Reklama
Archiv - Zprávy

Praha bude obyvatelům půjčovat elektrické Golfy

Dnešní doba není motoristům příliš nakloněná a ne každému se vyplatí vlastní automobil. I proto se začíná dařit různým sdíleným službám. Novinkou v Česku je nyní sdílení elektromobilů.
Zdroj: Car4way

Sdílet se ve městech dá kde co. Od prostoru, přes jídlo, cyklistická kola nebo třeba knihy. Pražané nově mohou využívat i sdíleného vozového parku, který pořídil pražský magistrát. Vozový park se skládá jen z emisně čistých Volkswagenů e-Golf, které budou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Ty může využít každý, kdo prostě čas od času potřebuje auto a nevyplatilo by se mu kvůli tomu kupovat své vlastní. Je jedno, jestli potřebujete jen odvézt balík na poštu nebo vyrazit s přáteli na dovolenou. Možné je vše.

Levnější než půjčovna

Samotná zápůjčka není složitá a nepotkáte se u ní se zdlouhavým papírováním, které je potřeba absolvovat u klasických půjčoven. Zájemce o vůz se jen registruje, složí vratnou kauci a převezme si čipovou kartu, kterou pak vůz odemkne. Samotné klíčky od auta jsou pak uloženy v přihrádce spolujezdce. e-Golf je možné si půjčit na libovolnou dobu, ale každý musí počítat s tím, že vždy zaplatí minimální hodinovou sazbu, která je 180 Kč. Každá další půlhodinka je za 94 Kč. Prvních 100 ujetých kilometrů je zdarma, následně se platí 3,8 Kč za každý další ujetý kilometr.

Magistrát vsadil na elektromobily především pro jejich emisní čistotu. Rozhodl se ale, že firmám, které carsharing nabízí, umožní parkovat ve všech zónách zcela zdarma. Pokud tedy auto čeká na svého vypůjčitele, není potřeba řešit poplatky za parkování. Pokud ovšem ve městě zaparkuje ten, kdo má auto půjčené, platit už musí. V tuto chvíli je vše v testovacím, zhruba ročním programu. Ten a samozřejmě i všechna auta má na starosti společnost Car4way, která na základě strategického partnerství s Pražskou energetikou a magistrátem za zhruba rok vydá podrobný přehled toho, kolik zápůjček proběhlo, jak proběhly a jestli vše funguje tak, jak v to dnes doufají.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV