Reklama
Archiv - Zprávy

Zapomeňte na Cayenne. Terénní Porsche 911 je legenda

Pokud sledujete rallye, jistě ho znáte, pro mnohé je ale jeho existence překvapením. Porsche opravdu vyrobilo offroadovou verzi legendární 911, která navíc v závodech patřila ke špičce. Jedna tahle drsná kráska je teď na prodej. A nevyjde úplně draho.
Zdroj: jamesedition.com

Nejdříve trocha historie. Porsche 911 SC Safari automobilka v roce 1978 vyrobila kvůli účasti v tehdy neuvěřitelně náročném závodě East African Safari Rallye. Tento závod ve své době patřil mezi ty nejnáročnější na světě. A zcela právem. Terén byl nevyzpytatelný a ne každý jezdec či závodní speciál byl schopen ostrý závod vydržet. 5000 kilometrů dlouhá trasa ale Porsche svědčila a obě nasazená auta se celý závod držela na předních příčkách. Jenomže těsně před cílem jedno najelo na kus skály, což ho zbrzdilo natolik, že skončilo na čtvrtém místě. Další posádce se vedlo o něco lépe, když se umístila na místě druhém.

Replika k nerozeznání od originálu

Tento jediný závod stačil k tomu, aby se ze zvýšené a nafouklé 911 stala legenda. Své o tom ví i závodní jezdec Erik Brandenburg, který v roce 2007 nastoupil právě s tímto, ovšem ne originálním, autem do moderní Transsibiřské rallye. Sice nevyhrál, ale velkou část závodu hrdě ukazoval zadní lampy i továrním Cayennům. Jeho přestavba klasické 911 v rallye monstrum měla úspěch, a i samotný Erik se do auta zamiloval.

Po návratu se proto rozhodl, že postaví další tři repliky, přičemž jedna z nich je teď v Belgii na prodej. Jako základ k přestavbě Erikovi prosloužil podvozek 911 SC z roku 1978, který ale dostal řadu výztuh. Z modelu Carrera pak pochází agregát o objemu 3,2 litru, který nabízí 320 koní. Erik k tomu vsadil na krátké zpřevodování a hlavně na monstrózní pneumatiky.

Ty jsou obuty na 16palových kolech, mají rozměr 215/85. Vydrží takřka vše, ale nejlépe jim je v písečných dunách a na šotolině. Auto má pohon zadních kol a nechybí mu ani samosvorný diferenciál.  Chybí mu ale posilovač řízení, což prý ale při jízdě nakonec vůbec nevadí. Jen vzhledem k tomu terénnímu obutí je potřeba počítat s tím, že na asfaltu a v nižších rychlostech není auto úplně komfortní. Ale kdo by u takového auta čekal a chtěl komfort? Pochybujeme, že by se někdo takový našel.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV