Reklama
Archiv - Zprávy

Stovky billboardů s českou vlajkou matou řidiče na dálnicích. Kdo je vylepil?

Obzvláště kolem dálnice D1 to vypadá, jako bychom vyhráli mistrovství vesmíru v hokeji. Objevilo se zde totiž velké množství billboardů, které místo reklamy nesou polep s motivem české státní vlajky.
Zdroj: archiv Prima

A má to velmi svérázný důvod. Minulý týden jsme vám říkali o tom, že do 1. září musí zmizet všechny billboardy, které jsou kolem dálnic do 250 metrů a kolem silnic první třídy do 50 metrů. Také jsme vám říkali, že provozovatelé těchto reklamních ploch mají s novým nařízením celkem problém a zatím se nemají k tomu, aby je odstranili. Tak jako tak, buď je odstraní oni sami, nebo by se k tomu na jejich náklady nakonec uchýlil stát. Jenomže ne všichni se rozhodli čekat, až jim někdo odstraní reklamní plochu, a rozhodli se proti nařízení bojovat velmi svérázným protestem.

Tím, kdo má vlajkou polepené billboardy na svědomí, je společnost Czech Outdoor, která je součástí reklamního kolosu Big Media. Zatím z této strany nepřišlo žádné oficiální vysvětlení, ale pro server lidovky.cz se k tomu vyjádřil Petr Vomáčka z ÚAMK. Ten řekl, že česká vlajka jako státní symbol nemůže být prakticky odstraněn, protože to nedovoluje naše legislativa. Jde tak o jakýsi pokus společnosti Czech Outdoor, aby billboardy zůstaly tam, kde jsou. Otázkou ale je, jestli náhodou opravdu nejde jen o pokus, protože v zákonech nikde není napsáno, jak soukromý subjekt může, nebo nemůže nakládat se státní symbolem. To tak bude ještě na dlouhá vysvětlování.

Návrh na stažení zákona

Během včerejšího dne, tedy poté, co se po České republice objevila záplava vlajek, se na Ústavní soud obrátilo 17 senátorů, kteří trvají na zrušení zákona o umístění billboardů. Nechali si k tomu narychlo zpracovat i posudek, a to od bývalého ústavního soudce a současného advokáta Stanislava Balíka. Jejich tvrzení se opírá o to, že by stát neměl upřednostňovat veřejný zájem takovým způsobem, kterým v tuto chvíli postupuje. Podle senátorů jde o velký zásah do vlastnických práv ať už majitelů pozemků, na kterých billboardy stojí, nebo majitelů reklamních ploch. V tuto chvíli jde podle odpůrců vlastně o vyvlastnění, na které stát nemá žádný nárok, a hlavně majitelům pozemků a billboardů za zákaz nenabídl žádnou kompenzaci.

Celá věc je v tuto chvíli v řešení a vypadá to na to, že skončí u soudu. Nutno říct, že provozovatelé reklamních ploch měli na vyřešení a jednání dlouhých 5 let. A nestalo se vůbec nic. Přiznáváme, že nám toto chování přijde směšné a smutné zároveň. Kvůli „pár“ reklamám na párky a dětské pleny se reklamní loby ani nezamyslela nad tím, že blízko umístěné billboardy opravdu jsou nebezpečné. My chápeme, že se v reklamách točí velké peníze, ale není náhodou lidský život cennější?

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV