Reklama
Archiv - Zprávy

Výměnu řidičáku nestihlo 222 tisíc Čechů. Riskujete pokutu i vy?

V roce 2007 bylo vydáno velké množství řidičských průkazů. A 10 let poté, tedy právě letos, tak stovkám tisíc řidičů jejich platnost končí. Většina výměnu zvládla, ale těch, kteří si propadlý doklad dosud nevyměnili, je stále hodně. Riskují kvůli tomu pokutu.
Zdroj: Ministertsvo dopravy

Od začátku roku si o výměnu končícího řidičského průkazu požádalo 439 tisíc řidičů, kterých se letošní povinná výměna týká. Pro nový doklad si tak přišlo 57 % motoristů z celkových 765 tisíc, kterým v tomto období platnost dokladu skončila nebo ještě letos skončí. Do konce roku tak zbývá vyměnit ještě 326 tisíc průkazů. Do tohoto vysokého čísla spadají lidé, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili a ti, kterým platnost řidičského průkazu skončí během listopadu a prosince. Největšímu počtu dokladů skončí platnost v posledních dvou měsících roku v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné požádat už tři měsíce před vypršením platnosti.  Lhůta pro vydání dokladu je 20 dnů. V případě, že vám řidičák už propadl, lze o výměnu požádat i zpětně.  I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma. O výměnu průkazu je možné požádat i ve zrychleném termínu do pěti dnů. V tomto případě vyjde na 500 korun. Pokud nepožádáte o nový doklad včas a budete řídit i po uplynutí jeho platnosti, riskujete pokutu za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV