Reklama
Archiv - Zprávy

Na prodej je vzácné BMW M1. Cena je však ohromující

Mnichovské vozy nikdy nebývaly levné. Za kvalitu, jízdní dynamiku, ale i značku se zkrátka platí. Když si k tomu přičtete ještě fakt, že BMW M1 je dodnes v podstatě jediným ryzím supersportem, který tato automobilka kdy vyrobila, máte jasno. Ale stejně - takovéhle peníze?
Zdroj: BMW

Věděli jste, že BMW M1 ve své DNA ukrývá i část italských kořenů? Při jeho vývoji totiž ruku k dílu přiložilo také Lamborghini a kupříkladu design pochází od samotného Giorgetta Giugiara. Legendární placka se tak i po letech všem ostatním BMW vymyká. Lamborghini původně mělo dokonce zajišťovat i část výroby, kvůli přehnaným finančním požadavkům však Němci od spolupráce odstoupili a projekt dokončili sami, byť s pomocí několika zběhlých inženýrů od italské automobilky.

První BMW s motorem uprostřed ve své civilní verzi vzniklo hlavně jako homologační speciál, aby automobilka vyhověla tehdejším pravidlům a mohla s vozem závodit. Přesto se však M1 stala doslova ikonou všech příznivců značky. Vozu si dokonce i samotná automobilka váží natolik, že jeho jménu muselo později ustoupit označení BMW řady 1, které se v nejrychlejším provedení dočkalo upraveného názvu 1 M.

Jen 453 kusů

Atmosférický šestiválcový motor s objemem 3498 ccm, výkon 204 kilowattů, maximální rychlost až 262 km/h, zrychlení na 100 km/h už za 5,6 sekundy a hmotnost okolo 1300 kilogramů - to byla na přelomu 70. a 80. let skvělá čísla. A pak je tu exkluzivita. Civilních BMW M1 vzniklo totiž za tři roky výroby pouhých 456 kusů, z toho tři pouze pro interní účely automobilky. Není tedy divu, že se za ně movití fanoušci dnes nezdráhají zaplatit.

Připomeňme si, že aukční síň RM Sotheby's před necelým rokem prodala skvěle zachovalý a jen minimálně jetý kus za zhruba 12,8 milionu korun. Nyní je však k mání vůz s mnohem větším nájezdem (13 584 kilometrů) za ohromujících 745 tisíc dolarů, tedy v přepočtu přes 16,5 milionu korun. A to se zdá být opravdu ambiciózní cíl. Pokud by však některý z fanoušků požadovanou sumu zaplatil, ostatní majitelé mu jistě poděkují - hodnota tohoto superauta by tak na trhu opět znatelně vzrostla. Tak se nechme překvapit.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV