Reklama
Archiv - Zprávy

Pokuty za nepojištěné auto se vrací. Tentokrát prý bez chyb

Povinné ručení nemá své jméno jen tak. Platit ho prostě musí každý. Ty, kteří tuto povinnost ignorují, čekají od 1. ledna vysoké pokuty od České kanceláře pojistitelů.
Zdroj: iStock

Podobné pokuty za nepojištěná auta Česká kancelář pojistitelů (ČKP) vybírala ještě v roce 2015. Protože v tom však měla velký nepořádek a obsílky chodily i těm, kteří auto vůbec nevlastní, poslanci toto vymáhání zastavili. Během uplynulých dvou let se ale přišlo na to, že vybrané finance citelně chybí v garančním fondu, ze kterého jsou vypláceny škody za nehody nepojištěných vozidel. Proto pojišťovny začaly v poslední době zvedat ceny za povinné ručení, ale ani to nestačí. Právě proto se ČKP znovu dohodla s poslanci, kteří odhlasovali návrat vybírání pokut za nepojištěná auta a to s platností od 1. ledna 2018.

Podle Jana Matouška, šéfa ČKP, který se vyjádřil pro MF Dnes, se znovu nebudou opakovat chyby, kdy obsílka s pokutou přišla i tomu, kdo vůz nikdy neměl nebo už několik let nemá. Tím, že byly zrušeny polopřevody a registry tak byly vyčištěny od nepojízdných vozidel, není prakticky možnost, jak by taková hrubá chyba znovu vůbec mohla vzniknout. Pokud se tak stane, půjde prý o ojedinělý případ. O tom, kolik takové nepojištěné auto bude stát, zatím nebylo rozhodnuto. Počítat ovšem můžeme s tím, že tato taxa bude vyšší než standardní sazby za pojištění.

Napravení starých chyb?

Spolu s touto změnou byl předschválena ještě jedna novinka. Podle dostupných informací bude snížen takzvaný regres, tedy maximální částka, kterou může ČKP vymáhat po nepojištěných vinících dopravních nehod. Nově tak bude tato částka omezena na maximálně jednu třetinu způsobené škody, přičemž tato třetina nebude moci překročit hranici 300 tisíc korun. To je sice pro hodně lidí vysoká částka, ale ne zcela likvidační. Tento strop se ale netýká těch, kteří s nepojištěným vozem způsobí škodu schválně nebo pod vlivem drog či alkoholu. V takovém případě žádné omezení neplatí a dotyčný zaplatí vše ze svého.

Ačkoliv tento krok svým způsobem chápeme a souhlasíme s tím, že pokud někdo povinné ručení neplatí, měl by dostat pokutu, nemůžeme se zbavit dojmu, že to tak hladce, jak popisuje pan Matoušek, nepůjde. ČKP měla velký nepořádek i ve svých databázích, což nutně nesouviselo s nějakými polopřevody nebo nepojízdnými vozidly. Navíc bylo vždy velmi složité se s ČKP byť jen spojit a vysvětlit, že se chyba není na straně obviněného. Pokud tedy ČKP začne ctít presumpci neviny a nebude i po těch nevinných žádat dokázání a doložení toho, že jsou v právu, má práce této instituce smysl. To ale ukáže až příští rok.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV