Reklama
Archiv - Zprávy

Slovníček podfukáře. Co uslyšíte při nákupu ojetiny II.

Některé fráze už jsou v bazarnickém světě legendární, jiné zachytí jen zkušení. Na co byste si měli dát pozor?
Zdroj: prima

Najít to pravé ořechové mezi tisíci inzeráty na ojetá auta bývá fuška. A když už najdete, začíná výzva další - rozklíčovat jazyk mazaného prodejce. Ačkoliv je většina podnikatelů a prodejců férová, stále můžete často narazit na překupníky a podfukáře, kterým pojem zákazníkova spokojenost nic neříká. Co všechno se můžete o svém vyvoleném voze od takového lidového vypravěče dozvědět?

 

„Chcete, nechcete, nebo si trhněte. Na to auto mám tři další zájemce.“

Překlad: Kontrola v nezávislém servisu? Důkladná testovací jízda? Na takové věci zapomeňte, to vám stejně žádný bazar nedovolí. Jenže opak je pravdou. Velká část prodejců už tento postup považuje za standard a mnozí dokonce možnost kontroly v autoservisu sami inzerují. Od důkladné prověrky se nenechte odradit, případně jděte jinam.

 

„Je to úplná libovka, má to čerstvě celolak a asfaltovanej podvozek. To vydrží tisíc let.“

Překlad: Málokdo prodává svoje auto poté, co do něj nasype spoustu peněz. Kompletně nový lak nebo nástřik podvozku bývají spíš způsob, jak zakrýt nepříjemné události v historii vozu – třeba převrácení přes střechu, rozsáhlou korozi nebo vážnější nehody. Na místě je v takovém případě veliká opatrnost a důkladné prověření minulosti a technického stavu.

 

„Jak jsem koupil, tak prodávám. Nic víc po mně nechtějte.“

Překlad: V kupní smlouvě autobazaru můžete narazit na odstavec, podle nějž za rozdíl mezi skutečným počtem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru prodejce neodpovídá. Takové ustanovení je podle Občanského zákoníku neplatné a může být varováním před šejdířem. Stejně tak nepřijímejte formulace typu „kupuji vozidlo, jak leží a běží“.

 

„VIN? Když já jsem teď v autě a do zejtra to zapomenu. Ale přijeďte, mrknem na to.“

Překlad: Každý seriózní inzerát by měl obsahovat také číslo VIN, případně by prodejce neměl váhat s jeho sdělením. Bez něj nelze auto předem prověřit a velmi pravděpodobně se jedná o falešný inzerát. Až do bazaru přijedete, nejspíš se dozvíte, že vyhlédnuté auto „právě prodali“, ale že pro vás mají „skoro to samé“.

 

„To ani nemusíte kontrolovat. Má to perfektní servisku, nikdy žádnej problém.“

Překlad: Vyplněná servisní kniha je při nákupu samozřejmě výhodou, zcela spoléhat se na ni ale nelze. Čas od času se totiž stále lze setkat s případy padělání nebo jiných úprav. Údaje v servisní knize se vždy vyplatí ověřit, nejlépe přímo obvoláním servisů, které jsou v ní uvedeny.

 

Připraveno ve spolupráci s nezávislými kontrolory z Autotým.cz.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV