Reklama
Archiv - Zprávy

Toyota chystá průhledné sloupky. Bylo na čase!

Po dlouhá léta se automobiloví designéři potýkají s jedním velmi výrazným problémem, který se týká zejména bezpečnosti řidičů a chodců. Se šířkou čelních sloupků, přes které často není vidět. Zná to asi každý řidič, který musí každou chvíli natahovat krk v křižovatkách, aby něco viděl. Tomu bude konec!
Zdroj: Toyota

Čelní sloupky výrazně ovlivňují jízdní zážitek. Když jsou tenké, z auta je dobře vidět a řidič si jízdu daleko víc užije. Dodnes si vzpomínám na jízdu s Porsche 930, které čelní sloupky prakticky nemělo. Kvůli tenkým čelním sloupkům ale takové auto mívá méně tuhou karoserii, což se může projevit při nehodě. Z toho důvodu mají dnešní auta široké čelní sloupky, které jsou tvarovány tak, aby mohla být jejich hmota co největší. Na druhou stranu - auto se širokými čelními sloupky je také svým způsobem nebezpečné, není z něj totiž dobře vidět. Jak z toho ven?

Místo kamer pomohou zrcadla

A tak si někdo v Japonsku konečně sednul a dal dohromady řešení, které řidiče daného problému konečně zbaví. Již před několika lety se ve světě objevil koncept společnosti Jaguar, který měl čelní sloupky zprůhlednit pomocí soustavy kamer. Řešení se však sériové výroby stále nedočkalo. Je totiž velmi složité a navíc i velmi drahé. Toyota naproti tomu přichází až s triviálně jednoduchým patentem.

Inženýři Toyoty se totiž raději než na moderní techniku spolehli na něco, co znali už naši předkové několik tisíc let před naším letopočtem. A sice na zrcadla. Zrcadla, která budou za vnějším obalem  čelního sloupku tak šikovně poskládaná, že řidič jednoduše uvidí „skrz ně“. Informaci o tomto patentu zveřejnil Úřad ochranných známek a patentů v USA. Toyota se ke svému vynálezu prozatím nevyjádřila, je však nadmíru jasné, že bychom se už brzy mohli dočkat plošného řešení, které nám naše životy za volantem navždy ulehčí.

Takovouto představu měli před třemi lety v Jaguaru, jejich myšlenka se ale doposud neujala:

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV