Reklama
Archiv - Zprávy

V Británii chtějí zakázat retardéry. Jsou prý zdraví škodlivé

Výzkumníci ve Velké Británii tvrdí, že retardéry jsou nesmyl. Dokonce nás ohrožují na životech, takže je chtějí úplně zakázat. Ale nejásejte, retardéry má totiž nahradit další snižování rychlosti.
Zdroj: iStock

Znáte to asi všichni. Celkem plynulá cesta se změní příjezdem do města, kde na každých 100 metrech narazíte na nějaký retardér. Je jich hodně a podle poslední britské studie je potvrzeno, že neslouží svému původnímu účelu. Ačkoliv je jejich myšlenka, tedy zpomalení aut jedoucích ve městě, celkem dobře míněná, v reálu dělají spíše opak.

Výzkum britského Národního institutu pro zdraví a sociální péči totiž tvrdí, že retardéry ve své současné podobě stojí ve Velké Británii za až několika tisíci úmrtími ročně. Řidiči po ulici s retardéry nejedou plynule. Naopak opakovaně brzdí a zrychlují. To v praxi znamená, že takové auto, které zpomaluje u retardéru, vypouští do ovzduší více škodlivin, než to, které jede plynule. Navíc za retardéry někteří zrychlují tak, že si nevšimnou třeba chodce, který vstoupil do silnice.

Z deště pod okap

Institut proto navrhuje retardéry zcela zrušit a místo nich masivně rozšířit zóny s maximální rychlostí do 20 mil za hodinu (32 km/h) a na vytížených silnicích nastavit proměnlivé rychlostí limity, které se mění v závislosti na hustotě provozu. Dokonce chtějí zavést zóny se zákazem volnoběhu. Ty by měly být například před školami, kde maminky často čekají v nastartovaných autech. Přijde nám to trochu jako vyhánění čerta ďáblem. Jednu překážku zruší a dalších pět zavedou.

Do konce ledna budou tyto návrhy předložené veřejnosti k diskuzi a pak budou příslušné úřady rozhodovat, které zavedou, které zruší a které upraví. Snad zvítězí používání zdravého rozumu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV