Reklama
Archiv - Zprávy

Někdo spočítal, kolik paliva a peněz stojí používání blinkrů. Tipnete si?

O vozech BMW se v nadsázce traduje, že blinkry mají jenom za příplatek, takže je většina majitelů nepoužívá. Možná je to ale tak, že jejich řidiči prostě šetří. Pokud jim za to tedy stojí těch pár korun a doušků paliva, které blinkry ročně spotřebují.
Zdroj: iStock

Je až k neuvěření, že někdo opravdu věnoval spoustu času, energie a přemýšlení na to, aby spočítal, kolik vlastně stojí používání blinkrů. Zní to jako hloupost, ale ve finále jde vlastně o celkem zajímavé počty se zajímavým výsledkem. Na svědomí je mají tvůrci YouTube kanálu Chapter S a celé to zpracovali do krátkého videa. Protože ale je v angličtině, vysvětlíme vám, o co v něm jde.

Pro výpočet byly použity obyčejné žárovky, které v blinkrech dnes už postupně nahrazují modernější a hlavně úspornější LED blikače. U takových aut bude výsledek tedy samozřejmě jiný. Pokud ale máte v blinkrech klasické žárovky o souhrnném výkonu 70 wattů, výpočet se týká i vás. Tvůrci videa vycházeli z toho, že auta průměrně bliknou 90krát za minutu. Pokud budeme brát v potaz takzvaný trojblik, tedy trojité zablikání při částečném použití páčky, jde o pět sekund používání žárovky, což znamená spotřebovaný výkon 0,08 Wh.

Matematika pro pokročilé

V tuto chvíli k tomu je potřeba složitými propočty přidat množství energie v jednom litru benzinu, účinnost alternátoru a také samotného motoru, přičemž ve výsledku zjistíme, že průměrně jde z jednoho litru benzinu vytvořit 1,7 kWh energie. Pokud se vám ještě netočí hlava, pak můžeme pokračovat. Cíl už je na dohled, nebojte. :)

Po dalších neméně složitých výpočtech se dostaneme k tomu, že jedno zablikání vás stojí 0,00005 litru paliva. Pokud toto množství vynásobíme počtem průměrného používání blinkrů za rok, což je zhruba 20 zablikání denně, dostaneme s k číslu 7 300 trojbliků za rok. Díky tomu a díky znalosti ceny benzinu se rychle dostaneme k tomu, že evropská průměrná cena ročního používání blinkrů je 13,5 Kč.

Přemýšleli jsme, jak tento článek chytře ukončit, ale nic nás nenapadlo. Proto vám připomeneme jeden starý vtip, který svým způsobem navazuje na začátek článku. Pamatujte si, že až budete mít pocit, že máte opravdu špatný den, tak si stačí vzpomenout na to, že na světě existuje člověk, který montuje páčku na blinkry do BMW…

 

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV