Reklama
Archiv - Testy

Seveřan. Volvo V90 T6

Volvo V90 je láska na první pohled. Jak se s ním ale žije?
Zdroj: prima

Nová Volva s devadesátkou ve jméně jsou líbivá, uvnitř promyšlená a přitom prostorná auta. Zamířila výše, než bylo pro Volvo obvyklé, a snaží se postavit hlavně prémiovým německým značkám. Není to ale příliš velké sousto, když při volnoběhu to pod kapotou těchto aut bouchne jen zhruba 1600x, zatímco u srovnatelně výkonných Němců 2400x? Právě 800 zápalů během jedné minuty totiž při volnoběhu dělí čtyřválce od šestiválců.

Ať už jde o velké SUV XC90, sedan S90 nebo o toto Volvo V90, vždy má pod kapotou čtyřválec. Ani verze s označením T6 na tom není jinak. Je to ale důležité? Pro člověka, který miluje auta, určitě ano. Ale na druhou stranu, pro toho Volvo nikdy nebylo a asi ani nikdy nebude. A pro ostatní? Pro ty je důležité, aby auto mělo dostatečnou sílu a jezdilo se spotřebou, kterou očekávají. Nic víc, nic míň. A když s touto myšlenkou přistoupíte k Volvu V90 T6, začíná to dávat smysl.

Rychlost, kterou necítíte

Tenhle kombík vás okamžitě dostane svými proporcemi s protáhlou přídí i zádí a malou výškou. Zadek už není tak useklý, jak to možná od Volva čekáte, ale auto je hranaté a velmi osobité. A hned potom vás dostane znovu při pohledu šikmo zezadu na charakteristická zadní světla, která přechází až do horizontálního pásu. Je to velké auto, ale působí velmi širokým a nízkým dojmem.

To dobře koresponduje se silným motorem pod kapotou. Nemáme tu nic menšího, než verzi T6 s výkonem 320 koní. S automatem a pohonem všech kol je to docela zábava, samozřejmě to ale není sportovní kombík. Žádné severské Subaru WRX STi s kufrem nečekejte. I když by to tak na papíře mohlo vypadat, v tomto případě je tu výkon hlavně pro rezervu. V90 T6 je postavené pro toho, kdo nechce nic řešit. Zkrátka přidá plyn, auto se rozjede, a když ho přidá víc, tak (skoro) každému ujede. A to vše bez ohledu na počasí.

Síly má motor na rozdávání, automatická osmistupňová převodovka si s ní v pohodě poradí a čtyřkolka zase všechno maximálně efektivně přenese na silnici při startu z místa, na rovinkách i v zatáčkách. Volvo se vám při tom bude neustále snažit nalhat, že se vlastně nic neděje. Uvnitř totiž působí nedobytným a uzavřeným dojmem - trochu jako váš obývací pokoj. Asi i proto se v tomhle autě velmi příjemně žije. Jako by se maximálně snažilo potlačit prostý fakt, že jde o auto. Světlé materiály, velké plochy, zdánlivá jednoduchost a hlavně žádné laciné cetky.

Neopičí se, je to Volvo

Uvnitř má V90 svůj vlastní svět. Vnímáte v něm ten trochu zprofanovaný švédský design, ovšem ne toho druhu, který znáte z Ikei. Je mnohem opravdovější. Jako ty červené domečky rozeseté po švédském venkově, které působí možná trochu studeně, ale když otevřete dveře, tak na vás dýchne příjemné teplo a pohostinnost. A když se trochu rozkoukáte, zjistíte, že všechno je navržené spoře, ale přitom účelně. To platí i pro centrální na výšku umístěný tablet. Přes něj ovládáte všechny hlavní funkce i nastavení vozu. Ze začátku možná trochu tápete, ale jak se vám do paměti zapíše rozložení čtyři hlavních sekcí – nahoru/dolů a doprava/doleva, pak máte vyhráno. Rozhodně to není složitější než telefon s Androidem.

Ještě na chvíli zůstaňme uvnitř, přesuňme se ale na zadní sedadla. Ta jsou pohodlná a díky značné šířce se na ně vejdou i tři dětské sedačky. Kufr má podobný objem jako Octavia, tedy 560 litrů, je ale delší a nižší. Skvělé je jeho čalounění tlustým kobercem a dokonalé provedení bočního tapecírungu.

Reklama

Řeč je o Volvu, takže se musíme zmínit také o bezpečnosti. Švédi se rádi chlubí mnoha nejrůznějšími systémy a detaily, jejichž cílem je ochránit cestující při bouračkách. Jejich auta, a V90 není výjimkou, umí sama zastavit před překážkou, rozpoznají chodce nebo velké zvíře, které má vstoupit do jízdní dráhy, dokáží hlídat jízdu v pruzích nebo varovat před únavou řidiče. Mají také robustní ocelovou karoserii, která v nárazových testech už mnohokrát potvrdila svoji odolnost.

To všechno je pravda, ale stále je řeč o systémech, které většinou najdete i v jiných autech. Jízda s V90 T6 mi ovšem ukázala, že výjimečná bezpečnost v podální Volva je hlavně v tom, že vás uklidňuje a nenutí vás spěchat. Když si přesednete do Audi nebo BMW, tak bez ohledu na motor pojedete rychleji. Auto vás bude do dravějšího chování poňoukat. S tímhle Volvem máte k dispozici 320 koní a přitom vlastně ve většině situací nemáte chuť nebo potřebu si na ně sáhnout. Využijete je třeba při předjíždění do kopce, ale jinak je jejich hlavní význam v pocitu, že je prostě máte k dispozici, když byste náhodou chtěli. Volvo vám ale vytvoří takovou atmosféru uvnitř, že možná nikdy chtít nebudete.

A právě to je také přeneseně odpověď na otázku z úvodu tohoto článku. V tomto případě na počtu válců nezáleží, pakliže jste ten správný zákazník.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV