Reklama
Archiv - Zprávy

První autonomní autobus boural hned první den

Jen co jsme se vyrovnali s tím, že budoucnost zřejmě nepatří spalovacím motorům, musíme si zvykat i na fakt, že postupně budou mizet také řidiči. Zatím to ale není tak horké.
Zdroj: KSNV News 3 Las Vegas

V Las Vegas se rozhodli, že mezi jednotlivými kasiny bude jezdit zcela autonomní autobus. Vývoj trval celkem dlouho, ale nakonec se dílo zdařilo a před pár dny mohl být vypuštěn do ostrého provozu. Bohužel ale během jedné jediné hodiny reálné přepravy cestujících autobus boural. Nutno říct, že to nebyla jeho chyba, ale i tak je na tomto případě vidět, jak dlouhá cesta ještě autonomní provoz čeká.

Pro autobus byla vybrána asi kilometrová trasa, jeho kapacita je 15 cestujících a jeho elektrický pohon mu zajišťuje maximální rychlost 24 km/h. Není to moc, ale pro defacto první reálný provoz takového zařízení plně dostačující. Nehoda se odehrála ve chvíli, kdy před autobusem začalo couvat velké nákladní auto do jedné z bočních ulic. Chytrý autobus sice před překážkou stihl zastavit, ale řidič nákladního vozu ho přehlédl a couval prostě tak dlouho, dokud do autobusu nenaboural.

Nebourat nestačí

Zatímco by živý řidič autobusu zatroubil nebo alespoň uhnul, autonomní vozidlo si s takovou situací neumělo poradit, a tak cestující jen seděli a čekali, než do nich nákladní vůz nabourá. To jen dokresluje situaci celého autonomního provozu. Podle francouzské společnosti Navya, která má autobus na svědomí, by v této situaci pomohlo, kdyby i nákladní auto mělo spoustu chytrých senzorů. Pak by totiž jistě zastavilo. A možná by tam obě vozidla stála ještě teď.

Podle nás je autonomní provoz nevyhnutelnou součástí automobilové budoucnosti, ale než bude takto testován v reálném a dost nevyzpytatelném provozu, měl by být o něco lépe vyladěn. V tom běžném provozu totiž jezdí lidé. Tedy ti, kteří se občas pletou a chybují. A s tím prostě drátky, tištěné spoje a senzory zatím neumí počítat.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV