Reklama
Archiv - Zprávy

Nebezpečná krása. Nový airbag zabrání vypadnutí prosklenou střechou

Bezpečnost automobilů ušla za posledních pár let neuvěřitelný kus cesty a prakticky neustále se objevují další novinky. Dodavatel náhradních dílů pro vozy Hyundai a Kia teď vyvinul zbrusu nový airbag, který by měl být montován do panoramatických střech.
Zdroj: Hyundai Mobis

Airbagy, množství asistentů řízení nebo jen chytré bezpečností pásy, které si vás před jízdou změří. To vše je dnes absolutní standard a všechny nové vozy, které chtějí jezdit po silnicích, musí splňovat ty nejpřísnější bezpečnostní limity. Je dost možné, že brzy k těmto bezpečnostním prvkům přibude další, který má na svědomí společnost Hyundai Mobis.

Společnost si je prý dobře vědoma možného nebezpečí, které přináší obliba velkých panoramatických střech. Ty jsou sice velmi pevné, ale stále jde jen o skleněnou tabuli, která se při převrácení vozu může rozbít. Úlomky skla nebo případný úraz posádky by pak mohl být fatální. Vývojáři si vzali za příklad airbagy, které jsou u bočních oken a chrání posádku právě jak před střepy, tak před úrazem hlavy. Airbag střešní panoramatické střechy tak vlastně funguje na stejném principu.

Použití možné pro všechny

Airbag je zabudován do kraje rámu okna a jakmile jeho senzory zjistí nebezpečný úhel naklonění vozu, airbag aktivují. Ten se během 0,08 sekundy nafoukne přes celou skleněnou plochu okna a ochrání tak posádku uvnitř auta. K tomu všemu dojde ještě před samotným převrácením auta a systém nerozlišuje, jestli je střešní okno otevřené, nebo zavřené.

Výrobce prý reaguje na to, že poptávka po panoramatických oknech stále stoupá a je připraven nový airbag dodávat všem automobilkám, které si ho objednají. Navíc je celý systém už i otestován a připraven k sériové výrobě. Tak uvidíme, kdy se novinky v autech dočkáme. Tipujeme, že to nebude trvat moc dlouho. Hlad automobilek po bezpečnosti je totiž velký a tlak státních úředníků po tom stejném ještě větší.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV