Reklama
Archiv - Zprávy

Novinky pro české řidiče: Auto přihlásíte kdekoliv, emise zdraží

Od dnešního dne mají motoristé možnost provádět změny v registru vozidel na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Doposud bylo nutné chodit na úřad v místě trvalého bydliště či sídla firmy. Měření emisí vás naopak bude stát víc času i peněz.
Zdroj: iStock

A této možnosti hned 1. června, kdy nový zákon začal platit, využilo asi 2500 motoristů. Za celé dopoledne dorazilo na pracoviště registru vozidel napříč republikou dohromady zhruba šest tisíc návštěvníků a z toho bylo dva a půl tisíce lidí, kteří provedli jednu ze změn na jiném úřadě, než by doposud museli navštívit. V přepočtu na procenta to znamená, že přibližně 40 % návštěvníků využilo jednodušší způsob zapisování změn do registru.

Na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností je možné nově vyřídit nejen změnu vlastníka nebo provozovatele registrovaného vozidla, ale i registraci nového či dovezeného vozidla, vyřazení vozidla z provozu (tzv. depozit), nahlášení zániku vozidla, žádost o registrační značku na přání či na nosič kol nebo zápis tažného zařízení či přípojného vozidla.

Aby se lidé vyhnuli při návštěvě úřadu frontám, Ministerstvo dopravy doporučuje využívat všude, kde je to možné, online objednání na přesný čas. Mapa všech úřadů obcí s rozšířenou působností, na které lze vyhledat pro nejvhodnější místo k návštěvě, je k dispozici na webových stránkách Ministerstva dopravy.

Emise budou trvat déle a bude se na nich fotit

Na jednu stranu nám úřady šetří čas a ubírají byrokracie, na straně druhé to jde ale opačným směrem. Po klasické technické kontrole se bude pořizovat fotografický záznam i na kontrole emisí. Nejpozději od 1.12. 2017 budou muset pracovníci každé měřené auto vyfotit a výsledky měření okamžitě vkládat do Centrálního informačního systému. Cílem prý je, aby se zabránilo podvodům při měření emisí, kdy auto kontrolou reálně neprojde, ale dostane ji.

Následkem toho se ale celá emisní kontrola protáhne o několik minut. Technik musí pořídit šest fotek, na kterých nesmí chybět vozidlo z předního pohledu, ze zadního pohledu, ale fotografovat se musí také výrobní štítek, tachometr či VIN kód vozidla. Rozsah samotné kontroly zůstává stejný jako dosud, ale cena se zvýší o zhruba 100 až 200 Kč.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV