kol. V našem případě měla Q5 20palcové ráfky, které ale působily alespoň o dva palce menším dojmem. A zadní část? Moc rád vidím, že Audi chce opět vyrábět auta, která si nejsou podobná jako vejce vejci. Zadní partie Q5 jsou totiž v současné modelové řadě poměrně originální. Své rodinné DNA ale nezapře a v přímém srovnání s předchozí generací jsou si auta podobná.

Interiér se nese na vlně minimalismu současných modelů Audi. Funkčnosti, která je v kombinaci s perfektně zvládnutou ergonomií vážně příjemná. Centrální displej infotainmentu již není zakomponován do kapličky, ale na první pohled připomíná displeje v menších Mercedesech. Na rozdíl od nich máte ale u Audi pocit, že tady barevná obrazovka má být. Nevzbuzuje chuť ji po zaparkování vycvaknout a strčit do kastlíku. Díky mírnému natočení směrem dolů navíc vyniká perfektní čitelností i na přímém slunci.

Prémiovka na první pohled

Po vzoru svých nových sourozenců dostala i Q5 také plně elektronické zobrazení přístrojového štítu Audi Virtual Cockpit. Při zobrazení navigačních map v režimu Google Street View je kvalita zobrazení skvělá. Cenou za krásu je ale pomalejší zobrazení, které vás někdy může na složité křižovatce slušně zmást. Zobrazení přístrojů si můžete přizpůsobit v několika režimech, které se buď blíží klasickým analogovým budíkům, nebo je potlačí a ve zvětšeném prostoru mezi nimi zobrazuje například mapu s navigačními pokyny. Celé to působí velmi přirozeně.

Až do nynějška se mi displeje v kapličce přístrojů zdály tak trochu neopodstatněné, prostě jen na efekt. Q5 mi ale trochu otevřela oči, doslova. Její infotainment patří na absolutní špičku. Že Audi umí udělat dobrý interiér ostatně automobilka dokazuje s každým dalším modelem a druhá generace Q5 dané pravidlo jasně potvrzuje. Vytknout můžeme leda tak lacině vyhlížející madla dveří, jinými slovy – takřka nic. Dokonce i zavazadelník zůstává nad hodnotu 500 litrů. Sice jen o 10 jednotek, ale přece.

Čtyřválce jasně vedou

Paletu nabízených motorů tvoří z větší části dvoulitrové čtyřválce a v hlavách mnohých Čechů tak okamžitě vyvstane srovnání s Kodiaqem. Vy ale takovou chybu neuděláte, že ne? Srovnávat Kodiaq s druhou generací Q5 je jako stavět dětskou přesnídávku proti šťavnatému steaku. Q5 se pohybuje v kategorii, kde se chyby a průměrnost neodpouští. Vznětový dvoulitr o výkonu 140 kW bude s vysokou pravděpodobností nejžádanějším motorem z nabídky, a tak jsme si jej vybrali k prvnímu seznámení. S aktuálně nejsilnějším dvoulitrovým „tédéíčkem“ je nová Q5 dostatečně pružná, přívětivě úsporná a projev moderního motoru je natolik nenucený, že na něj při běžné jízdě skoro zapomenete.

Reklama

A naprosto stejný příběh se odehrává na silnici. Q5 ví neuvěřitelně dobře, co se sluší, a co ne. Žádné jiné kompaktní SUV takto nejezdí, dokonce ani Porsche Macan ne. Když jsme se poprvé rozjeli na zhruba 80 km/h, všem uvnitř vozu spadla brada. Něco podobného lze zažít jen v sedanech luxusních tříd, ale v menším SUV? Inovovaný vzduchový podvozek, který je v nabídce pro všechny varianty quattro, je opět dokonale odhlučněný, s přehledem odfiltruje všechny nástrahy českých cest a kompaktnímu SUV poskytuje patřičný nadhled nad situací.

Obě nápravy zároveň překvapí i množstvím trakce. V interiéru už panuje pocit, že z vozu vyletíte bočním okénkem, ale auto pořád zatáčí, jako by se nechumelilo. Ano, i s tuhým režimem podvozku se naklání vcelku výrazně, od dynamické jízdy je tu však S5. Nebo alespoň SQ5, která k prvním zákazníkům dorazí koncem roku. Celkové naladění auta je proto v pořádku. S novým Audi Q5 i tak snadno přijdete o zbylé body na řidičském kontě. Není oslnivě rychlé, tempo ale nabírá zákeřně nenápadným způsobem i díky dokonalému odhlučnění a akustické pohodě. Přidejte jemné a strmé řízení, vychovanější sedmistupňovou převodovku S-Tronic a máte vůz, s nímž chcete obrazit svět.

Takové je tedy nové Audi Q5 2.0 TDI quattro. Stane se opětovným bestsellerem třídy? No co myslíte, vyjde ráno slunce?


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV