Reklama
Archiv - Zprávy

Zítra dorazí čtvrtá! Pamatujete si první generace Audi A8?

Mohutné Audi se stalo tváří mnoha vlád, několikrát zazářilo na filmových plátnech a v oblibě jej měl i exprezident České republiky. Nutno přiznat, že za tři generace toho stihlo opravdu dost. Pojďme si jeho příběh den před uvedením nové generace připomenout.
Zdroj: Audi

Všechno to odstartoval přelom devadesátých let. Peněz v ekonomice po pádu železné opony rapidně přibývalo a koupě luxusních vozů přestávala být ojedinělá. Kdo si však mohl dovolit zbrusu nový luxusní sedan, měl z dnes známého tria na výběr pouze z Mercedesu a BMW. Navíc si připomeňme, že třída S figuruje v nabídce trojcípého výrobce již od roku 1954. BMW pak s řadou 7 přispěchalo v roce 1977. Oba modely tak v průběhu devadesátých let aktivně těžily z bohaté historie (o třídě S to platí dvojnásob) a přijít s něčím novým, chtělo odvahu.

Audi A8 D2 (1994 - 2002)

Audi to přesto zkusilo. Namísto historických genů se ale v Ingolstadtu opřeli o pokrokovost. S podporou koncernu VW v zádech a masivní finanční injekcí se proto výrobce ozdobený logem čtyř kruhů konečně předvedl. Novinka se jmenovala Audi A8 a šlo o vůbec první velký sedan s hliníkovým prostorovým rámem, kterému Audi říká ASF (Audi Space Frame). 

Skepse? Samozřejmě, kritické názory se automobilovou veřejností jen hemžily. Audi však již v průběhu prvních let dokázalo, že i výrazně lehčí sedan z hliníku umí být vedle těch ocelových plně konkurenceschopný. Design prvního Audi A8 byl zároveň navržen velmi konzervativně, což se později ukázalo jako nejlepší možný přístup. Vůz těží z jemně tažených křivek a oblin, široké masky a horizontálně postavených elementů, které navozují dojem robustnosti, ale zároveň působí velice elegantně a nevtíravě. Audi A8 si tak vytvořilo velmi podmanivou osobnost, která se v segmentu F, tedy luxusních vozů nosí dodnes. Samozřejmostí byl i pohon Quattro.

Audi A8 Coupe D2 (1997)

Těžko říci, co před dvaceti lety rozhodlo o přesunutí velkolepého projektu do šuplíku. Snad nejistota z nedostatečně vysokých prodejů, nebo myšlenka, že na podobné odvážnosti je tři roky od příchodu mezi luxusní vozy ještě brzy. Zvláště, když Audi vyrobilo tak konzervativní vůz. Audi na to každopádně mělo, design rozměrného kupé je i dnes velice přitažlivý. Jaká škoda, že světlo světa spatřil jen jeden jediný kus. Vždyť na model A9, který by doplnil nabídku rozměrných kupé, stále čekáme...

Reklama

Audi S8 D2 (1996 - 2003)

Snad nejvýraznější úspěch, alespoň co se týče pohledu veřejnosti, zaznamela první generace s příchodem verze S8. Teprve nyní totiž vynikly všechny přednosti prostorového hliníkového rámu Audi Space Frame. Model S8 byl v porovnání s ostatními podobně výkonnými rivaly daleko lehčí. To mu zajišťovalo lepší ovladatelnost, vyšší míru agility a samozřejmě i lepší dynamiku.

Osmiválcový motor s objemem 4.2 litru a výkonem 340 koní (od roku 1999 dokonce 360) tak sportovně zaměřenému sedanu dovolil vypálit z 0 na 100 km/h už za 5,4 sekundy a elektronicky omezené rychlosti 250 km/h dosáhnout až s nevídanou lehkostí. Na takové hodnoty zrychlení si doposud sáhla jen dvanáctiválcová provedení Mercedesu třídy S s téměř dvojnásobnou cenovkou!

Reklama

Druhá generace

Automobilce Audi se za osm let výroby první generace povedlo pro svoji vlajkovou loď vybudovat zvučné jméno. Už to nebyl jen třetí hráč do party. Audi A8 se stalo protivníkem, s nímž ostatní museli počítat. Navázat na úspěchy nebývá ale vzhledem k náležitým očekáváním lehké. Druhá generace se proto musela nejen líbit (a to jak konzervativcům, tak milovníkům designu Audi po přelomu milénia), musela ale především navázat na spojení luxusu a pokrokovosti, kterým si první generace získala své publikum. Na životním cyklu druhé generace je zároveň úžasně vidět, jak si Audi s modelem A8 vlastně hledalo tu správnou cestu.

Audi A8 D3 (2002 - 2009)

Zatímco model před modernizací, která proběhla v roce 2005, dnes působí konzervativně a poněkud unyle, verze po faceliftu je díky jednotné mřížce chladiče (single frame) a zakulaceným předním světlometům čarovně krásná. Ne nadarmo právě toto Audi dodnes mnozí považují za nejhezčí velký sedan se čtyřmi kruhy. Ucelený profil, mohutnější blatníky a uhlazený vzhled přídě dovedl skloubit tehdejší designové trendy, uspokojit konzervativce, ale zároveň oslnit špetkou moderního nádechu, který modelu ponechává nastolenou příchuť pokrokovosti.

Razantními změnami prošel také interiér. S novou architekturou se palubní deska stala více dynamickou a perfektně dotaženou z pohledu ergonomie. Mezi výdechy ventilace se pak objevil také výklopný displej infotainmentu, který v roce 2002 působil tak trochu jako sci-fi. Když se řekne Audi A8, většina z vás si představí právě druhou generaci. Není divu, Audi A8 D3 si zahrálo hned v několika filmových trhácích - podívejte se třeba na ukázku ze snímku Kurýr 2, ve kterém mnohdy až nereálně dovádí hned vrchol tehdejší nabídky Audi A8 W12.

 

Audi S8 D3 (2005 - 2009)

První Audi S8 bylo zejména ke konci výroby nesmírně populární. Takže co uděláte, když chcete, aby o vás svět neztratil zájem? Totální šílenost! Rozměrný sedan, který ve svých útrobách hostí motor z Lamborghini Gallardo, vážně nemůžeme nazvat jinak. Mimochodem, stejného motoru se onehdá dočkal i menší sourozenec Audi S6. Majestátní Audi dokáže s tímto motorem vyrazit z 0 na 100 km/h již za 5,1 sekundy. Daleko oslnivější je však údaj o maximální rychlosti, která se při odstranění omezovače šplhá vysoko nad 300 km/h.

Druhá generace modelu S8 ale navzdory zvučnému srdci na úspěchy prvního modelu nenavázala v takovém rozsahu, v jakém si automobilka představovala. Nutno přiznat, že spojení atmosferického desetiválce z dílen italských motorářů a luxusního německého sedanu je přecejen možná až příliš kontroverzní. A pak je tu italská spolehlivost… Motor 5.2 V10 FSI se nekazí. Chaň bůh. Ovšem nekazí se jen za předpokladu, že mu dopřáváte extrémně drahý servis a náležitou péči, pro kterou si velký a luxusní sedan obvykle nekupujete. Pokud se ale v Audi S8 V10 budete moci svézt, neváhejte. Jde o životní zážitek.

Reklama

Druhým dílem exkurze do historie A8 navážeme hned zítra, ještě před uvedením nového modelu...


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV