Reklama
Archiv - Zprávy

Tesla v problémech. Nestíhá vyrábět a vykázala rekordní ztrátu

Když značka Tesla spustila první masovou výrobu elektromobilů, šlo o obrovský technologický krok kupředu. S ohledem na obrovské investice jde však také o značně rizikový podnik, který pro úspěch nutně potřebuje zlepšit své fungování.
Zdroj: Tesla Motors

Elon Musk svou vizí šlápl na kuří oko zaběhlým automobilový značkám a jejich šéfům jistě způsobil několik bezesných nocí. Tesla, kterou chtěl zaplavit ulice, se totiž ukázala jako skvělý nápad, po kterém mají zákazníci hlad. Jenomže svou otevřeností a megalomanstvím si možná zadělal na problémy. Zatímco ostatní automobilky svůj vývoj pečlivě tají a hlavně si ho nechají zaplatit zákazníkem, Tesla vyložila karty na stůl a vše platila ze svého s vidinou, že zákazník zaplatí až poté, co bude přesvědčen o funkčnosti a dokonalosti produktu. Ukazuje se ale, že to nebyl tak úplně dobrý krok.

Tesla totiž ve třetím letošním kvartálu vykázala rekordní ztrátu ve výši 619,4 milionu dolarů, tedy asi 13,5 miliardy korun. Může za ni hlavně nejnovější Model 3, který ale měl značku naopak spasit. Musk si od něj hodně sliboval a zákazníkům se mu podařilo ho představit tak, že se o něj takřka prali. Jenomže Tesla měla v plánu vyrobit do letošního podzimu asi 1 500 těchto vozů, což se nepovedlo. Zatím jich bylo vyrobeno celkem jen 260, přičemž pouze 220 jich značka stihla předat zákazníkům. A to je žalostně málo! Navíc jen samotné spuštění výroby Modelu 3 stálo velké jmění, které se značce rozhodně nevrátilo. Jen pro srovnání a dokreslení smutné situace dodáme, že za stejné období loňského roku vykázala Tesla zisk 21,9 milionu dolarů.

Konkurence nespí

Tato čísla se rozhodně nelíbí akcionářům společnosti a ti tak dali Muskovi nůž na krk. Jenomže nejsou to jen bohatí donátoři značky, kteří cítí problém. I samotný Musk musí vědět, že těch pár let, kdy byl se svou Teslou takřka jediný na trhu funkční elektromobility, je dávno pryč. V příštích několika letech totiž svá elektro auta nové generace představí třeba Volkswagen, Mercedes nebo SEAT. Navíc ve velké spoustě států a měst, kde se čisté elektromobility chytili a nabízeli různé daňové úlevy a pobídky na jejich pořízení, zjišťují, že není vše čistě zelené, jak to původně vypadalo. Mnozí úředníci proto úlevy notně osekávají a někde dokonce pobídky ruší úplně.

Existuje tedy pro problémy Tesly nějaké řešení? Existuje, ale bude velmi těžké se k němu dobrat. Musk by musel urychleně vyřešit výrobní problémy samotného Modelu 3, výrobní problémy baterií, o kterých se už nějakou dobu šeptá, a hlavně personální potíže, které jeho značku před nedávnem postihly. Zároveň by musel vyřešit narůstající počet reklamací svých vozidel, kterých je bohužel stále hodně. Zní to jako velký úkol, ale Musk už několikrát ukázal, že takové úkoly má asi nejraději. Vždyť projekt Tesla vypadal ve svých počátcích jen jako utopie, a přesto v těchto vozech jezdí už statisíce lidí.

My budeme Tesle určitě drže palce, protože její inovátorství dokázalo, že budoucnost automobilismu možná není tak vzdálená, jak jsme si mysleli. A žádný velký business to ve svých začátcích neměl jednoduché.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV