Reklama
Archiv - Zprávy

Reinkarnace slavné Volhy. Chrom, velkolepost a porce nevkusu

Volhy platily v komunistických zemích za něco, co rozhodně nemohl mít každý. Vozili se v nich taxikáři, příslušníci Veřejné bezpečnosti, ale také jiní lidé, kteří s komunistickým režimem dobře vycházeli. Co kdyby se dnes slavná značka dočkala vzkříšení?

V dnešní době jde prakticky o zapomenutou značku, jejíž poslední kapitola byla napsána v roce 2010. Šéfové společnosti Russian Machines Corporation, která značku Volha vlastní, se ale nechtějí vzdát jen tak lehce a plánují se vrátit s novými modely. Podle všeho by ale nemělo jít o podobná auta jako v minulosti, ale spíše o vozy pro techniky, kteří přepravují nevelký náklad nebo nějaké nástroje.

Nejdříve ale trocha historie. Volhy měly být sovětskou odpovědí na velké, luxusní americké automobily. První vozy sjely z výrobních pásů v městě Gorkij (později přejmenovaném na Nižnyj Novgorod) v roce 1956. Stalo se to přitom v továrně, kterou o čtvrt století dříve postavil v Sovětském svaze Ford. Šlo o modely GAZ 21 Volga, které si právě vzaly inspiraci v amerických korábech silnic. Tento model se vyráběl dlouhých 14 let a poslední auto sjelo z výrobní linky v roce 1970.

Na svou dobu moderní GAZ 24

Souběžně s ním se už koncem 60. let 20. století začal vyrábět o poznání hranatější model GAZ 24 Volga, který vydržel až do roku 1985. Šlo přitom o poměrně pokrokový model, který dostal mimo jiné i samonosnou karoserii modernějších hranatých tvarů nebo novou, čtyřstupňovou plně synchronizovanou převodovku. Nešlo ale o žádného rychlíka, zpočátku byl poháněn pouze skromným 2,5litrovým naftovým čtyřválcem s výkonem 98 koní. Maximální rychlost byla 140 km/h a zrychlení z nuly na 100 km/h zabralo 23 sekund. Mohla za to i vysoká hmotnost velkého sedanu.

Další modely se již významnějšího rozšíření nedočkaly a vídat je lze prakticky pouze v Rusku, Gruzii nebo Arménii. Jde o model GAZ 3102 Volha, který byl vlastně pouhým vylepšením vozů GAZ 24 Volha, který Rusové drželi při životě až do roku 2009. Vůbec posledním modelem byla Volga Siber. Ta byla představena 29. srpna 2007 na autosalonu "Interavto-2007" v Moskvě. Vůz nebyl příliš úspěšný, a tak byla jeho výroba koncem roku 2010 ukončena.

Ruská verze slova luxus

Designér Alexander Štorm, který pochází z ruské Kazaně, se ale rozhodl představit auto, které by na původní věhlas značky mělo navázat. Před několika dny ukázal svou vizi auta, které by podle něj měla Volha vyrábět v roce 2020. Stačí jeden pohled a je jasné, že tohle je prostě ten typický ruský styl nadřazenosti a luxusu s všudypřítomným chromem a opravdu velkými rozměry. Jestli se toho ruští výrobci chytí, nebo nikoliv, je ve hvězdách.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV