Reklama
Archiv - Zprávy

S větrem ve vlasech. Kabriolety Škoda slaví výročí 60 let

Přesně před 60 lety, v září 1957, debutoval vůz Škoda 450. Ten byl přímým předchůdcem úspěšného kabrioletu Škoda Felicia, který přišel už o dva roky později. Z linky sjelo celkem 1010 exemplářů modelu 450, většina přitom putovala do zahraničí.
Zdroj: Škoda Auto

Škoda si připomíná jubileum významného modelu. Přesně před 60 lety se na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně poprvé představila Škoda 450. Elegantní roadster měl stahovací střechu a vyznačoval se atraktivním, sportovním designem. Model sjížděl z linky v závodě v Kvasinách a byl určen zejména pro náročně světové trhy, mimo jiné pro Německo, Velkou Británii a USA. Už v roce 1959 pak automobilka představila úspěšného následníka v podobě kabrioletu Felicia.

V září 1957 ukázala česká značka více než 1,6 milionu návštěvníků třetího Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně mimořádnou novinku: nový roadster Škoda 450. Sériový model z valné části vycházel ze studie Škoda 440 Roadster, kterou automobilka veřejnosti představila na stejném místě o rok dříve. V říjnu 1957 vyvolala Škoda 450 rozruch i za hranicemi bývalého Československa. Při svém debutu na autosalonu v Londýně stál roadster v záři reflektorů spolu s úřadující Miss USA Charlotte Sheffield a vůz na scénu přivedl známý fotograf Vilém Heckel. Tato série fotografii dodnes patří do zlatého fondu československé reklamní fotografie.

Dobrá nabídka

Škoda 450 byla vrcholným provedením modelové řady 440-445-450. Označení modelu bylo odvozeno od počtu válců a výkonu motoru 50 koní (36,8 kW). Podélně uložený čtyřválcový motor poháněl zadní kola. Díky podvozku s nezávislým zavěšením kol nabízel na svou dobu suverénní jízdní vlastnosti i na špatných cestách. K oblibě vozu s konfigurací sedadel 2+2 přispěl i prostorný interiér a praktická skládací střecha. Řidič a spolujezdec seděli na jednodílné lavici, dělená sklopná opěradla umožnovala pohodlné nastupování na obě zadní sedadla.

S pohotovostní hmotností 930 kilogramů dosahuje 4,07 metru dlouhá, 1,60 metru široká a 1,38 metru vysoká Škoda 450 maximální rychlosti 128 km/h. Čtyřválec o objemu 1089 kubických centimetrů disponoval dvěma karburátory a spokojil se průměrně s devíti litry benzinu na 100 kilometrů jízdy. Jednotlivé rychlosti čtyřstupňové převodovky řadili řidiči a řidičky pomocí páky na sloupku řízení.

Solidní cenovka, úspěch v Americe

Do konce roku 1957 vzniklo v závodě v Kvasinách prvních deset předsériových vozů, sériová výroba byla zahájena v létě 1958. Do ukončení výroby vzniklo celkem 1010 kusů Škody 450, zhruba dvě třetiny všech vyrobených vozů byly dodány zahraničním zákazníkům. Za zmínku určitě stojí, že Škoda vyvezla 408 vozů tohoto typu do USA, což v té době pro výrobek ze země tehdejšího východního bloku představovalo jedinečný úspěch.

V Československu zahájila Škoda 450 novou éru na automobilovém trhu. Byla jedním z prvních modelů, který si mohli zákazníci koupit na volném trhu, aniž by museli čekat na nákupní poukaz, jak to bylo obvyklé v mnoha předcházejících letech. Cena tehdy činila 42 tisíc korun. Tím byl roadster výrazně levnější než konkurenční modely, které byly rovněž k dostání bez poukazu: za GAZ 21 museli zákazníci zaplatit 55 tisíc, Tatra 603 stála dokonce 98 tisíc korun.

Slavný nástupce

Od počátku roku 1959 sjížděl v Kvasinách z linky následník modelu 450, Škoda Felicia. Nový model postupně profitoval z několika technických zlepšení. Škoda například nahradila příčnou listovou pružinu na přední nápravě dvojicí vinutých pružin. Mezi další změny patří nově tvarovaná palubní deska nebo sportovněji pojatá řadicí páka na středovém tunelu. Pozornost přitahovala i tehdy moderní křídélka na zadních blatnících.

Do roku 1964 vyrobila Škoda celkem 14 863 vozů řady Felicia. Patřila mezi ně i verze otevřeného sportovního vozu Felicia Super, dodávaná volitelně se skládací plátěnou střechou nebo pevnou střechou Hardtop a určená převážně pro export. Se svou kombinací nadčasového elegantního designu a spolehlivé techniky je Felicia do dnešních dnů jednou z nejvýznamnějších ikon v historii značky Škoda a patří k nejžádanějším veteránům české poválečné historie.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV