Reklama
Archiv - Zprávy

Stará auta nemají při čelní srážce šanci. Podívejte se

Jak to dopadne, když se srazí běžné moderní auto se zastaralým modelem? Až překvapivě děsivě. A nehraje při tom zásadní roli ani velikost a hmotnost. Podívejte se na výsledky hned několika nárazových testů, které se zaměřily na auta s velkým věkovým rozdílem.
Zdroj: Global NCAP

Máme štěstí, že žijeme v bohaté Evropě. To laciné červené auto, které bylo při nárazu doslova zdemolované, totiž není žádná stará ojetina. Je to Nissan Tsuru, který je sice konstrukčně přes 20 let starý, ale dodnes se jako mnoho dalších podobných aut prodává v Latinské Americe nebo v Indii. Tedy prodával. Po zveřejnění drtivého crash testu s moderním Nissanem Versa se totiž japonská automobilka rozhodla, že vůz, který v testech NCAP nezískal ani jednou hvězdu, už lidem prodávat nebude.

Na druhou stranu, tohle pořád bylo úplně nové auto, i když technicky zastaralé. Třeba srážka s dvacet let starým Escortem s prohnilými prahy bude zřejmě mít úplně stejný výsledek, ne-li ještě horší.

 

Každý rok se počítá

Jak moc se změnila odolnost aut za posledních 20 let, na to se ve speciálním nárazovém testu zaměřila také organizace Euro NCAP.  Šance na přežití i zdánlivě banální nehody jsou totiž u současného a 20 let starého auta naprosto odlišné. Můžete se o tom přesvědčit ve videu, které srovnává náraz dvou malých aut do pevné překážky v rychlosti 65 km/h. Zatímco u moderní Hondy Jazz zůstává prostor posádky prakticky neporušen a cestující chrání systém airbagů, karoserie Roveru 100 z roku 1997 se doslova zhroutí.

S ohledem na relativně nízkou rychlost jsou následky až děsivé. Cílem určitě není přimět vás, abyste hned běželi do autosalonu pro novou Fabii. S ohledem na průměrný věk vozového parku v Česku, který už překročil 15 let, je to však jistě dobrá připomínka, že ve starém autě je potřeba jezdit obzvláště opatrně.

 

Stáří je víc než velikost

Podobné srovnání před časem provedli také ve Spojených státech, kde ovšem obě testovaná auta vyslali přímo proti sobě. Věkový rozdíl byl navíc ještě mnohem větší. V tomto případě se totiž Chevrolet Malibu z roku 2009 utkal s klasickou velkou amerikou, Chevroletem Bel Air z roku 1959.

Výsledek je ovšem podobný a řidiče o půl století staršího auta bez jakýchkoliv bezpečnostních vymožeností dnešní doby by nezachránily ani mamutí rozměry jeho vozu.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV