Reklama
Archiv - Zprávy

Obří prachovka ze pštrosího peří. Jak ve Fordu leští nová auta

K hladkému laku Fordů přispívá mimo jiné pštrosí peří. Před lakováním se totiž karoserie všech automobilů vyrobených v obří továrně ve španělské Valencii oprašují tisícovkami pštrosích per.
Zdroj: Ford Motor Company

V supermoderní továrně ve Valencii vyrábí Ford šest modelových řad a každých 40 sekund opustí linku nové auto. Kromě digitálního kamerového systému na rozpoznávání vad laku tu mají i jednu zajímavou vychytávku - obří prachovou myčku ze pštrosího peří. Odprašovací soustava připomíná automobilovou mycí linku a Ford ji používá k tomu, aby na karoserii neulpěly v důsledku působení statické elektřiny drobné částečky.

Pera pštrosích samic měří na délku až 76 centimetrů, přitom ale váží méně než tři gramy. Vydrží navíc až pět let. „Odstranění i těch nejmenších prachových částeček před lakováním může výrazně zvýšit kvalitu laku. Díky své jedinečné stavbě a trvanlivosti se pštrosí peří pro tento účel skvěle hodí,“ vysvětluje Dirk Hölzer, odborník Ford of Europe na lakování.

Ve Valencii se vyrábí modely Mondeo, Galaxy, S-MAX, Kuga, Transit Connect a Tourneo Connect. Pštrosí peří se ale používá i v montážním závodě Flat Rock Assembly Plant v americkém Michiganu, odkud vyjíždí do světa nový Ford Mustang. Pokud tedy máte některé z těchto aut, je pravděpodobné, že k jeho výrobě přispěli také pštrosi.

Valencie také jako první továrna zavedla speciální systém detekce nečistot v laku, vyvinutý ve spolupráci s Polytechnickou univerzitou ve Valencii. Toto zařízení vygeneruje z 3150 digitálních fotografií pořízených pod fluorescentním osvětlením složený obraz celého vozu. Software následně porovná obraz s uloženým vzorem dokonalého laku a zvýrazní případné nedokonalosti, které jsou hned odstraněny.

Od roku 2011 investoval Ford ve Valencii již 2,3 miliardy eur, v přepočtu asi 62,5 miliardy korun. Vznikla tak jedna z nejvyspělejších a nejproduktivnějších automobilových továren na světě, která by jen letos měla vyrobit 400 000 automobilů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
0
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV