Reklama
Archiv - Zprávy

Návrat karosářství. Rolls-Royce Sweptail, nejdražší auto světa

Netradičně pojatý Rolls-Royce Sweptail je jediný svého druhu. Je postavený na míru svému majiteli, který se podílel na jeho návrhu. Je to návrat zakázkové karosařiny, která slavila zlaté časy v předválečném období
Zdroj: Rolls-Royce

I superluxusní auta, jako třeba Roll-Royce Phantom, jsou dnes levnější než před osmdesáti nebo sto roky. Vyrábí se totiž v relativně velkých sériích a individualizace se většinou omezuje na nevšední čalounění, barevné provedení nebo speciální doplňky výbavy. Jen málokdy jde o skutečné unikáty postavené na zakázku. Teď nemluvíme o často kýčovitých úpravách ve stylu Mansory, ale o skutečně zakázkových stavbách, které splňují veškeré standardy automobilek. Něco takového umí třeba Ferrari v rámci svého programu „One Off“ a jak se nyní ukázalo, tak také Rolls-Royce svým programem Bespoke.

Právě v něm vznikl pozoruhodný vůz Sweptail s unikátním stylem i charakterem, který je navržený podle přání svého majitele. Na základě modelu Phantom sedmé generace (osmá už je na cestě) vzniklo velké dvoudveřové a dvoumístné kupé se speciálně tvarovanou špičatou zádí, která je odkazem na klasické „rollsy“ z dob začátků automobilky. Tento tvar, stejně jako provedení vnitřních ploch a prosklená střecha, současně odkazují na umění při stavbě luxusních jachet.

Auto s cenovkou jachty

Zpracování ručně vyráběné karoserie je dokonalé, a to nejen zvenku, ale také uvnitř. Cílem při návrhu interiéru byla maximální jednoduchost a elegance. Například hodinky v přístrojové desce jsou vykládané dýhou z ebenového dřeva a mají titanové ručičky, stejně jako hlavní přístroje. Samozřejmostí je za sedadly umístěná police na klobouky či chladnička na šampaňské se sklenicemi. Nechybí ani schránky v bocích na kufříky. Intenzivní vývojové práce byly věnované také prosklené střeše.

Cena na zakázku stavěného kupátka činí značných 400 milionů korun. Za žádné nové auto momentálně nedáte víc, i vozy Bugatti nebo Koenigseggu stojí zlomek. I když jsou to obrovské peníze, svojí hodnotou odpovídají podobným stavbám v předválečném období, kdy slavily největší boom.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV