Reklama
Archiv - Testy

Nejrychlejší Octavia. Má smysl připlácet za RS 245?

Stojí o desetinu lepší zrychlení na stovku a patnáct koní navrch Octavie RS 245 za příplatek 75 tisíc? Záleží, co od ní chcete. Silnější ereso ve skutečnosti nabízí daleko víc změn, které z něj dělají docela jiné auto.
Zdroj: archiv Prima

Je to vlastně stejné jako před faceliftem. K „obyčejné“ Octavii RS škodovka opět nabízí ostřejší kousek s vyšším výkonem, elektronicky regulovaným samosvorným diferenciálem VAQ na přední nápravě a pár dalšími vylešeními. Cílem nebylo stvořit okruhový závoďák, ale spíše při zachování neomezené každodenní použitelnosti a snadné obsluhy nabídnout rychlejší reakce, více kontroly a pochopitelně intenzivnější zátah motoru. Octavie RS je svou snadno dostupnou rychlostí pověstná a verze RS 245 ji posouvá ještě dále.

Kromě vyššího výkonu nabízí RS 245 především upravený, o 15 milimetrů snížený podvozek se zvětšenými odklony kol a tudíž daleko vyšší přilnavostí především v rychlých zatáčkách. Pod standardně dodávanými 19” koly najdete také větší brzdy. Aby se to celé odlišilo i na pohled, je standardní výbavou paket černých doplňků karoserie čítající rámeček masky, zrcátka, zadní spoiler nebo koncovky výfuku. Stejně jako dříve u RS 230, i nyní je logo vRS v masce větší než v ostatních verzích a malé „v“ má černou barvu.

O čísla nejde

Patnáctikoňový nárůst výkonu vlastně ani moc nepoznáte (podívejte se na video, jak RS 245 zrychluje), ale projev motoru se i tak dost liší. Výborná zpráva je, že vyšší výkon není dán pouze jednoduchou úpravou softwaru, ale daleko komplexnejšími úpravami. Motor má upravené pohyblivé vnitřnosti, vstřikování a jiné je i turbo. Když se to spojí s úplně novou lehčí sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která má o jeden převodový stupeň víc, je změna jasně patrná. Ve sportovním režimu je motor říznější, lehčeji se vytáčí a má celkově hutnější projev. Nový sportovní výfuk zní báječně a není tolik závislý na pomoci reproduktorů.

Jistější podvozek a lepší motor ale nejsou nejdůležitější změnou RS 245. Tou je bezpochyby samosvorný diferenciál. Jeho účinek jasně cítíte tak, že RS pod plynem na výjezdu ze zatáčky jakoby přitlačí příd k silnici a daleko přesněji sleduje úhel natočení volantu. Přední náprava dokáže přenést znatelně více síly motoru na silnici a dříve vás vypálit ze zatáčky. Je to velmi příjemné, protože výkon najednou neutíká protáčejícím se vnitřním kolem, ale efektivně se mění v rychlost.

Reklama

Víc než jen rychlá Octavia

I když svornost ovládá elektronika, předností Octavie RS 245 je její jemné naladění, které působí v normálním režimu velmi přirozeně. V režimu Sport pak přichází svornost možná až příliš agresivně a projev auta není tak plynulý. Tato charakteristika se ale hodí při jízdě na okruhu, kdy přesně víte, co bude následovat, a můžete proto práci s plynem přizpůsobit agresivitě diferenciálu. V zatáčkách si s RS 245 můžete krásně hrát, protože pohyby karoserie máte dokonale pod kontrolou. Se stabilizací ve sportovním režimu se záď umí v nájezdu pěkně sklouznout, čímž se Octavia nastaví směrem k výjezdu. Pak stačí jen dupnout na plyn a nechat diferenciál dělat svou práci.

S tímhle autem už se opravdu docela hezky svezete. Nečekejte zatáčkového specialistu, jakým je třeba Honda Civic Type R, ani agresivitu Focusu RS nebo Méganu R.S. Octavia RS 245 je celkově měkčí a v reakcích na volant není tak ostrá. Důležité ale je, že jako celek to všechno skvěle ladí dohromady, a to včetně neoddiskutovatelné praktičnosti karoserie. Jistě, Leon Cupra je rychlejší, ale Octavia je prostě lépe postavená a sladěná.

Takže, stojí ty peníze navíc za to? Za nás roznodně ano, protože RS 245 není jen nejrychlejší Octavia všech dob, ale také rozhodně to nejlepší RS vůbec. Chcete-li se o současné generaci Octavie RS dozvědět víc, přečtěte si náš exkluzivní test s pěkně ostrým videem.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV