Reklama
Archiv - Zprávy

Praha se vrhla na elektromobily. Přidá nabíječky a zkouší i MHD

Praha v současné době nabízí 80 nabíječek pro elektromobily, přičemž ve 12 případech jde o takzvané rychlonabíječky, které vůz dobijí za pár minut takřka do plného stavu. Ani to ale nestačí, a tak Praha brzy přistaví další.
Zdroj: iStock

Vypadá to, že i přes počáteční skepsi našly nakonec elektromobily své místo ve vozových parcích českých, převážně pražských motoristů. Obzvlášť ve městech totiž mají velký smysl, což se projevuje i na tom, že právě ve větších městech majitelů elektromobilů stále přibývá. A ačkoliv současný počet nabíjecích stanic na první pohled působí jako dostačující, je tomu naopak. U některých stanic se dokonce tvoří dlouhé kolony elektromobilů, na což ovšem zástupci Prahy zareagovali vcelku rychle a potvrdili, že již brzy se motoristé dočkají velkého rozšíření nabíjecích stanic.

V nejbližší době bude vypsáno výběrové řízení na dalších 59 stanic. Devět z nich, ovšem těch pomalejších, bude sloužit řidičům na vybraných P+R parkovištích. Dalších 50 rychlonabíječek bude umístěno v pečlivě předem vybraných lokalitách po celém městě. S největší pravděpodobností se některé jistě objeví u nákupních center, nemocnic nebo úřadů. Podle magistrátu bychom se nových nabíjecích stanic měli dočkat už na jaře 2018, přičemž všech 59 stojanů by mělo plně fungovat v druhé polovině roku 2019. Nepůjde ale o levnou záležitost.

Dobíjet budou i lampy

Praha má v plánu všechny stanice vybudovat na vlastní náklady, a to za cenu 27,7 milionu korun, a následně je bude pronajímat společnostem, které se postarají o dodávku elektřiny. S největší pravděpodobností půjde hlavně o PRE a ČEZ, které mají s elektromobilitou několikaleté zkušenosti a spravují většinu stanic na území ČR. K nabití vozu pak stačí čip nebo přívěsek, který se přiloží k displeji na stojanu. Například právě PRE zákazníkům účtuje čtvrtletní sazbu 30 Kč za přístupový čip a za každou kilowatthodinu pak 2,5 Kč bez DPH. ČEZ pak účtuje měsíční paušál 450 Kč.

Nejde ale jen o standardní nabíjecí stojany. V Karlíně chce Praha vyzkoušet i inteligentní lampy veřejného osvětlení. Ty zvládnou jak osvítit ulici, tak dobít elektromobil nebo šířit signál wifi. Chytré lampy ve vybraných pražských lokalitách budete moci potkat už na podzim letošního roku.

Elektromobilní MHD

O tom, že se elektromobilita v Praze vyplatí, svědčí i fakt, že majitelé takových automobilů mohou v Praze parkovat na všech zónách, aniž by museli být rezidenty dané čtvrti. Stačí přitom zaplatit stokorunový paušální poplatek. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že většina evropských měst plánuje zákaz vjezdu do svých center těm vozidlům, která jsou poháněna fosilními palivy. Dřív nebo později se k tomuto zákazu nějakým způsobem jistě přidá i Praha, a tak je dobré vědět, že elektromobilů se tento zákaz netýká.

Elektromobilita se ale brzy promítne i do městské hromadné dopravy. Během nadcházející zimy chce dopravní podnik testovat nové elektrobusy s dynamickým dobíjením. Pro ně v tuto chvíli město staví moderní trolejové vedení mezi Libní a Prosekem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV